Niektoré potraviny nesmieme jesť surové: Hrozia choroby i zdravotné problémy

Špekačky

pixabay.com

To, že vajcia musíme pred jedením uvariť, je jasné azda každému. Rovnako to platí aj pre mäso, hoci z času na čas jeme rôzne surové dobroty. Čo však iné potraviny? Množstvo z nich obsahuje škodlivé látky, ktorých sa dokážeme zbaviť práve tepelnou úpravou.

Zemiaky iba varené

Prvou plodinou, ktorú nikdy nesmieme jesť surovú, zemiaky, pretože obsahujú nestráviteľné amidy. Keby ste ich zjedli surové, trpeli by ste nadúvaním a nežiaducimi tráviacimi účinkami. Ak sú zemiaky po dlhšiu dobu skladované v teple a vlhku, vzniká v nich solanín, ktorý môže spôsobiť otravu. Solanín je neurotoxická látka obsiahnutá v malom množstve vo všetkých ľuľkovitých rastlinách, ale predovšetkým vo vyklíčených alebo nazelenalých zemiakoch, preto je potrebné ich dôkladne olúpať, dôkladne uvariť a nejesť ich mnoho, uvádza Stefano Erzegovesi, expert na psychiatriu a výživu pri Centre pre poruchy príjmu potravy nemocnice Svätého Rafaela.

Tiež surové baklažány, predovšetkým mladé a zozbierané pred začiatkom zrelosti, obsahujú solanín, ktorý vyvoláva žalúdočné a črevné ťažkosti. Aby sme sa otrávili, potrebovali by sme k tomu vrece surových baklažánov, ale prečo riskovať, keď ich stačí tepelne upraviť?


Mohlo by vás zaujímať: Potraviny vo vašej mrazničke: Čo zmrazovať, na koľko a čo radšej vôbec?


Z fazúľ sa môžeme otráviť

Červené fazule bohaté na vlákninu a antioxidanty a sú považované za zdravú plodinu. To však v prípade, že uvarené po dobu najmenej desiatich minút. Keby sme ich jedli surové, potom by toxín fytohemaglutinín, ktorý obsahujú, mohol mať ničivé účinky na žalúdok a na črevá a mali by sme príznaky podobajúce sa otrave jedlom.

Maniok je síce veľmi bohatý na vitamíny a minerály, ale táto plodina typická pre Južnú Ameriku v sebe skrýva škodlivú látku v podobe kyanogénnych glykozidov v listoch a koreňoch. Preto musí byť maniok vždy dobre uvarený potom, čo bol dôkladne umytý a olúpaný. Lepšie je snáď túto plodinu nejesť vôbec, pretože to nie je produkt našej krajiny, hovorí Erzegovesi.

Škodlivé špekáčiky

Špekáčiky iste nie sú zdravou potravinou, ale keď ich jeme surové, môžu byť potenciálne škodlivé. Všetko vyplýva z chybného presvedčenia, že už boli pri výrobe tepelne spracované a tak môžu byť konzumované bez tepelnej úpravy. Avšak nie je tomu tak, pretože sa vystavujeme nebezpečenstvu, že dostaneme otravu listériou, baktérie, ktorá môže byť zničená jedine tepelnou úpravou.


Mohlo by vás zaujímať: Ubráňte sa salmonelóze: Stačí dodržať niekoľko základných pravidiel


Pozor na nespracované mlieko

Keď hovoríme o surovom mlieku, máme na mysli to, ktoré prichádza priamo od kravy, ale ktoré je oveľa menej bezpečné než to, ktoré je pasterizované. Tým sa zničia škodlivé baktérie, ako sú baktérie escherichia coli a salmonela. Surové mlieko so sebou nesie stopäťdesiatkrát väčšie riziko vzniku chorôb z potravín než ďalšie mliečne výrobky.

Tepelne spracovať treba aj múku, ktorá môže obsahovať patogénne látky, ako je escherichia coli. V skutočnosti je výskyt baktérie escherichia coli v dobre skladovanej múke vzácny, ale nebezpečenstvo tkvie v amidoch rezistentných voči tráveniu, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a žalúdočnú nevoľnosť, zdôrazňuje lekár.

Výhonky len pestované doma

Zdá sa byť nemožné, že by výhonky mohli človeku škodiť. Ale naozaj je tu to nebezpečenstvo, ak ich jeme surové. Rastú totiž vo vlhkom a teplom prostredí a to prispieva k šíreniu baktérií escherichia coli, salmonely a listérie. Preto je vhodné ich poriadne umyť a pred jedlom uvariť. Doma si však pokojne môžeme naše výhonky pestovať a jesť ich surové, uvádza Stefano Erzegovesi.

Horké mandle na rozdiel od sladkých obsahujú nebezpečnú kombináciu kyseliny kyanatej a vody. Našťastie ich stačí povariť, aby sme sa tomuto nebezpečenstvu vyhli. Ak zjeme dve až tri horké mandle, nemusíme sa nijako znepokojovať, pretože smrtiaca dávka je viac ako 50 mandlí, vysvetľuje Erzegovesi.


Ktoré zo spomínaných potravín ste si už dopriali aj surové? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame