Nočný návštevník hlad: Čo si môžete bez výčitiek dopriať aj večer?

Žena

thinkstockphotos.com

V snahe zredukovať hmotnosť či udržať si peknú postavu mnohí dodržiavajú pravidlo, že po šiestej hodine sa už neje. Oveľa väčší vplyv na postavu než samotný čas večere však má práve vhodná voľba potravín a veľkosť porcií. Ľudský metabolizmus totiž počas spánku svoju aktivitu nezastavuje. Čo si teda môžete dopriať, keď vás večer prepadne hlad?

Biely jogurt s ovocím

Mliečne výrobky s obsahom kravského mlieka obsahujú proteín zvaný kazeín. Ten má schopnosť pomalého a postupného vstrebávania. Či už zvolíte tvaroh, grécky jogurt, biely jogurt alebo smotanu, vyberajte ich v prirodzenej podobe. Nenechajte sa nalákať nápisom „odtučnený“. Tuky vo výrobkoch s takýmto označením totiž bývajú zväčša nahrádzané väčším množstvom cukru. Ten ale ľahko doplníte bobuľovým ovocím, ktoré s jogurtom skombinujete. Vhodné sú napríklad jahody, ktoré obsahujú len malé množstvo kalórií. Zvoliť môžete aj čerešne, ktoré vďaka jódu pomáhajú bojovať s tukovými zásobami a navyše obsahujú aj melatonín, antioxidant, ktorý zabezpečuje lepší spánok. Takisto si môžete pochutiť na malinách, či čučoriedkach. Drobné modré bobuľky totiž spôsobujú rozpad tukových buniek. S touto informáciou prišli vedci z Texas Woman’s University v Dentone, ktorú prezentovali v roku 2011 na konferencii vo Washingtone.


Mohlo by vás zaujať: Túžite schudnúť? Poradíme vám, kedy a čo jesť a čoho sa radšej vyvarovať


Tuniak s olivovým olejom

Tuniak síce patrí k tzv. tučným rybám, no tuky, ktoré obsahuje, sú zdraviu prospešné. Ide totiž o omega-3 mastné kyseliny, ktoré priaznivo vplývajú na srdce, mozog a iné orgány, ale aj vzhľad pokožky a vlasov. Navyše majú vplyv na zníženie pravdepodobnosti vzniku obezity. Ak nie ste fanúšikom chuti tuniaka vo vlastnej šťave, zvoľte radšej konzervu s rybou v olivovom oleji. Zabúdať netreba ani na bielkoviny, na ktoré je tuniak tiež bohatý. Stogramový kúsok totiž obsahuje až 25 gramov bielkovín. Skúste si ho však dopriať bez chleba, alebo len s malým kúskom.

Kelové čipsy

Občas vás môže chuť na niečo malé prepadnúť večer pri sledovaní filmu. Aby ste ale predišli konzumácií nezdravých jedál, či pochúťok, pripravte si ich zdravšiu verziu. Kelové čipsy v porovnaní s tými zemiakovými neobsahujú menej tuku a kalórií, takže si ich môžete dopriať aj večer. Naopak, nájdete v nich vitamíny K, A a C a tiež karotenoidy. Kelové listy umyte, odstráňte tvrdé stonky. z oboch strán listy potrite olivovým olejom, osoľte a okoreňte, prípadne pridajte aj nastrúhaný cesnak a opečte v rúre dochrumkava. Kelové čipsy chutia najlepšie tesne po dopečení, pričom 330 gramov takto pripravených kelových listov obsahuje len 63 kalórií.


Mohlo by vás zaujať: Správne jedlo v správny čas: Kedy čo jesť, aby váha konečne klesla?


Horká čokoláda

Čokoláda nie je práve zdravá maškrta, no to neplatí o jej horkej verzii. Ak dostanete chuť na sladké, no hodiny už neukazujú práve najvhodnejší čas, vyskúšajte tmavú čokoládu s vyšším obsahom kakaa. Ideálna je čokoláda so 70 percentami (alebo viac) kakaového prášku. Tá v porovnaní s tradičnou čokoládou obsahuje oveľa menej cukru a tiež tukov. Zároveň má vďaka svojmu zloženiu blahodarný účinok na organizmus, prospieva totiž nielen telu, ale aj mysli. Znižuje krvný tlak, pomáha v boji proti zápalom a zlepšuje náladu. Hoci je horká čokoláda lepšou voľbou než mliečna, ani s ňou to netreba preháňať. Na zahnanie neskorého hladu či chuti na sladké vám celkom postačia 2 až 4 kocky (čo predstavuje asi jeden riadok zo 100 g tabuľky čokolády). 20 gramov čokolády, čo sú približne spomínané štyri kocky, obsahuje 190 kalórií.

Tekvicové jadierka

Obľúbená jesenná pochúťka je tiež vhodnou voľbou pri nečakanom pocite hladu. Priaznivo pôsobia na hladinu dobrého cholesterolu, ale pomáhajú aj zlepšiť trávenie, celkovo prečistiť organizmus a rovnako sú skvelým doplnkom stravy pri chudnutí. Navyše, ak si ich bude sami šúpať, zabavíte ruky aj jazyk na dlhšiu dobu. Aby ste ale ich konzumáciou nedosiahli opačný efekt, porcia, ktorú si denne doprajete, by nemala presiahnuť 25 gramov.


Aké pokrmy si neskoro večer doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame