Nová metóda pri zisťovaní osteoporózy: Odhalí ju v úplných začiatkoch!

Doktor

photl.com

Vedci tvrdia, že našli spôsob, ako diagnostikovať osteoporózu v jej úplných začiatkoch. Momentálne totiž ľuďom môžu kosti rednúť roky a často to zistia až vtedy, keď prídu k lekárovi so zlomeninou. Výskumníci z Arizonskej štátnej univerzity a amerického Úradu pre letectvo a vesmír (NASA) chceli pomôcť astronautom, ktorých toto ochorenie pre beztiažový stav vo vesmíre často postihuje.

Podstatou novej metódy je analýza rôznych izotopov vápnika, ktoré pochádzajú z kostí a nachádzajú sa v moči. Práve ich množstvo môže prezradiť zmeny v hustote kostí. Výskumníci niekoľkým zdravým dobrovoľníkom prikázali 30 dní ležať a vyhýbať sa fyzickým aktivitám, čo k rednutiu kostí významne prispieva. Vďaka ich metóde ho nakoniec pozorovali už po týždni, čo je omnoho skôr, ako by to dokázali doteraz používanými postupmi. Test je tiež veľmi presný a vďaka nemu je možné zistiť, ako rýchlo kosti rednú. „NASA tieto štúdie uskutočnila preto, že kosti astronautov vystavené mikrogravitácii sú minimálne zaťažené a začnú rednúť. Je to jeden z najväčších problémov pri lietaní do vesmíru a musíme objaviť účinnejšie spôsoby ako ho sledovať a bojovať s ním,“ vysvetlil Scott Smith z NASA.


Mohlo by vás zaujímať: Poistite si kosti proti krádeži


„Ďalším krokom bude zisťovanie, či to bude pri pacientoch s ochoreniami kostí fungovať tak, ako očakávame. To by otvorilo dvere klinickému využitiu,“ vysvetlil vedúci výskumu Ariel Anbar. Okrem osteoporózy by nová metóda mohla pomôcť aj pri liečbe iných chorôb, ktoré poškodzujú kosti, ako napríklad rakovina. Lekárka Nicola Peel z britskej Národnej spoločnosti pre osteoporózu považuje výsledky štúdie za nádejné. „Vždy je vzrušujúce vidieť vývoj nových techník s potenciálom zlepšiť naše chápanie vzniku a mechanizmov chorôb kostí. Tento spôsob využitia kalciových izotopov je veľmi zaujímavý a môže pomôcť odhaliť veľmi skoré štádium rednutia kostí,“ zhrnula.

Zdroj: photl.com, photl.com, SITA
Odporúčame