Niekedy stačí málo: Týchto 10 jednoduchých vynálezov môže zmeniť naše životy

Solárne panely

thinkstockphotos.com

O veciach, ktoré by mali šetriť či dokonca zachrániť našu planétu sa hovorí neustále. Často to však ostáva len vo forme rečí. Sú však ľudia, ktorí sú ochotní zájsť ďalej a vynájsť jednoduché spôsoby meniace náš doterajší spôsob života. Či už ide o nové spôsoby získavania elektrickej energie, recyklovanie alebo čistenie životného prostredia.

Tieto vynálezy sa zameriavajú na presnú potrebu a umožňujú riešiť zložitú problematiku jednoduchými prostriedkami. Nové technológie zachránili mnohé životy a môžu zachrániť aj celý svet. Tu sú niektoré z nich.

1. Zbaviť sa plastov z oceánov

Dvadsaťjedenročný Holanďan Boyan Slat možno našiel riešenie pre milióny ton plastového odpadu v oceánoch. Zdokonalil systém, ktorý dokáže zbierať plasty pomocou morských prúdov. Prvý prototyp filtrujúci bariéry bol rozmiestnený vlani. The Ocean Cleanup sa skladá z plavákov a sietí a jeden rok bude analyzovaný pomocou snímačov.


Mohlo by vás zaujímať: Štyri vynálezy, ktoré objavili náhodou: Používate ich aj dnes


2. Práčka, ktorá šetrí vodu

Stephen Burkinshaw v spolupráci s firmou Xeros zdokonalil práčku, ktorej stačí miska vody, aby vyprala bežný kôš špinavej bielizne. Prístroj umožňuje znížiť spotrebu vody a elektriny. Pri praní pomáhajú plastové perličky, ktoré sú recyklovateľné a môžu byť použité stokrát po sebe.

3. Nano hubičky

Tím vedcov z Riceovej univerzity objavil, ako zvládať ekologické katastrofy, ako je potopenie ropného tankera. Vynález spočíva vo využití nano hubiek, ktoré sú schopné absorbovať stokrát väčšiu váhu ako samy majú. Navyše nemajú rady vodu, ktorú nevsakujú, ale naopak ich priťahuje ropa. Tieto maličké hubky je možné použiť viackrát.

4. Toaletný z kancelárskeho papiera

Skupina japonských vedcov zo spoločnosti Oriental Co. Ltd vymyslela metódu, ako recyklovať hory kancelárskeho papiera a vyrobiť z neho toaletný papier. Prístroj sa nazýva White Goat a je vysoký takmer dva metre. Zatiaľ sa predáva za cenu 100 000 dolárov.


Mohlo by vás zaujímať: 5 vecí objavených čírou náhodou: Možno ich práve teraz používate aj vy!


5. Svietiace rastliny

Glowing Plant Project skúma, ako ovládnuť energiu z prírody. Vedci sa rozhodli vypestovať rastliny schopné svietiť v tme za pomoci techník syntetickej biológie. Je to spôsob, ako nahradiť tradičné zdroje svetla a v blízkej budúcnosti možno každé pouličné svietidlo fluoreskujúcim stromom.

6. Lacnejšie solárne elektrárne

Firma Cool Earth Solar vyvíja nový typ solárnych snímačov. Podľa odhadov by to malo značne znížiť náklady na stavbu solárnych elektrární schopných vyrábať zelenú energiu vo veľkom merítku za cenu porovnateľnú s uhoľnými elektrárňami.

7. Lacnejšia veterná elektráreň

Altaeros BAT je veterná elektráreň umiestnená v balóne s héliovou náplňou, ktorú vynašla spoločnosť Altaeros Energies. Išlo by o revolúciu vo svete veterných elektrární, a to tak v cene, aj pokiaľ ide o vyrobenú energiu, ktorej táto elektráreň dokáže vyrobiť dvakrát viac než bežná veterná elektráreň umiestnená na zemi.


Mohlo by vás zaujímať: Týchto 6 Slovákov zmenilo chod dejín: Ťažko uveriť, aké vynálezy pochádzajú od našich rodákov


8. Batéria nabíjajúca pohybom

MXM Pilo batéria sa nabíja pomocou pohybov človeka. Je určená pre malé elektrické prístroje, ktoré nevyžadujú stály zdroj energie, ako sú televízne ovládače alebo videohry.

9. Slnečná energia zo satelitov

Solaren je začínajúca firma, ktorá sa špecializuje na fotovoltaické panely. Slnečná energia sa získava vďaka satelitom. Panely zachytávajú slnečné lúče, bez toho, aby to nejako ovplyvňovali mraky alebo dážď. Dodávajú energiu vo dne v noci.

10. Sprcha z recyklovanej vody

Jason Selvarajan zdokonalil prototyp ekologickej sprchy. Nazýva sa ShowerLoop a funguje tak, že sa voda zo sprchy zhromažďuje, vyčistí a znovu použije ako pri vodotrysku. Človek sa tak môže sprchovať ako dlho chce a nespotrebuje veľa vody.


Ktorý zo spomínaných vynálezov vás zaujal najviac? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, LeMond
Odporúčame