Nivočia vám záhradu slimáky? Tieto triky na nich určite zaberú!

Slimáky

sxc.hu

Sú ich desiatky, vyliezajú neskoro večer a cez noc dokážu spustošiť pracne vypestovanú zeleninu, či kvety. Urputný boj, zvádzaný so slimákmi, ktorí požierajú listovú zeleninu, vyžierajú semená a korienky, už u vás nemusí byť na dennom poriadku. Vyhľadali sme pre vás niekoľko fungujúcich tipov, vďaka ktorým sa týchto škodcov poľahky zbavíte.

Pivná pasca zaberie určite

Ak ste už na konci so silami a neviete ako sa týchto ničomníkov nadobro zbaviť, vyskúšajte pivné pasce. Princíp je celkom jednoduchý. Do zeme vyhĺbite diery o veľkosti sedemdecového pohára, alebo odrezanej plastovej fľaše a vložíte ju do zeme tak, aby jej vrch bol zarovno so zemou. Naplnte pivom asi do výšky 1/3 pohára alebo fľaše.

Cez noc sa vám v pivnej pasci utopí množstvo slimákov, pretože keď sa ho napijú, zomrú. Výhoda spočíva najmä v tom, že slimáky nemusíte hľadať, ale sami sa chytia do pasce a zostanú pokope na jednom mieste. Nebudete ich musieť, tak ako pri iných metódach hľadať a zbierať po celej záhrade.


Tiež by vás mohlo zaujať: Záhrada v štýle feng shui: Vnesie vám do života harmóniu a pohodu


Na slimáky zaberá aj soľ

Ak je vám ľúto použiť pivo, alebo ho doma práve nemáte a chcete sa slimákov čím skôr zbaviť, použite klasickú kuchynskú soľ. Táto metóda je trochu zdĺhavejšia, pretože by ste každého jedného slimáka mali posypať soľou, ktorá ich zaručene zabíja. Nevýhoda je, že slimáky musíte (najlepšie neskoro večer, keď vyliezajú) hľadať a každého jedného posypať soľou. Na druhý deň musíte opätovne každého jedného mŕtveho nájsť a vyhodiť.

Jed na slimáky

Existujú aj špeciálne jedovaté prípravky na slimáky. Majú vysokú účinnosť a dokážu ich všetky vyhubiť. Pozor však na to, ak vám po záhrade pobehuje pes, mačka, alebo máte malé deti. Tento prípravok pôsobí jedovato nie len na slimáky, ale otráviť by sa ním mohli aj vaši domáci miláčikovia. Ak máte malé deti, alebo ku vám chodievajú často na návštevu malé vnúčatká, siahnite radšej po iných druhoch odstránenia týchto škodcov a skúste skôr tip so soľou alebo pivom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Záhrada pred domom či v okne: Prinesie vám radosť, oddych aj úžitok


Cez popol alebo cement neprejdú

Ak máte odkiaľ vziať popol, môžete vaše hriadky, alebo skalku s kvetmi, po celom obvode obsypať súvislou vrstvou popolu alebo cementu. Slimáky cez tieto chrániče neprejdú a vy si budete môcť užívať vašu krásne rastúcu zeleninovú záhradku, alebo sa kochať záhonom s kvetmi. Nevýhodou tejto metódy je fakt, že popolom, alebo cementom obsypaná záhradka nevyzerá práve najestetickejšie.

Vaječné škrupiny, či aromatické bylinky

Aj toto je jedna z možností ako sa zbaviť slizkých záškodníkov. Nasypte do hriadky rozbité vaječné škrupiny. Ak však chcete spojiť príjemné s užitočným, vysaďte po okrajoch riadkov so zeleninou, či kvetmi aromatické bylinky. Slimáky nemajú radi šalviu, materinu dúšku, nechtík, yzop, levanduľu, ale nechutia im ani hortenzia, pivonka, kosatec, či cesnak a petržlen.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame