Nové riešenie problémov s alkoholom: Upraví závislosť tabletka?

Alkoholik

flickr.com/Adams999

Závislosť od alkoholu sa odteraz na Slovensku bude dať liečiť aj novým typom farmakologickej terapie, ktorá nevyžaduje úplnú abstinenciu. Jej cieľom je zníženie nadmernej konzumácie alkoholu, čo môže predstavovať pre pacientov prijateľnejšiu alternatívu.

Na Slovensku sa počet ľudí závislých od alkoholu odhaduje na 250-tisíc, pričom ročne z nich podstupuje liečbu iba niekoľko tisíc. Závislosť od alkoholu je pritom ochorenie s rozsiahlymi zdravotnými, sociálnymi i ekonomickými následkami a bez liečby má výrazne negatívny dopad nielen na závislého človeka, ale aj na jeho okolie.

Ako liečiť alkoholizmus?

Doterajšie liečebné postupy kládli dôraz na dodržiavanie a podporu abstinencie. Pritom práve tá je pre väčšinu pacientov neprekonateľným problémom. „Liečba zameraná na abstinenciu je na Slovensku štandardným terapeutickým prístupom v liečbe závislosti od alkoholu. Iné prístupy v liečbe zatiaľ nevyužívame. Nový pohľad na možnosti liečby nám môže pomôcť osloviť a motivovať viac pacientov, ktorí sa začnú liečiť,“ uviedol Boris Bodnár, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Košice.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Pre ľudí, ktorí abstinenciu nezvládajú

Nový liek s obsahom účinnej látky nalmefén je indikovaný na zníženie konzumácie alkoholu u dospelých pacientov s diagnostikovanou závislosťou od alkoholu, ktorí majú vysoké riziko pitia. Pôsobí na mozgový motivačný systém, ktorý je u pacientov so závislosťou od alkoholu poškodený. Znižuje posilňujúce účinky alkoholu, čím znižuje chuť na alkohol. V klinických štúdiách bolo u pacientov liečených nalmefénom preukázané zníženie konzumácie alkoholu počas prvého mesiaca o 40 percent a po šiestich mesiacoch približne o 60 percent.

Liečbu stanovuje psychiater

Nový typ liečby musí stanoviť psychiater, ktorý pacienta dôkladne inštruuje aj o dávkovaní lieku. Pacient užíva liek podľa potreby, čo znamená, že užije jednu tabletu, najlepšie jednu až dve hodiny pred očakávanou záťažou. Neoddeliteľnou súčasťou novej liečby je aj trvalá psychosociálna starostlivosť zameraná na dodržiavanie terapie a tým na podporu znižovania konzumácie alkoholu.


Podstúpili ste už vy alebo niekto z vášho okolia protialkoholické liečenie? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/Adams999, flickr.com/Adams999, SITA
Odporúčame