Noha cez nohu či pukanie prstov: Ktoré zlozvyky nám škodia a ako?

zlozvyk

photl.com

Každý z nás má zaužívané určité rituály, bez ktorých si ani len nevie predstaviť svoj deň. Zatiaľ čo mnohé z nich sú úplne prirodzené a nijako nám neškodia, iné dávajú nášmu zdraviu poriadne zabrať. Zlé držanie tela, nezdravé sedenie či večerná lenivosť v kúpeľni sa môže zakrátko prejaviť v podobe bolesti či zmien vo výzore. Ktorými zlozvykmi zbytočne zaťažujeme svoj organizmus a ako s nimi nadobro skoncovať?

Stop paragrafom

Už ste sa niekedy pristihli, že chodíte zhrbení a na stoličke pripomínate poskrúcaný paragraf? Zlým držaním tela a ochabnutým svalstvom chrbta trpí veľká časť Slovákov. Mnohí z nich si pritom neuvedomujú, aký je vystretý a spevnený chrbát počas dňa vlastne dôležitý. „Neustále bojujeme s gravitáciou. Svaly chrbta a brucha, ktoré nás udržujú vzpriamených, sa unavia už po desiatich minútach sedenia alebo státia,“ vysvetľuje zákony prírody anatomik Robert McCoy. Podľa najnovšej štúdie však práve hrbenie môže spôsobovať vážne zdravotné komplikácie:

  • zvýšený krvný tlak – môžu za to svalové bunky krku, ktoré sú namáhané a krv nie je do mozgu privádzaná v správnom pomere. „Je možné, že zlé držanie tela, ktoré tlačí na svalstvo krku, môže spôsobovať zvýšenie krvného tlaku. Ale je potrebný ďalší výskum,“ uviedol jeden z odborníkov.
  • bolesti hlavy – tie vystreľujú najčastejšie z krčnej chrbtice a namáhanej šije, ktorá po celom dni býva stŕpnutá a v napätí
  • úniky moču – súvisí s nedostatočným zakrivením v dolných častiach chrbtice
  • nafúknuté brucho a smutná nálada – človek s ovisnutými plecami, ktorého gravitácia tlačí k zemi, už na prvý pohľad zanecháva dojem, akoby niesol ťarchu celého sveta a navyše mu tento postoj opticky pridáva aj kilá navyše

Aby ste riziko hrbenia sa minimalizovali, zaobstarajte si stoličku so správnym zakrivením operadla a s oporou šije. Pri chôdzi zhlboka dýchajte a pozerajte sa pred seba, nie do zeme. Ak sa na vzpriamenú chôdzu sústredíte, po istom čase sa pre vás stane prirodzenou.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás kŕčové žily? Takto sa ich zbavíte!


Tabu pre ohryzené nechty

Stáva sa vám, že si v práci alebo počas napínavého filmu začnete obhrýzať nechty? S najväčšou pravdepodobnosťou si takto ventilujete nadmernú psychickú záťaž a stres. Máte ale predstavu, akému riziku tým vystavujete svoj imunitný systém? Nechty sú totiž hotovou liahňou škodlivých baktérií, ktoré vám môžu do organizmu zavliecť nebezpečné infekcie. Obhrýzanie nechtov je navyše vysoko nespoločenským zlozvykom. Pre dámy existuje v celku pohodlná a účinná terapia – škaredé obhryzené nechty treba nahradiť umelými zo salónu. Páni si môžu končeky nechtov potrieť priesvitným lakom, ktorý by ich mal od obhrýzania odradiť.

„Praskanie“ článkov prstov

Sú ľudia, ktorí tento zvuk nenávidia, iní si ho doprajú aj viackrát za deň. Ide o zvukový efekt vzduchu, ktorý sa uvoľňuje spomedzi kostičiek pri „pukaní“ kĺbov článkov prstov. Ten môže signalizovať aj nedostatok maziva v kĺbovom puzdre. Ak máte tento problém, radšej zvýšte príjem kolagénu v strave a svoje prsty nechajte na pokoji. Inak sa vám môžu začať triasť skôr, ako sa prehupnete do staroby.

Prekladanie nôh

Noha cez nohu je obľúbená poloha v sede nielen u žien, ale tiež u mnohých mužov. Niektoré dámy chráni pred vykúkajúcou sponou bielizňou v sukni, inak však prináša len samé nevýhody. Tie nesú podobu kŕčových žíl, opuchnutých lýtok či dokonca zápalu žíl. Ak teda len sedíte v práci pri kancelárskom stole, preloženým nohám sa vyhýbajte.


Mohlo by vás zaujímať: Máte sedavé zamestnanie? Tieto veci potrebujete vedieť!


Večerná lenivosť v kúpeľni

Zvyknete si večer dôkladne umyť zuby aj tvár? Ruku na srdce – koľkokrát ste sa spred televízora odkotúľali rovno do postele? Dentisti sa pritom zhodujú, že práve večerné čistenie zubov je pre ústnu hygienu kľúčové. Ak si chrup umyjeme len zbežne alebo vôbec, riskujeme odhalenie zubných krčkov, zvýšenú citlivosť zubov či zapálené a zdurené ďasná. Nech už ste akokoľvek unavení, hygienu v kúpeľni nepodceňujte. To platí najmä pre dámy, ktoré by k povinnej starostlivosti mali pripojiť tiež vlastnú pleť – odlíčiť, tonizovať a nakrémovať. Ak zaspíte s mejkapom, ranný pohľad na tvár plnú vyrážok vás zaručene nepoteší.

Ignorácia budíka

Vyzerá vaše ráno tak, že sa prebúdzate aj celú hodinu a neustále posúvate budík? V tom prípade zbystrite pozornosť. Nielenže sa ukracujete o ten čas, počas ktorého vlastne vôbec nespíte, no navyše vstávate oťapení. Namiesto toho choďte do postele o niečo skôr a doprajte si 7 – 8 hodín nerušeného spánku. Následne sa prekonajte a vstaňte krátko po zazvonení budíka, hoci sa vám vôbec nebude chcieť. Ak si však vytvoríte rituál, zakrátko si váš organizmus zvykne. Počas dňa nebudete mať tendenciu viac jesť a je celkom možné, že sa vám upraví krvný tlak.


Dávate si pozor, aby ste sa nehrbili? S akými zlozvykmi bojujete vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame