Nie je nespavosť ako nespavosť: Aká trápi vás a čo proti nej môže zabrať?

Žena

thinkstockphotos.com

Problém so zaspávaním nie je choroba, ide často skôr o príznak zdravotného či psychického problému. Aby ste si mohli v posteli opäť nerušene oddychovať, treba v prvom rade odhaliť príčinu nespavosti.

Príčiny nespavosti

Hlavnými príčinami nespavosti sú:

  • dlhodobý alebo krátkodobý stres
  • emocionálna trauma
  • narušenie zabehnutého režimu – zmena časového pásma, spávanie počas dňa
  • užívanie liekov, ktoré majú vplyv na spánok
  • poruchy dýchania počas spánku, syndróm nepokojných končatín
  • konzumácia ťažkých a mastných jedál pred spaním
  • nadmerná konzumácia alkoholu alebo kofeínových nápojov
  • nevyhovujúce podmienky na spánok – nadmerný ruch, príliš veľa svetla, nekvalitný matrac/vankúš a pod.
  • iné fyzické alebo duševné choroby

Následkom nespavosti môže byť človek podráždený, trpieť depresiami, nepokojom, sluchovými a vizuálnymi poruchami aj poruchami myslenia. Prejaviť sa môžu už pri jednej prebdenej noci. Poruchy spánku výrazným spôsobom negatívne ovplyvňujú kvalitu života. Nespavosť sa delí do troch skupín – prechodná, krátkodobá a chronická, pričom najväčším problémom je tá chronická.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Prechodná nespavosť

Prechodná nespavosť môže byť zapríčinená akútnym stresom, zmenami, krátkodobým psychickým vypätím, ale aj cestovaním a zmenou časového pásma. Keďže prechodná nespavosť sa vyskytuje iba občas, je možné riešiť ju jednorazovým užitím hypnotík. Keď pominie stresová situácia alebo si zvyknete na časový posun, problém zo spánkom by sa mal stratiť.

Krátkodobá nespavosť

Za krátkodobú nespavosť sa považuje nespavosť trvajúca od jednej noci až po dobu niekoľkých týždňov. Spôsobovať ju môže dlhodobejší stres, trauma, náročné životné situácie – hospitalizácia, rozvod, zmena zamestnania alebo bydliska a podobne. Okrem užitia hypnotík sa odporúča vyhýbať alkoholu, kofeínu a emocionálnemu vypätiu. Krátkodobá nespavosť môže ľahko prerásť do chronickej, takže pokiaľ sa váš spánok behom pár týždňov nevráti do normálu, je potrebné vyhľadať lekára.


Mohlo by vás zaujímať: Zabudnite na nočné prehadzovanie sa: Zatočte s nespavosťou aj bez liekov


Chronická nespavosť

Ak sa poriadne nevyspíte aspoň 3 noci v týždni a tento stav trvá dlhšie ako mesiac ide o chronickú nespavosť. Chronická nespavosť ide ruka v ruke s fyzickým alebo psychickým ochorením. Príčinou môže byť neustály stres, užívanie liekov, konzumácia alkoholu alebo užívanie omamných látok. Za nespavosťou sa môže skrývať závažnejší zdravotný problém a preto by ste mali navštíviť neurológa a psychológa.

Ako riešiť poruchy spánku?

Ak trpíte chronickou nespavosťou, určite odporúčame navštíviť odborného lekára. Krátkodobá a prechodná nespavosť sa dajú riešiť aj hygienou spánku. Hygiena spánku pozostáva s nasledujúcich krokov:

  • vo večerných hodinách nepožívajte alkohol, doprajte si relax
  • ak nedokážete zaspať behom 15 minúť, tak vstaňte a odíďte zo spálne
  • choďte spať až keď sa cítite naozaj ospalý
  • ráno sa snažte vstávať každý deň v rovnakom čase
  • podľa možností by ste mali chodiť spať každý večer v rovnakom čase
  • pravidelne športujte, ale najneskôr 2 hodiny pred tým, ako pôjdete spať
  • doprajte si kvalitný matrac, tmu, vetranú a pokojnú miestnosť

Hygiena spánku je sama o sebe zdĺhavejšia. Ak sa potrebujte vyspať už túto noc, skôr ako siahnete po liekoch, skúste radšej bylinky. S pokojným spánkom vie pomôcť medovkový čaj. Medovka totiž upokojí nervy a s každým dúškom prichádza aj pokojný spánok. Podceňovať netreba ani rokmi overené mlieko s medom. Tento recept na spánok sa používa stáročia, takže na ňom určite niečo bude a možno pomôže aj vám. Za skúšku stojí aj cvičenie jógy, meditácia alebo horúca sprcha pred spaním.

Ak všetky metódy zlyhajú a vy budete mať aj naďalej problémy so spánkom navštívte svojho lekára. Okrem toho, že vám predpíše lieky na spanie, mal by vás poslať aj na ďalšie vyšetrenia k odborným lekárom.   


Čo v boji s nespavosťou najviac pomáha vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame