Chyby, ktoré robíme pri nosení rúška: Už žiadne vyrážky, spotená ani vysušená pleť!

Žena s ružovým rúškom na tvári

Pravidelné nosenie rúška pleti neprospieva (Foto: GettyImages)

Pubertu máte dávno za sebou, napriek tomu sa vám v posledných dňoch začali na brade tvoriť zapálené vyrážky? Alebo je vaša pleť mimoriadne presušená a robia sa vám šupinky? Jeden aj druhý problém môže byť spôsobený nosením rúška.

Pod látkou sa potíme, a keďže si do rúška ešte navyše dýchame, veľmi rýchlo nám zvlhne. V teple a vlhku sa pokožka zaparuje a dochádza k množeniu baktérií, ktoré potom spôsobujú rôzne kožné problémy. Pri mastnejšej pleti sa upchávajú póry, suchá a citlivá zasa sčervenie, je podráždená a môžu sa na nej objaviť šupiny či popraskané cievky.

Ako správne nosiť rúško?

Dermatológovia upozorňujú, že veľmi dôležité je, ako rúško nosíme a ako sa oň staráme. Tie jednorazové sú vyrobené z umelých vlákien, nedajú a prať, žehliť, ani inak dezinfikovať. Určené sú skutočne len na jednorazové použitie, aj to by nemalo byť dlhšie ako 4 hodiny. Vhodnejšie je rúško z husto tkanej bavlny, pretože bavlna dobre saje vlhkosť a odvádza ju od pokožky. Perte ho každý deň na minimálne 60 stupňoch bez použitia aviváže. Ak sa vám ho nepodarí vyprať, určite ho treba aspoň dobre prežehliť z každej strany.

Robte si prestávky

Ak máte ochranu kvôli práci na tvári celý deň, skúste si každé 2 až 3 hodiny urobiť malú prestávku. Ideálne je vyjsť von, na pár minút vystaviť tvár slnku a umožniť jej, aby sa nadýchla vzduchu. Prevetrajte aj rúško a nechajte ho poriadne vyschnúť. Ak máte možnosť, vymeňte ho za čisté, alebo aspoň prestriekajte dezinfekčným sprejom.


Mohlo by vás zaujať: Problémy s pleťou? Môžu signalizovať poruchu imunity


Dbajte na starostlivosť o pleť

Špeciálnu starostlivosť potrebuje aj naša pokožka. Na čom by mala byť postavená naša kozmetická rutina a čomu sa naopak vyhnúť?

Mejkap na chvíľu odložte: Hoci chceme vyzerať dobre, odborníci odporúčajú dekoratívnu kozmetiku na určitý čas vynechať. Mejkap môže pod rúškom upchávať póry, navyše ho i tak nevidno. Ak už nejaký použiť musíte, sústreďte sa na čelo a vyhrajte s očami. Skúste tekutú očnú linku, farebné očné tiene alebo prírodné tóny.

Pleť čistite každý deň: Ideálne dvakrát denne, rukami alebo tampónikom, používajte jemný pleťový gél alebo krém, ktorý je hypoalergénny a pokožku upokojí, no nevysuší.

Výživný krém nahraďte hydratačným: Výborné sú produkty, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, vitamín E, panthenol alebo aloe vera, ale tiež takzvané CICA krémy s obsahom extraktu z rastliny Centella asiatica, ktorý pokožku regeneruje a zároveň pôsobí protizápalovo. Nezabudnite ani na hydratáciu úst a pod rúško používajte tyčinku na pery.

V noci regenerujte: Krém na noc vyberajte podľa typu pleti. Siahnuť môžete aj po výživnejších krémoch, ideálne s regeneračnými účinkami. Pleť najskôr dôkladne vyčistite a potom krém naneste jemnými krúživými pohybmi.

Na vyrážky skúste zinok aj čajovník: Ak sa vám na brade či inom mieste na tvári urobí pupienok, v rámci prvej pomoci môžete siahnuť po obyčajnej zinkovej paste či detskom púdri. Vyrážku môžete tiež potrieť čajovníkovým olejom, gélom s aloe vera alebo akýmkoľvek antiseptickým krémom.

Doprajte pleti sérum, masku i pleťovú vodu: Doprajte si výživné a hydratačné textilné masky, dobrú službu vám urobia aj hydratačné pleťové séra, napríklad s kolagénom. Ak chcete pleti naozaj ulahodiť, môžete počas dňa použiť termálne vody alebo osvedčenú ružovú vodu. Vďaka bioaktívnym látkam navyše spomaľuje starnutie a má aj dezinfekčné účinky.

Peeling robte raz do týždňa: Takto pleť skvele zbavíte odumretých buniek. Na exfoliáciu však teraz nepoužívajte zrniečkové peelingy, ktoré narúšajú vrchnú vrstvu pokožky, ale siahnite po šetrnejšom produkte na báze AHA a BHA kyselín, ktoré pôsobia aj protizápalovo.


Spôsobuje vám nosenie rúška problémy s pleťou? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame