Nie je šeroslepota ako šeroslepota: Spoznajte rozdiely a ochráňte svoj zrak

Doktorka

photl.com

Zhoršené videnie za tmy, šera, či hmly… Vedeli ste o tom, že existujú až dve ochorenia, ktoré nesú názov šeroslepota? Jedno z nich sa prejavuje len spomenutými príznakmi, pričom to druhé je omnoho závažnejšie, dedičné a môže sa skončiť aj úplnou slepotou. Podrobnosti vysvetlia uznávané očné lekárky a mikrochirurgičky, MUDr. Adriana Smorádková a MUDr. Miriam Záhorcová, z očnej kliniky NeoVízia v Bratislave.

Aký je rozdiel medzi ľudovou a pravou šeroslepotou?

Mnoho ľudí medzi bežnou laickou verejnosťou si myslí, že šeroslepota je len problémom, ktorý znamená horšie videnie pri stmievaní. Málokto už ale vie, že tento problém nie je pravá šeroslepota, ale je len jej tzv. ľudovým pomenovaním. „Pravý význam tohto pomenovania je retinopatia pigmentosa – závažné ochorenie, ktoré končí slepotou. Ide o progresívne (najčastejšie) dedičné ochorenie sietnice, pri ktorom odumierajú bunky z periféria sietnice. Pacientovi zostáva zostatkové tunelové videnie. Dedičný typ retinopatie sa prejavuje obyčajne od útleho detstva. Dieťa sa nevie orientovať v tme. Prvé príznaky môžu vzniknúť kedykoľvek od detstva až do 40. roku života, pohlavie nerozhoduje,“ vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková. Naproti tomu „ľudová šeroslepota“ nepredstavuje vážnejší problém, ide len o menej kvalitné videnie za zhoršených svetelných podmienok. „Pri stmievaní sa menia vlnové dĺžky svetelného spektra – prevládajú krátke vlnové dĺžky. Svetlo sa láme viac pred sietnicou, čo navodzuje stav akoby ste trpeli slabšou krátkozrakosťou (zhoršené videnie do diaľky). Pri prechode zo svetla do tmy (za šera) preto ľudia trpiaci šeroslepotou pociťujú krátkodobé zhoršenie videnia. Keď sa zotmie, videnie sa obyčajne zlepší,“ objasňuje MUDr. Miriam Záhorcová.


Mohlo by vás zaujímať: Čítanie v šere a obrazovka zblízka kazí oči? Odhaľte najväčšie mýty o zraku!


Retinopatia sa dá aj získať, ohrození sú starší ľudia

Závažnejší druh šeroslepoty nie je len dedičným problémom. Dá sa získať aj počas života. Podľa MUDr. Smorádkovej sa vyznačuje niekoľkými príznakmi, najmä avitaminózou, čo je nedostatok vitamínu A, ale aj suchým okom, nechutenstvom, poruchou hojenia rán, ako aj zmenami očnej spojovky, alebo poškodením očnej rohovky, ktorá môže následne viesť až ku slepote. „Najviac sú ohrození starší ľudia a ľudia z nižších sociálnych vrstiev. Jej výskyt je bežný v určitých oblastiach sveta, kde je výživa chudobná na vitamíny. Vyskytuje sa aj u ľudí s poruchami vstrebávania živín. Oveľa častejšie sa však vyskytuje vo vrodenej forme,“ dodáva lekárka.

Príznaky ochorení sú rozoznateľné

Pri nezávažnej forme je jediným problémom zhoršené videnie počas šera, no závažná forma šeroslepoty sa zas vyznačuje inými príznakmi. Pacienti majú poruchu periférneho videnia, pričom sa môžu vyskytnúť ťažkosti spojené napríklad s narážaním do nábytku, rámu dverí a pod. Tak isto môžu trpieť aj pocitom blýskania sa pred očami (photopsia). „Retinopatia pigmentosa je charakteristická videním trubicového charakteru. Pacientovi ubúda zorné pole, v závere ochorenia vidí v rozsahu 5 – 10 stupňov okolo fixačného bodu. Rozvinuté štádium ochorenia vedie až k slepote. Retinopatiu môže skomplikovať aj prítomnosť sivého zákalu – zakalená vnútroočná šošovka zhoršuje aj zostatkové videnie,“ vysvetľuje MUDr. Miriam Záhorcová.

Pomôžu vitamíny a mastné kyseliny

Pri geneticky podmienenej forme retinopatie dokonca účinná liečba ani neexistuje, no neustále prebiehajú ďalšie a ďalšie výskumy. Uskutočnili sa aj pokusy o transplantáciu kmeňových buniek, no doposiaľ neúspešne. „Ak je príčinou šeroslepoty (retinopatie) nedostatok vitamínu A, liečba pozostáva z podávania vitamínu A. V liečbe je nutné dodávať aj ostatné látky nevyhnutné pre správnu funkciu svetlocitlivých buniek, medzi ktoré zaraďujeme Luteín/Zeaxantín a omega3 nenasýtené mastné kyseliny. Dokázaný je aj pozitívny efekt prípravkov rozširujúcich cievy a zlepšujúcich prekrvenie,“ vraví MUDr. Adriana Smorádková.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Správne okuliare a je po probléme

Liečba „ľudovej šeroslepoty“ je o niečo jednoduchšia. Je potrebné správne skorigovať dioptrie v okuliaroch. Na večerné šoférovanie môžu vodiči použiť dokonca okuliare so žltým filtrom, ktoré zlepšujú videnie. Krátkozrakí ľudia (zhoršené videnie do diaľky) môžu mať zas na nočné šoférovanie pripravené o pol dioptrie silnejšie okuliare. 

Oči si nechajte vyšetriť najneskôr každé dva roky

Kedy je potrebné navštíviť očného lekára? Nie len vtedy, ak vás trápi zhoršené videnie, podceňovať by ste nemali ani pravidelné očné prehliadky. Mnoho ochorení, ktoré končia slepotou, si v počiatkoch sami ani nevšimnete. „V prípade akéhokoľvek pocitu zhoršeného videnia  je nutné vyhľadať očného lekára. Očnú prehliadku je potrebné podstúpiť minimálne raz za 1 – 2 roky. Ľudia si často myslia, že jediným ochorením oka je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky – začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá,“ varuje MUDr. Miriam Záhorcová zo súkromnej bratislavskej očnej kliniky.


Trpíte vy alebo niekto z vašich blízkych šeroslepotou? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Oliver
Odporúčame