Na Slovensku nie je podvýživa výsledkom chudoby, najčastejšie ide o sprievodný znak nejakej vážnej choroby. Postihuje najmä onkologických a geriatrických pacientov. Je rovnako nebezpečná ako obezita, takže ju netreba podceňovať. U seniorov, ktorých trápi najčastejšie, môže až ohrozovať život.
Ako dochádza k podvýžive?
Podvýžive sa odborne hovorí malnutrícia. Vzniká nedostatočným prísunom výživných a energetických látok. Myslia sa tým kilojoule, vitamíny, minerály a aminokyseliny. Telo trpí nedostatkom energie, je malátne a váha ide dole. Takýto stav sa nesmie zanedbávať , predovšetkým pri vážne chorých pacientoch, ktorým agresívna liečba spôsobuje nechutenstvo, pripadne ich telo nedokáže správne spracovávať živiny.
Info: Podvýživou sa nazýva klesnutie telesnej hmotnosti o desať alebo viac percent pod ideálnu hodnotu.
Príčin je mnoho
K podvýžive môže dôjsť hneď z niekoľkých príčin, ku ktorým patrí:
- jednotvárna strava
- infekčné ochorenie
- agresívna liečba onkologických ochorení
- znížená chuť do jedla tzv. nechutenstvo
- porucha trávenia a vstrebávania živín
- bolesť alebo stres v dôsledku ochorenia
- choroba, ktorá zvyšuje potrebu energie a živín
Mohlo by vás zaujímať:Starších ľudí postihuje podvýživa: Je rovnako nebezpečná ako obezita
Organizmus trpí
Telo pri podvýžive skutočne trpí. Okrem toho, že je slabé, zhoršuje sa aj celkový stav imunitného systému. Takisto môže dôjsť k úbytku svalovej hmoty. Táto diagnóza teda môže byť životu nebezpečná a to predovšetkým vtedy, ak človeka trápi aj iná choroba, špeciálne pri hospitalizácii. Šanca, že vtedy chytí infekciu je trikrát vyššia, ako u ľudí s normálnou váhou. Liečba je tak značne spomalená.
Aký je postup?
Ak sa podvýživa prejavuje u vás alebo u niekoho z vašej rodiny, prvou pomocou je hlavne doplnenie stravy. Ak je tráviaci trakt v poriadku a takisto sa nevyskytujú problémy s prehĺtaním, mala by sa podávať ústne. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k ochabnutiu sliznice čriev, zhoršeniu prekrvenia brušných orgánov a k infekciám či nákazám, súvisiacimi s látkovou premenou.
Stavte na strukoviny
Problém u seniorov, ktorí trpia podvýživou je častokrát v tom, že ich strava je príliš jednotvárna a bez potrebných živín. Takisto jedia príliš málo. V takomto prípade je potrebné staviť na potraviny, ktoré obsahujú zložité sacharidy a bielkoviny.
Patria medzi ne najmä strukoviny, ktoré obsahujú vitamíny, minerály a zasýtia telo na dlhšiu dobu. Vhodné sú však aj cestoviny, zemiaky, ryža, kuskus, ovsené vločky, tmavé pečivo, banány, oriešky, sušené ovocie a plnotučné mliečne potraviny.
Mohlo by vás zaujímať: Podvýživa možno hrozí aj vám: A to ani nemusíte vyzerať ako trieska!
Zabudnite na nezdravé tuky
Mýtus, na ktorý musíte zabudnúť je, že ak chcete rýchlo pribrať, musíte staviť na príjem nezdravých tukov a jednoduchých sacharidov, ktoré sa nachádzajú vo vyprážanom a mastnom jedle. Vyprážané a mastné jedlá nie sú riešením. Spôsobujú totiž nedostatok energie, ťažký žalúdok a zlé trávenie. Vhodné je konzumovať len zdravé tuky, ktoré nájdete v rybách, rastlinných olejoch či avokáde.
Pravidlá, ktoré musíte dodržiavať
Ak chcete skutočne pribrať, mali by ste dodržiavať nasledovné pravidlá:
- Jedzte šesťkrát denne.
- Dodržiavajte pitný režim.
- Na jedlo si doprajte vždy dostatok času a jedzte pomaly.
- Strava musí byť pestrá, energeticky výdatná a nutrične plnohodnotná.
- Namiesto nezdravých živočíšnych tukov preferujte rastlinné tuky.
- Zo sladkostí preferujte horkú čokoládu a energetické tyčinky.
Máte skúsenosti s podvýživou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.
Zdieľať na