Novinka pre seniorov: Polícia im pomôže vďaka elektronickému strážcovi

Dôchodca

sxc.hu

Mesto Trebišov plánuje pomáhať svojim občanom, ktorí sa ocitnú v krízových situáciách. Zavádza preto zariadenie Elektronický strážca seniorov, ktoré dokáže zalarmovať pomoc v prípade nebezpečenstva. Trebišovský primátor Marián Kolesár už informoval mestské zastupiteľstvo, že zariadenie bude testovať zhruba mesiac mestská polícia.
Mesto testuje elektronického strážcu pre seniorov na policajtoch

„Mestskí policajti simulujú pohyb seniorov, resp. tým, že nosia daný prístroj pri sebe, tak je možné u operačného policajta sledovať ich pohyb,“ vysvetlil primátor. V budúcnosti podľa neho mesto plánuje zapojiť do projektu tých seniorov, ktorí sa sami prihlásia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nový dobrovoľnícky projekt sa blíži: Seniori budú pomáhať seniorom


Kolesár chce, aby prístroj nosili pri sebe osamelí ľudia alebo tí, ktorí majú oslabené zdravie s rizikom náhleho zdravotného zlyhania. „Pokiaľ bude záujem, malé deti,“ dodal primátor. Rodičia by vďaka nemu mali prehľad o tom, kde sa nachádza ich potomok. Podľa primátora je projekt krokom k vyššej ochrane obyvateľov mesta. Ostáva ešte vyriešiť, kde bude umiestnený dispečing. Mesto si chce počkať na záujem zo strany seniorov.

Prístroj predstavuje modernú formu starostlivosti o ohrozené skupiny občanov. Je určený pre samosprávy, ktoré chcú poskytovať vyššiu mieru ochrany zdravia a života. Prístroj zachytáva GPS signál, vypočítava svoju polohu a zasiela ju na dispečing. V prípade potreby jeho nositeľ stlačí tlačidlo, ktorým v prípade núdze dokáže upozorniť dispečera.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, TASR
Odporúčame