Nové zamestnania, ktoré by sme kedysi hľadali len ťažko: Vyskúšali by ste si ich?

Foto: GettyImages

Foto: GettyImages

Roky ubiehajú ako voda a so sebou prinášajú zmeny, ktoré sa dotýkajú snáď všetkých oblastí života. Zdá sa, že len prednedávnom sme si zaobstarali mobilný telefón, no už tu máme mnoho ďalších elektronických noviniek, o ktorých sa nám ani len nesnívalo. A nie je tomu tak len v technológiách, aj v zamestnaní nastáva pokrok. Toto sú nové profesie, ktoré pred 10 rokmi buď neexistovali, alebo boli iba v plienkach:

Blogger: Keď vaše nápady a postrehy neostanú len na dne šuplíka

Radi píšete či fotíte? Svoj talent si nemusíte nechať len pre seba či pre najbližších. Dnešná doba praje bloggerom, ktorí majú dosť fantázie a nápadov na to, aby sa zviditeľnili. Ak máte pre niečo vášeň, môžete sa o ňu podeliť s celým virtuálnym svetom, vyžaduje si to však nemalý čas strávený nad počítačom. Oslovte deti či vnukov, určite vám ukážu, ako na to. I keď profesia bloggera vyzerá na prvý pohľad jednoduchá, opak je pravdou. Keď sa však nevzdáte, môžete si vybudovať stabilnú sieť fanúšikov. Tí najlepší z najlepších sa môžu pochváliť kráľovským príjmom, získaným najmä z reklamy a spolupráce so známymi značkami.


Mohlo by vás zaujať: Vek ovplyvňuje šance na novú prácu: Nedajte sa odradiť, máte čo ponúknuť!


Vodič online taxi služby: Keď čas strávený za volantom speňažíte

Radi šoférujete a máte vlastné auto? Ak áno, môžete sa šoférovaniu venovať aj na profesionálnej úrovni. Dnes už je na výber viacero aplikácií, ktoré vám to umožnia. Na registráciu vám stačí telefón, mobilný internet, a samozrejme, slušný orientačný zmysel. Služby vodičov, ktorých si môžete privolať vďaka taxi aplikáciám, sú v súčasnosti veľmi vyhľadávané. Stretnete sa s nimi najmä vo väčších mestách. Výhodou takejto profesie, o ktorej pred desiatimi rokmi nikto ani len netušil, je najmä to, že nemusíte byť zamestnancom konkrétnej taxi služby. Ak neviete, o čom je reč, spýtajte sa mladších rodinných príslušníkov. Určite vám túto službu vysvetlia podrobnejšie.

Freelancer: Keď je pre vás kľúčová najmä sloboda

Ovládate nejakú zručnosť no nechcete pracovať len pre jedného zamestnávateľa? Tak pre vás je profesia freelancera ako stvorená. Väčšina z nich k práci potrebuje len počítač a prístup na internet. „Na voľnej nohe“ tak môžete spolupracovať ako externý redaktor, grafik, tlmočník, architekt či IT špecialista. Na pozícii dokážete zužitkovať dlhoročné pracovné skúsenosti, ktoré sú často na nezaplatenie.


Mohlo by vás zaujať: Máte sedavé zamestnanie? Tieto veci potrebujete vedieť!


Social media manager: Keď vládnete svetu virtuálnych sietí

Účet na Facebooku je už samozrejmosťou snáď pre všetky vekové kategórie. Zaregistrovať sa môžete aj na Twitteri či Instagrame, ktorý je obľúbenou platformou najmä pre mladšie ročníky. Kvalitný obsah, sa však nevytvorí švihnutím čarovného prútika, chce to veľa času, nápadov a zručností. A tu nastupuje práve manažér sociálnych sietí (social media manager). Ten má na starosti nielen vytváranie zaujímavého obsahu, strategických kampaní či analýzu stránok, ale aj komunikáciu s partnerskými značkami, čítanie komentárov, odpovedanie na správy a kopec ďalších drobností. Máte pocit, že by vás to bavilo? Ak áno, tak si skúste naštudovať viac o tejto téme. Vek nie je prekážkou. Veď človek nie je nikdy starý na to, aby sa učil nové veci.

Špecialista na digitálny marketing: Keď vám reklama v rádiu či televízii nestačí

Ešte pred pár rokmi sa k nám väčšina reklamného obsahu dostávala prostredníctvom rádia, televízie či reklamných letákov. Dnešná doba výrazne ovplyvnila aj tento spôsob komunikácie. Tá prešla najmä do digitálnej podoby. Mnoho firiem sa dnes radšej obracia na špecialistov digitálneho marketingu, ktorí majú dostatok znalostí, aby vytvorili tie najlepšie kampane. Predpokladá sa, že profesia špecialistu na digitálny marketing bude patriť medzi najžiadanejšie pozície na svete.


Ktoré zo spomínaných zamestnaní by ste si radi vyskúšali? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame