Nízkonákladové aerolínie lietajú za facku: Čo od ich služieb môžete čakať?

Lietadlo

freedigitalphotos.net

Lietanie je dnes jednou z najobľúbenejších foriem cestovania. Časová úspora je nespochybniteľná. V mnohým prípadoch ide aj o najlacnejšiu formu cestovania, obzvlášť v prípade, keď na prepravu využijete niektorú z nízkonákladových spoločností. Ako je možné, že si dovolia predávať letenky za také nízke ceny a na čom všetkom šetria?

8 dôvodov, prečo lietajú tak lacno

Na úvod musíme povedať, že azda jedinou vecou, kde nízkonákladové aerolinky nešetria, je bezpečnosť. Nemusíte mať obavy, každé lietadlo je v dobrom technickom stave a spoľahlivo vás dopraví tam, kam chcete. Prísne európske normy by podozrivému lietadlu odlet ani nepovolili. Spoľahlivosť a bezpečnosť je tak samozrejmosťou aj pri tom najlacnejšom poskytovateľovi.

1. Jednoduché lietadlá

Často má aerolinka celú leteckú flotilu zostavenú len z jedného typu lietadiel. To je výhodné z viacerých hľadísk. Nemusí platiť posádke školenia na obsluhu iného stroja, rovnako nízke sú aj náklady na údržbu, keďže sa používajú rovnaké diely. Lietadlá sú často vybavené len jednou triedou a je v nich maximálny možný počet sedadiel.

2. Menší komfort

Pri týchto lietadlách zabudnite na okenné roletky, veľkorysý priestor na nohy, pohodlné sedadlá a podobne.


Mohlo by vás zaujať: Chorvátska Makarská riviéra: Ideálne miesto pre vašu dovolenku!


3. Takmer žiadne služby

Chcete mať priradené sedadlo? Zaplaťte. Chcete na palube občerstvenie? Zaplaťte. Chcete si pozrieť film na LCD? Zabudnite. Chcete si zmeniť dátum odletu? Zaplaťte. Dostanete len možnosť prepravy z bodu A do bodu B, zvyšok niečo stojí. Je však pravda, že paleta služieb sa líši v závislosti od konkrétnych aerolínií.

4. Nelietajú na všetky známe letiská

Ďalší spôsob ako ušetriť. Veľké letiská priamo v známych mestách si pýtajú veľké poplatky za pristátie. Nízkonákladové letecké spoločnosti radšej uprednostnia menšie letiská v okolí. Ak letíte napríklad do Paríža či Barcelony, musíte sa zmieriť s tým, že do metropoly sa budete musieť ešte prepraviť približne 100 km.

5. Neponúkajú zľavy

Len výnimočne sa stretnete so zľavami pre juniorov a podobne.

6. Lietajú v neatraktívne časy

Niekedy sa stretnete s odletmi v nie práve najlepších časoch, neskoro večer alebo skoro ráno. Vtedy sú poplatky za využívanie letiska najnižšie, čo znamená ďalšie ušetrené náklady.


Mohlo by vás zaujať: Najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov: Viete, ktoré to sú?


7. Nepohodlný nástup

Lietadlá niekedy odlietajú zo zašitých kútov letiska, k stroju sa musíte dopraviť autobusom a nastupujete priamo z dráhy. To však nie je nič zvláštne ani pri bežných dopravcoch. Horšie je naháňanie sa za sedadlami, kedy cestujúci neraz bežia, aby si uchytili dve či tri miesta pri sebe. Ani hádkam a predbiehaniu sa občas nevyhnete. Za miestenky treba totiž tiež priplatiť.

8. Lietajú čo najľahšie

Čím menej lietadlo váži, tým menej paliva spotrebuje, a tým viac letecká spoločnosť ušetrí. Preto je každá ďalšia batožina po príručnej spoplatnená, niekedy vás môže vyjsť preprava kufra na viac ako letenka pre vás. Preto sa oplatí lietať čo možno najviac len s príručnou batožinou a prísne skontrolovať jej rozmery a hmotnosť pred odletom. Tieto aerolinky vám totiž nič neodpustia. Mnohé z nich používajú na overenie povolených rozmerov „klietky“, do ktorých musíte svoju batožinu vložiť. Pokiaľ sa zmestí, všetko je v poriadku. Ak sa tam nezmestí, musíte si za batožinu priplatiť na mieste. Dáme vám dobrý tip. Pokiaľ cestujete len s príručnou batožinou, berte si batoh alebo cestovnú tašku. Tie dokážete v prípade potreby stlačiť a do klietky „narvať“. S tvrdým kufrom však už nič nenarobíte.

Na čo myslieť pri kúpe letenky?

Samozrejme musíte myslieť aj na ostatné poplatky, najčastejšie ide o spomínanú batožinu. Pri každej z leteckých spoločností si najprv zistite, aký je povolený rozmer príručnej batožiny.

Rovnako si dávajte pozor na všetky poplatky pri kúpe letenky. Spoločnosti môžu mať zvýhodnené ceny pre isté typy vybraných kreditných kariet. Rovnako nezabúdajte na cestovné poistenie. To je najčastejšie pripočítané tesne pred potvrdením platby, ak ho nechcete, nezabudnite ho odškrtnúť. Najmä ak kupujete viac leteniek, pred zaplatením skontrolujte za čo všetko vlastne platíte a či sa na vašom účte neobjavili položky navyše.

Nezabudnite si tiež doma pred odletom vytlačiť boarding pass, na letisku sa zaň totiž platí.


Všetko o cestovaní nájdete na www.dromedar.sk


Ktoré nízkonákladové spoločnosti môže Slovák využiť?

Na svete je množstvo nízkonákladových spoločností, my si uvedieme niekoľko najdostupnejších. Rovnako uvádzame aj najbližšie mestá, z ktorých lietajú.

Ryanair – Bratislava, Brno, Ostrava, Praha, Linz, Salzburg, Budapešť, Krakov, Katovice

EasyJet – Budapešť, Krakov, Viedeň, Praha, Salzburg

Wizz Air – Brno, Budapešť, Debrecín, Katovice, Lublin, Košice, Ľvov

Smartwings – Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Budapešť

Germanwings – Budapešť, Graz, Innsbruck, Krakov, Katovice, Ľvov, Praha, Viedeň

Jet2 – Budapešť, Krakov, Praha, Viedeň

Nízkonákladové letecké spoločnosti ponúkajú dlhodobo najlacnejšie ceny leteniek, niekedy však nájdete aj akciové ponuky klasických aeroliniek za ešte lákavejšie ceny. Každopádne nemusíte mať obavy z vysokých cien leteniek, prípadne obavy o svoju bezpečnosť. Ide o mimoriadne atraktívnu možnosť cestovania. Na záver pridáme len dva tipy. Čo by ste povedali na spiatočnú letenku z Budapešti do Istanbulu už od 48 eur? Alebo máte radšej severnejšie krajiny? V tom prípade vás rozhodne poteší spiatočná letenka z Katovíc do Osla už za 28 eur. Viac než lákavé ponuky, nemyslíte?


Využili ste služby niektorých spomínaných nízkonákladových aeroliniek? Aké skúsenosti s nimi máte? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame