Nová diéta má jednoduché pravidlá: Pravidelné striedanie hodovania a pôstu

diéta

www.profimedia.sk

Návštevníci, ktorí teraz mieria do Anglicka, by mali byť dostatočne varovaní. To hlavné, čo sa momentálne miestnym ľuďom najčastejšie preháňa hlavou, od vodičov taxíkov až po riaditeľov firiem, totiž nie je čím ďalej tým viditeľnejšia oblina bruška vojvodkyne Kate Middletonovej, ale skôr bestseller o novej diéte. Ten podľa denníka International Herald Tribune (IHT) uvrhol Britániu do úplného pôstneho šialenstva.

Kniha The Fast Diet, (pôstna, ale aj rýchla diéta) od lekára Michaela Mosleyho a novinárky Mimi Spencerovej, bola na prvej priečke rebríčka predaja britského Amazonu prakticky každý deň od jej uvedenia na trh. To je od polovice januára. „Predáva sa ako žemle v obchode,“ potvrdila zakladateľka nezávislého vydavateľstva Short Books Rebecca Nicolsonová. Práve jej nakladateľstvo túto senzáciu vydalo.

S lákavou obálkou, ktorá hlása: Schudnite, zostaňte zdraví, žite dlhšie, stavia tento najnovší chudnúci režim na prerušovanom pôstení sa, teda na diéte označovanej ako 5:2. To znamená päť dní jedla a pitia všetkého, čo hrdlo ráči, po ktorých nasleduje dvojdňový pôst.

Ako vyzerá pôstny deň?

Obvyklý pôstny deň sa skladá z dvoch jedál s približne 250 až 300 kalóriami podľa pohlavia jedinca (celkom 500 kalórií pre ženy, 600 pre mužov). To znamená napríklad dve varené vajcia a plátok šunky na raňajky a tanier ryby uvarenej v pare so zeleninou na večeru. Toto je tajomstvo ubúdania na váhe, tvrdí kniha, podľa ktorej už po niekoľkohodinovom pôste telo začne miesto ukladania tuky spaľovať.

„Vždy som rád sám na sebe experimentoval,“ hovorí spoluautor knihy Michael Mosley, ktorý v Británii patrí medzi známych novinárov píšucich o zdraví. Fungovanie diéty a jej zdravotné výhody osobne vyskúšal, keď začal s režimom prerušovaného pôstu a natočil o tom v minulom roku dokument pre BBC nazvaný Jesť, pôstiť sa a žiť dlhšie. Vysielanie malo vysokú sledovanosť napriek tomu, že relácia bežala v čase londýnskej olympiády.


Mohlo by vás zaujať: Chudnutie podľa Slovákov a Čechov: Takto zhadzujeme kilá najčastejšie


Hodovanie a hlad

Mosley spočiatku testoval drastickejšie formy pôstu a napríklad pil štyri dni len jednu šálku nízkokalorickej polievky raz za 24 hodín. Tento model ale rýchlo opustil. Nakoniec dospel k systému 5:2, ktorý považuje za udržateľnejší, menej bolestný spôsob držania diéty, ktorý zároveň neničí spoločenský život alebo prácu.

„Naši najdávnejší predkovia žili na základe striedania hodov a hladu. Napchávali sa po veľkom love a potom nejedli, kým opäť niečo neulovili,“ vysvetlil Mosley. Pripomenul, že podobne je dočasný pôst rituálom v náboženstvách ako je judaizmus alebo islam. „Nemali by sme sa báť hladu, ak je dočasný,“ tvrdí.

Výsledky stoja za to

Čo ho ale ohromilo najviac, boli jeho osobné výsledky. Nielenže schudol desať kíl počas deviatich týždňov, ale znížila sa mu tiež hladina krvného cukru a cholesterolu, rovnako ako množstvo telesného tuku. „A čo viac, mám aj oveľa viac energie,“ vyhlasuje.

Dokument sa stal hitom, čo prinútilo Mimi Spencerovú, ktorá píše články o jedle a móde, aby ponúkla Mosleymu spoluprácu na knihe. „Považujem to nie za ďalšiu šialenú diétu, ale za udržateľný režim s dlhodobými zdravotnými výsledkami, ktoré siahajú ďalej ako len k poklesu hmotnosti,“ hovorí štyridsaťpäťročná Spencerová, ktorá vďaka diéte schudla desať kíl počas štyroch mesiacov a znížila svoj index telesnej hmotnosti (BMI) o dva body.


Mohlo by vás zaujať: Správne jedlo v správny čas: Kedy čo jesť, aby váha konečne klesla?


Kniha je na svete

Výsledkom spolupráce je paperback o rozsahu 200 strán. Na polovici z nich Mosley predkladá vedecké zistenia okolo prerušovaného pôstu a na druhej Spencerová ponúka rady, ako sa dostať cez prvé mučivé dni pôstu a ako sa zamestnať, aby človek nepočul škvŕkajúci žalúdok. Prináša tiež pôstne recepty s lákavými fotografiami – napríklad šalát so syrom feta či mexickú pizzu, a tiež prehľad kalórií v závere.

Nie každý je však z novej diéty nadšený. Britská Národná zdravotná služba na svojich internetových stránkach vyvesila krátko po vydaní knihy vyhlásenie, v ktorom uvádza: „Napriek stúpajúcej popularite existujú značné nejasnosti okolo prerušovaného pôstu a tiež značné medzery v dôkazoch o jeho účinnosti.“ A dodala aj možné vedľajšie účinky tohto režimu, ako je páchnuci dych, úzkosť, dehydratácia a podráždenosť.


Pozdáva sa vám nový model diéty so striedaním hodovania a pôstu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: www.profimedia.sk, www.profimedia.sk, Zora,ČTK
Odporúčame