Nízky tlak nesmiete podceniť: Hrozí únava, odpadnutia i závraty

Bolesť

thinkstockphotos.com

Napriek tomu, že nie je až tak nebezpečný, ako ten vysoký, netreba ho podceňovať. Za nízky krvný tlak, nazývaný aj hypotenzia, sa považuje pokles pod 105/65 mmHg. Spoznáte ho podľa permanentnej únavy, studených končatín, bolestí brucha alebo pocitu na odpadnutie. Aká je jeho príčina a ako si tlak dostať do normálu?

Lepšie ako hypertenzia

Lekári hovoria, že vždy je lepšie mať nízky tlak ako vysoký. Pri vysokom tlaku dochádza často k trvalému poškodeniu tepien, porážke či infarktu a teda následky môžu byť fatálne. Ľudia s nízkym tlakom žijú dlhšie, no príznaky sú nepríjemné.

Časté závraty, mihanie či zahmlievanie pred očami, znížená koncentrácia… To všetko sú veci, ktoré ľudí s nízkym tlakom opakovane trápia a môžu im brániť v normálnom a plnohodnotnom živote.

Nízky krvný tlak sa objavuje častokrát v dôsledku poruchy regulačných systémov, teda napríklad pri:

  • Cukrovke, keď kvôli nedostatku vitamínov dochádza k ochoreniu periférnych nervov.
  • Parkinsonovej chorobe alebo nádorových ochoreniach, pri ktorých dochádza k ochoreniu mozgu a miechy.
  • Infarkte myokardu.
  • Nesprávnom užívaní liekov.
  • Dehydratácií.
  • Popáleninách

Mohlo by vás zaujímať: Ste unavení, slabí a trápia vás závraty? Na vine môže byť nízky tlak


Zdravá strava

Pri problémoch s nízkym tlakom by ste mali skúsiť zmeniť svoje stravovacie návyky. Okrem zvýšeného príjmu soli je dôležité jesť pravidelne menšie porcie, ktoré obsahujú veľa ovocia a zeleniny. Ľahká a zdravá strava totiž zlepšuje činnosť srdca aj krvný obeh.

Raňajky: Určite ich nevynechávajte. Deň začnite pohárom čistej vody alebo smoothie nápojom. Namiesto sladkých ovsených vločiek či cereálií zvoľte bielkoviny, železo a vitamín B. Nájdete ich vo vajciach, celozrnnom pečive, listovej zelenine, cvikle, orechoch a mliečnych výrobkoch.

Obed: Vyhnite sa sacharidom, ktoré sú v ryži, zemiakoch aj cestovinách. Zvoľte radšej ryby, hydinu, hovädzie mäso, ovocie, zeleninu, ale odporúčajú sa aj morské plody, ktoré slúžia ako prevencia hypotenzie.

Večera: Ideálne sú zeleninové šaláty, losos alebo celozrnné pečivo so syrom. Vyhýbajte sa alkoholu a deň radšej zakončite odšťavenou cviklou.

Tlak zvýši káva alebo soľ

Lekári takisto odporúčajú piť každé ráno kávu alebo čierny čaj, ktorý by vám mal tlak zvýšiť. Ak ani jedno nepomáha, dbajte na dostatočný prísun soli, pretože soľ je kvôli obsahu sodíka vo vašom prípade nevyhnutná. Niektorým ľuďom pomáha aj otužovanie, pravidelný pohyb, pomalé vstávanie z postele, zvýšený prísun vitamínu C a dostatok tekutín.


Mohlo by vás zaujímať: Nízky tlak tiež môže potrápiť: Čo všetko signalizuje a ako si s ním poradiť?


Ortostatická hypotenzia

Ortostatická hypotenzia je nízky tlak vyvolaný prudkým vstávaním. Ak ste na sebe náhodou spozorovali, že sa vám ráno pri rýchlom vstávaní zakrúti hlava a máte závraty, trpíte touto menej závažnou formou hypotenzie.

V takomto prípade nejde naozaj o nič vážne, dôležité je však ráno vstať pomaly. Najlepšie urobíte, ak si budík nastavíte o niečo skôr, pomaly si sadnete a pár minút počkáte. Potom sa pokojne postavte a uvidíte, že k závratom už nedôjde.

Prvá pomoc

Ak máte často pocit, že čochvíľa odpadnete, je nutné vyhľadať lekára a prekonzultovať s ním liečbu hypotenzie. Takéto stavy sú veľmi nebezpečné, predovšetkým, ak by ste v takomto okamihu boli sami.

Existuje však aj prvá pomoc v situáciách, keď sa objavia príznaky odpadnutia. Ideálne sú dva varianty. Buď si sadnite a dajte hlavu medzi kolená alebo sa uložte do takzvanej protišokovej polohy, keď si ľahnete na chrbát a vyvýšite nohy.


Máte skúsenosti s nízkym tlakom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame