Nočný spánok nič nenahradí: Prečo je pre náš organizmus taký dôležitý?

Muž

thinkstockphotos.com

Spánok patrí k základným biologickým potrebám človeka. Počas neho dochádza k odpočinku orgánov a k dobytiu akýchsi ľudských bateriek. Spánok, aby bol kvalitný, však musí spĺňať určité kritériá. Nie je totiž úplne jedno, kedy, kde a ako si zdriemnete.

Ideálny a najefektívnejší je práve nočný spánok. Ten súvisí s tzv. cirkadiánnym rytmom, ktorý predstavuje prirodzený rytmus organizmu. V podstate ide o striedanie dňa a noci a práve svetlo z akéhokoľvek zdroja kvalitný nočný spánok do značnej miery negatívne narúša.

V tejto súvislosti treba hovoriť i o špeciálnom hormóne melatoníne, ktorý sa produkuje v mozgu. Jeho funkciu si môžeme predstaviť ako akéhosi informátora, ktorého úlohou je odoslať telu správu, kedy je noc, a teda čas na spánok. Pri nesprávnej životospráve, dlhom ponocovaní, zmenách časových pásiem, nočných zmenách, či prehodenom spánkovom režime ale melatonín nefunguje správne. To má za následok problémy so spánkom a tie zasa vedú k závažnejším zdravotným komplikáciám, ktoré na prvý nemusia súvisieť so spánkom.

Pokiaľ pracujete na zmeny, možno ste na sebe spozorovali, že spánok po „nočnej“ vám nedodá toľko energie ako spánok počas noci. Je to dané práve narušením činnosti melatonínu a zmenou cirkadiánneho rytmu. V dôsledku toho telo a mozog nie sú schopné dostatočne zregenerovať. Práve kvalitným, dostatočne dlhým nočným spánkom predchádzate rôznym zdravotným ťažkostiam.


Mohlo by vás zaujať: Odložte pyžamo na dno skrine: Spánok „naostro“ podporuje krvný obeh a dobrú náladu


Spánkom k lepšej pamäti

Počas spánku náš mozog spracováva spomienky a informácie, ktoré počas dňa získal. Ak mu ale nedoprajete kvalitný a dostatočne dlhý oddych, jednoducho ich nedokáže správne zatriediť a uložiť. Vďaka spánku teda skutočne dochádza k posilneniu procesu zapamätávania relevantných informácií. Rovnako jeho výhody oceníte i pri učení, pretože zlepšuje pozornosť i kreativitu.

Počas spánku posilňujete imunitu

K tejto informácii sa dopracovali vedci z Carnegie Mellon University v USA, ktorí skúmali vplyv krátkeho spánku na imunitu ľudí. Na základe tejto štúdie zistili, že u ľudí, ktorí dlhodobo nevenujú spánku viac ako 6 hodín denne, preukázateľne došlo k oslabeniu imunity. V dôsledku toho boli výraznejšie vystavení riziku nachladnutia, chrípky alebo vírusom.

Spánok zlepšuje sexuálny apetít

Nepotrebujete ani špeciálny výskum na to, aby ste vedeli, že únava je jedným z najčastejších príčin odmietania sexu. Pritom vôbec nemusí ísť o výhovorku nežného pohlavia. Nedostatok kvalitného spánku negatívne ovplyvňuje milostný život aj u mužov. U nich zasa poruchy spánku súvisia aj s nižšou hladinou mužského pohlavného hormónu testosterónu.


Mohlo by vás zaujať: 5 vecí, ktoré ničia váš spánok: Odstráňte ich a konečne nerušene spite!


Spánkom k vysnívanej postave

Tak, ako kvalitná a pestrá strava v kombinácii s fyzickou aktivitou nezabezpečia ideálny zdravotný stav, tak to nie je ani v prípade chudnutia. V oboch prípadoch totiž k dosiahnutiu vytúžených výsledkov potrebujete i kvalitný spánok. Vedci z University of Chicago totiž dospeli k tomu, že ľudia, ktorí venovali spánku dlhší čas, schudli až 56% z tukov. Naopak skupina, ktorá spánku nepripisovala význam a ignorovala ho, strácala vo vyššej miere práve svalovú hmotu. Nekvalitný spánok navyše spôsobuje pocit hladu i problémy s metabolizmom.

Spánok zlepšuje náladu

Nekvalitný spánok a jeho narušenie spôsobuje stres, ktorý vedie k zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Zároveň má vplyv i na hladinu cholesterolu a krvný tlak. Okrem stresu sa ale pravidelným a kvalitným nočným spánkom vyhnete depresiám, podráždenosti, vyčerpaniu organizmu a náladovosti. Proces regenerácie má totiž vplyv na celkovú emocionálnu reguláciu.


Koľko hodín spánku si denne doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame