Nočná mora menom zľadovatené chodníky: Čím ich posypať a zamedziť tak pádu?

chodník

sxc.hu

Mrazivé dni a poriadna snehová nádielka už dávnejšie zavítala aj na územie Slovenska. Mínusové teploty síce strieda odmäk, no napriek tomu máme s čistením chodníkov neustále plné ruky práce. Ak práve neodpratávame sneh, odstraňujeme z neho ľad či zháňame vhodný posypový materiál. K údržbe nás totiž viaže nielen vlastná obozretnosť, ale aj zákon. Čím však chodník posypať tak, aby efekt vydržal čo najdlhšie? Zistite, v ktorých podmienkach sa aká zmes oplatí a prečo by sme posýpanie nemali zanedbávať.

Soľ nad zlato

V našich domácnostiach medzi posypovými materiálmi jednoznačne vedie posypová soľ, ktorá je bežne dostupná v predajniach pre domácich majstrov. Nahradiť ju však môže aj klasická kuchynská soľ, ktorej kilo odľahčí vašu peňaženku len o pár centov. Tajomstvo soli spočíva v tom, že bod mrazu vody sa zníži, a teda aj pri 0°C a ľahších mrazoch zrážky zostávajú v kvapalnom skupenstve. Vzniknutý ľad možno posypovou soľou rozpustiť relatívne rýchlo, ale len pokiaľ nenapadnú ďalšie zrážky alebo pokiaľ vonkajšia teplota neklesne pod -5 prípadne -7°C. Pri tuhých nočných mrazoch je teda absolútne neúčinná, pričom sa s ňou spájajú aj ďalšie nevýhody:

  • zanecháva biele mapy na obuvi
  • škodí štvornohým miláčikom pri venčení
  • narúša vlastnosti pôdy a tým zhoršuje rast zelene
  • neprospieva betónu

Mohlo by vás zaujímať: Nezmyselné spotrebiče u vás doma: Za tieto peniaze vyhadzovať nemusíte!


Drevený popol verzus uhoľná škvara

Posýpanie chodníkov dreveným popolom je obľúbené predovšetkým v dedinkách, kde mnoho obyvateľov používa piecku či kotol na tuhé palivo. Uplatnenie však nájde aj vo vilách s klasickým kozubom. Popol síce ľad nerozpustí, ale okamžite zamedzí šmýkaniu. Ak sa aj dostane do pôdy, draslík s fosforom sa podpíše pod bohatšiu úrodu. Protišmykový efekt sa však, bohužiaľ, s čerstvým snehom vytratí a nalepený popol na podrážkach topánok sa postará o nekonečné upratovanie. Oproti nemu sa účinok uhoľnej škvary ani po pripadnutom snehu nevytratí a jej použitie narobí neporiadku menej. Nevýhodou je však obsah síry, ktorá v zemi môže spôsobiť nepríjmnosti.

Piliny verzus hobliny

Ak si odmyslíte nevzhľadný výsledok, hobliny vám na chodníku urobia relatívne dobrú službu. Nie každý z nás sa však dokáže povzniesť nad tým, že to pred jeho bránou vyzerá ako na smetisku. Menej sa vyplatia piliny, ktoré sú jemnejšie, a teda málo odolné voči vetru. Šmýkaniu zabránia až vtedy, keď primrznú k ľadovému podkladu.

Štrk, piesok, brizolit…

Všetky z uvedených stavebných materiálov sa takisto používajú na posýpanie chodníkov, spadajú však do kategórie relatívne drahých náhrad. Väčšina z nich takisto vydrží, len pokiaľ nepripadne nová vrstva snehu, čo sa pri každodenných zrážkach naozaj nevyplatí. Mohlo by sa totiž ľahko stať, že vám zimná údržba chodníka poriadne prevetrá peňaženku.


Mohlo by vás zaujímať: Domov pre alergika: Obmedzte kýchanie na minimum vhodným zariadením


Pohľad ekológa

V súčasnosti sú na trhu dostupné aj rôzne ekologické posypové zmesi s rozličným zložením. Tie sú šetrné nielen k pôde, vonkajším obkladom a životnému prostrediu celkovo, ale tiež k labkám štvornohých chlpáčov. Obrovskou nevýhodou je však ich relatívne vysoká cena. Z tohto dôvodu ich pri údržbe ciest väčšinou nepoužívajú ani mestá. Výnimkou sú, napríklad, Tatry a iné chránené územia.

Iný kraj, iný mrav

Na Slovensku zatiaľ platí právna úprava, ktorá občanov núti k údržbe priľahlého chodníka, ak jeho nehnuteľnosť hraničí s cestou či miestnou komunikáciou. Jednotlivé povinnosti občana bližšie určuje všeobecne záväzné nariadenie mesta, ktoré  môže niektoré posypové materiály ako popol, škvaru či posypovú soľ zakázať. Je preto vhodné oboznámiť sa s platnou normou práve pre mesto, v ktorom bývate. Údržba chodníka pred bytovým domom spadá na plecia spoločenstva vlastníkov bytov, ktorí by sa mali dohodnúť na systéme striedania prípadne touto povinnosťou poveriť niekoho za poplatok.


Akým materiálom posypujete chodníky vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame