Nielen na jedenie: Vďaka banánom, uhorke či citrónom bude vaša domácnosť žiariť

Citrón

thinkstockphotos.com

Hoci je ovocie a zelenina veľmi zdravá a potrebná súčasť potravy, môžete ju využiť aj inak ako len na jedenie. Vyskúšajte ich účinky pri zveľaďovaní svojej domácnosti namiesto použitia chemických čistiacich prostriedkov. Skúste ich aj pri starostlivosti o pleť či ako praktických pomocníkov takmer na všetko.

Banány vyleštia striebro aj kožené topánky

Chutné a všeobecne obľúbené banány vás potešia svojimi všestrannými schopnosťami aj v domácnosti. Ak chcete, aby mäso zmäklo čo najrýchlejšie, vložte do pekáča aj kúsok banánu so šupkou. V starostlivosti o pleť ho môžete použiť aj ako účinnú masku na tvár. O čosi využívanejší je odpad z banánu. Šupka nahradí univerzálne leštidlo na striebro či kožu. Krásne sa budú lesknúť aj listy izbových kvetov, ak ich potriete vnútornou stranou banánovej šupky. Tiež sú vynikajúcim hnojivom pod priesady paradajok a ak vám ruže napadnú vošky, šupky nakrájajte a zakopte ku koreňom.

Všestranný čistič na mikrovlnku aj bielizeň

Čistiace účinky citrónu sú už pomerne známe, takže je bežne používaný na odstraňovanie vodného kameňa či ako leštidlo. Vedeli ste ale, že ak pridáte citrónovú šťavu do prania, bielizeň účinne vybieli a navonia? Citrónom vyčistíte aj mikrovlnku, stačí len vedieť ako na to. Vyberte si misku, do polovice ju naplňte studenou vodou a vytlačte do nej polovicu citróna. V spotrebiči ju nechajte variť päť minút, potom skvapalnená para pomôže odstrániť baktérie aj nečistoty. Steny mikrovlnky následne dôkladne vyutierajte papierovou utierkou. Citrónová šťava odstraňuje aj pehy, pečeňové škvrny či nepekné tmavé fľaky na lakťoch, kolenách či v podpazuší.


Mohlo by vás zaujať: Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!


Lesklé zrkadlá s pomocou zemiakov

Zrkadlá zostanú aj bez chémie nádherne lesklé, ak ich najprv umyjete horúcou vodou, potriete rozrezaným zemiakom, opláchnete studenou vodou a na záver vyleštíte novinami. Staré linoleum oživíte, ak ho umyjete vodou z uvarených zemiakov.

Pleťový zázrak navráti lesk

Uhorky robia s pleťou zázraky. Vypínajú ju, sťahujú póry, hydratujú a čistia. Uhorka jednoducho patrí k najlepším prírodným produktom na starostlivosť o vašu tvár a je vhodná aj na citlivú pokožku. Majú však aj iné využitie. Ak sa vám počas sprchovania zahmlievajú v kúpeľni zrkadlá, prejdite plátkom uhorky po obvode zrkadla a s rosením už problém mať nebudete. Čokoľvek z nerezovej ocele vyčistíte takisto plátkom uhorky. Stačí ním povrch pretrieť a prinavráti mu lesk bez toho, aby zanechal šmuhy či ublížil vašim rukám. Uhorkou účinne vyleštíte aj kožené topánky, ktoré tak rýchlo získajú lesk a navyše budú odpudzovať vodu.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná kyselina citrónová: S čím všetkým si poradí aj vo vašej domácnosti?


Vytvorte si novú látku s granátovým jablkom

Šupky z granátového jablka sa pýšia vynikajúcimi farbiacimi schopnosťami. Chcete mať látku zaujímavej farby? Žiadny problém, pripravte si nerezový hrniec a naplňte ho horúcou vodou. Pridajte šupky a cez noc nechajte odstáť. Ďalší deň zvarte a vyberte šupky. Do takto pripravenej vody vložte látku, varte asi hodinu na miernom ohni a cez noc opäť nechajte vychladnúť. Keď látku na druhý deň vytiahnete, vypláchajte ju v studenej vode. Pri ďalšom praní buďte opatrní a aby nedošlo k zafarbeniu iného oblečenia, perte ju s vecami podobnej farby.

S jablkami zmäkne mäso aj cukor

Ak vašej rodine chutí do chrumkava upečené kurča, no večne zvádzate boj o šťavnaté stehná, máme pre vás riešenie. Pred pečením vložte do útroba kuraťa jedno alebo dve jablká a až potom ho dajte na pekáč a do trúby. Z upečenej hydiny ho potom vyberte a buď vyhoďte, alebo z neho pripravte omáčku. Radi používate na sladenie zdravší hnedý cukor? Tak určite viete, že vo vlhkom prostredí veľmi rýchlo tvrdne. Aj v tomto prípade dokáže jablko zázraky. Stvrdnutý cukor preložte do igelitového vrecka, pridajte štvrť jablka a vrecko poriadne uzavrite. Na deň až dva ho umiestnite na suché miesto a verte či nie, cukor bude opäť mäkký a použiteľný.


Ktoré zo spomínaných produktov sa pri čistení domácnosti najviac osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame