Nová kuchyňa do 1 000 eur? Ale áno, máme pre vás 7 praktických nápadov

Aj takto štýlovo môže vyzerať kuchyňa za pár stoviek eur. (Foto: IKEA)

Za posledný rok väčšina z nás strávila doma množstvo času. Testom tak prešlo aj vybavenie domácností – a tým najväčším zrejme kuchyne. Ak ste počas lockdownu zistili, že tá vaša už pomaly dosluhuje, je čas na zmenu. Nová kuchyňa vás pritom nemusí finančne položiť – inšpirujte sa našimi tipmi a ušetrite.

Police namiesto skriniek

Preč je doba, keď každá kuchynská linka vyzerala takmer rovnako – teda skrinky pod a nad pracovnou doskou. Trendom sú otvorené riešenia. „Vďaka nim máte lepší prehľad, čo kde máte uložené, a kuchyňa pôsobí vzdušnejšie. Namiesto horných skriniek napríklad použijeme police, na ktorých budú naše taniere alebo sklo vyzerať pekne a budú hneď poruke. Takto vieme zároveň pri zariaďovaní kuchyne ušetriť nemalé množstvo peňazí,“ radí interiérová dizajnérka IKEA Bratislava Michaela Jurčíková. Samozrejme, takéto riešenie sa uplatní najmä v domácnostiach, kde majú radi vo veciach poriadok. Na drobnosti, ktoré chcete schovať, vám poslúžia praktické košíky či debničky.

Náš tip: Nástenný rám s policami ENHET je univerzálny dizajnom aj veľkosťou. Dostanete ho v IKEA za 27 eur.

Police namiesto horných skriniek vám ušetria peniaze. (Foto: IKEA)

Zachovalé spotrebiče v novej kuchyni

Máte v byte starú, pôvodnú kuchynskú linku, no chladničku ste kupovali len pred tromi rokmi a mikrovlnná rúra slúži stále dobre? Ak momentálne nechcete investovať do nových, nechajte si tie, ktoré už máte. „Pri návrhu kuchyne v takom prípade treba myslieť na umiestnenie týchto spotrebičov – samostatne stojaca chladnička, miesto na mikrovlnnú rúru, prípadne samostatne stojaci kombinovaný sporák s rúrou. Zakomponovanie starších spotrebičov do nového dizajnu je niekedy výzva, ale nie je to nič nemožné,“ potvrdzuje aj Michaela Jurčíková. Nezabudnite si všetko dobre premerať, aby sa nestalo, že chladnička sa na pôvodné miesto vedľa novej linky zrazu nezmestí.

Náš tip: Jednoduchá linka, prenosná indukčná doska s jednou platničkou a priestor na staršiu mikrovlnnú rúru a chladničku.

V novej kuchyni ENHET využijete aj staršie spotrebiče. (Foto: IKEA)

Na šetrenie peňazí aj priestoru

Ďalším spôsobom, ako môžete ušetriť na spotrebičoch, je reálne sa zamyslieť nad tým, čo naozaj potrebujete, a nekupovať zbytočne veľké a drahé kusy. Možno vám celkom postačí varná doska s dvomi platňami, vďaka ktorej ušetríte aj miesto na linke. Podobne môžete rozmýšľať aj pri chladničke. Ak v nej bežne mávate len maslo či plechovku koly alebo zvyšky od donáškovej služby, zrejme vám postačí lacnejší menší model.

Náš tip: Vďaka indukčnej dvojplatničke budete mať jedlo rýchlo zohriate, ušetríte peniaze za väčšiu varnú dosku a navyše budete mať viac priestoru na linke. Na obrázku je indukčná varná doska IKEA VÄLBILDAD za 169 eur.

Indukčná doska s dvomi platňami vám ušetrí miesto. (Zdroj: IKEA)

Niečo pre minimalistov

Možno kuchyňu beriete skôr ako nevyhnutnosť a varenie nepatrí medzi vaše koníčky. V takom prípade by vám mohla postačiť takzvaná minikuchyňa, ktorá je asi najlacnejšou možnosťou na trhu a zároveň z bytu ukrojí len veľmi malý priestor. „Napriek tomu, že ide o mini kuchynské zostavy, človeku, ktorý nie je náročný a netrávi v kuchyni veľa času, poskytnú dostatočný priestor na prípravu večere. Ide pritom o iný koncept kuchyne, než na aký sme zvyknutí,“vysvetľuje Michaela Jurčíková. Je to ideálne riešenie kuchyne aj do malých firiem, ateliérov či dielní.

Náš tip: Riešením pri nízkom rozpočte je napríklad kuchyňa SUNNERSTA, ku ktorej sa dajú dokúpiť ďalšie prvky, ako sú háčiky a nádoby na umiestnenie kuchynského náradia, nastaviteľné police, prídavné police či odkvapkávače. Za zostavu na fotografii vrátane chladničky a prenosnej dvojplatničky zaplatíte 296 eur.

Minikuchyňa SUNNERSTA (Foto: IKEA)

Praktické a cenovo dostupné zásteny

Kedysi boli jediným štandardom obloženia za kuchynskou linkou kachličky. Praktickejšie a aj cenovo výhodnejšie riešenie ponúkajú moderné panelové zásteny, ktoré zvládnete na stenu upevniť aj sami. Mali by mať povrch, ktorý sa ľahko udržuje a je odolný. „Kuchynské zásteny sú veľmi exponovaná časť – či už ide o vodu, vysokú teplotu alebo mastnotu. Preto je dôležité myslieť na to, aby sa povrchy dali ľahko a dôkladne vyčistiť,“ vysvetľuje Michaela Jurčíková.

Náš tip: Panelové zásteny LYSEKIL sa dajú na stenu priamo prilepiť, viete ich na seba nadpájať do ľubovoľne dlhých pásov, alebo vsúvať do líšt. Panely sú z každej strany iné, čo umožňuje väčšiu variabilitu pri návrhu kuchyne. Za jeden s dĺžkou 1,196 m zaplatíte 22,99 eura.

Nástenný panel Lysekil
Nástenný panel Lysekil v odtieni biela/imitácia betónu. (Foto: IKEA)

Dizajn, ktorý neomrzí

Predčasným zmenám kuchyne a ďalším nákladom sa vyhnete aj tým, že si zvolíte nadčasový dizajn a farby. Ak sa pri návrhu kuchyne vyberiete cestou jednoduchosti tvarov a farieb, zabezpečíte tým nadčasovosť kuchyne. Odporúčam vyhnúť sa kombinácii viacerých druhov dreva a drevených dýh, alebo kombinácii viacerých farieb v rámci jednej kuchynskej linky,“ približuje Michaela Jurčíková. „Zvyšok je naozaj na každom z nás – či už ide o rustikálny štýl kuchyne, minimalizmus, alebo o modernú kuchyňu. Dôležité je, že si vyberieme to, s čím budeme stotožnení a čo nás bude tešiť nasledujúce roky.“

Náš tip: Nová kuchyňa IKEA KNOXHULT vás tak skoro určite neomrzí. Linka na obrázku vrátane spotrebičov a osvetlenia vás bude stáť 723 eur.   

Kuchyňa KNOXHULT (Foto: IKEA)

Dvakrát merajte, raz… kupujte kuchyňu

Pri rekonštrukciách či prestavbách sa náklady neraz vyšplhajú vyššie, ako sme pôvodne plánovali. Ak sa tomu chcete vyhnúť, oplatí sa vyvarovať častej chyby. „Veľakrát sa stáva, že zákazníci neriešia rozvody za kuchynskou linkou, či sú v stene, alebo predsadené pred stenou, nemajú vyriešené elektrické zásuvky k spotrebičom tak, aby spĺňali normy, alebo majú nedostatočný počet elektrických zásuviek nad pracovnou doskou,“ vysvetľuje Michaela Jurčíková.

Náš tip: Pomôcť pri plánovaní a zostavovaní kuchyne si môžete aj sami, vďaka online plánovaču kuchyne. O technických záležitostiach a rozvodoch sa však radšej poraďte priamo s odborníkom.

POZRITE SI ĎALŠIE KUCHYNE DO 1 000 EUR

Advertoriál pripravený v spolupráci s IKEA.

Zdroj: Plní Elánu/Advertoriál
Odporúčame