Nová práca? Zapíšte sa ako dobrý zamestnanec v kolektíve aj u šéfa

hodinky

sxc.hu

Zmenili ste prácu alebo ste sa po dlhšej dobe znova zamestnali? Prvé dni na novom pracovisku môžu byť pre vás kľúčové. Ak sa neprejavíte v dobrom svetle, negatívna povesť sa môže s vami vliecť po zvyšok pracovnej zmluvy. Dobré vzťahy nielen s nadriadeným, ale aj s kolegami sú totiž na každej pracovnej pozícii takpovediac na nezaplatenie. Poradíme vám, ako si v novej práci získať sympatie a ako si prikloniť šéfa na svoju stranu.

Presnosť je výsada kráľov

Platí to predovšetkým o príchode do práce – dochvíľnosť by mala byť pre vás absolútnou samozrejmosťou. Preto ak viete, že sa ráno budete musieť predierať dopravnými zápchami, vytiahnite päty z domu radšej o polhodinu skôr. Niektorých šéfov vysvetlenia, prečo meškáte, nebudú zaujímať už len z princípu. Nie je nič horšie, ako keď si vás šéf zaškatuľkuje do kategórie „ten, na ktorého príchod sa nedá spoľahnúť“. Niečo podobné treba mať na pamäti aj v čase, keď sa blíži koniec pracovnej doby. Ak zavelíte na odchod ako prvý, môžete vyvolať dojem, že o prácu nemáte až taký záujem a na prosperite firmy vám nezáleží.


Viac o kariére si prečítajte na www.karierainfo.sk


Chváľte, ale nepochlebujte

Mnoho zamestnancov sa snaží získať priazeň nadriadeného tým, že na jeho adresu vypúšťa samé chválospevy. Prejavy uznania sú v niektorých chvíľach určite vhodné, no netreba to s nimi preháňať. Kategória „pätolízač“ totiž nebýva obľúbená ani u šéfov, ani u ostatného pracovného kolektívu. V novej práci preto stavte na svoju prirodzenosť a nevychvaľujte všetko do nebies. Tešte sa z pracovných úspechov tímu tak ako všetci ostatní – akoby ste tam pracovali dlhší čas. Úprimnosť si na vás okolie bude ceniť najväčšmi.

Firemné akcie berte ako povinnosť

Možno vás čaká v súkromí lepší program a možno na posedenie s kolegami ani nemáte náladu. Napriek tomu by ste sa však mali premôcť a zavítať medzi ostatných kolegov aj mimo pracovnej doby. Len tak dokonale spoznáte osobnosť ľudí, s ktorými denne spolupracujete. Ak by ste sa takýmto udalostiam vyhýbali, budú vás považovať za outsidera. Navyše sa v pondelok nebudete mať o čom baviť, pretože všetci budú vtipkovať na margo zážitkov z piatkového večera. Pozvali vás kolegovia v novej práci medzi seba? Určite neodmietajte. Možno získate nielen nové skúsenosti, ale aj priateľov.


Mohlo by vás zaujímať: Kariérna zmena v zrelom veku: Nový impulz alebo ekonomická samovražda?


Žiadajte spätnú väzbu

Počas skúšobnej doby vo väčšine zamestnaní prebieha svojím spôsobom tréningový program. Nový zamestnanec získava know-how firmy, ktoré bude denne využívať. Je to priestor na získavanie nových poznatkov, kladenie otázok, ale tiež nechcených chýb. Počas prvých týždňov v novom zamestnaní máte nárok na to, že nie všetko vám ide hneď na 100%. Preto je vhodné, aby ste sa svojho nadriadeného opýtali, v čom a akým spôsobom sa ešte môžete zlepšiť. Nečakajte, kým vás pokarhá, ale predbehnite ho tým, že prejavíte záujem na sebe pracovať.

Súkromné problémy nechajte za dverami bytu

Správa sa k vám nový kolektív priateľsky? To ešte neznamená, že je zvedavý na vaše citové výlevy. Zo žiadneho z nových kolegov si nerobte bútľavú vŕbu a nezdôverujte sa s osobnými problémami, ktorými si prechádzate. Partnerské nezhody, problémové deti alebo finančné ťažkosti sú v novej práci tabu. Ak sa budete ponosovať, zapôsobíte ako zúfalý a nestabilný pracovník. Opuchnuté oči po prebdenej noci nemusíte zapierať, na začiatok však nič nekonkretizujte. Stačí, ak naznačíte, že bojujete s náročnejším obdobím. Viac tipov a článkov o kariére nájdete v magazíne karierainfo.zoznam.sk.


Aké máte skúsenosti s prvými dňami na novom pracovnom mieste? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame