Novinky v operáciách očí: Špičkové prístroje už nájdete aj na Slovensku

Chirurgia

freedigitalphotos.net

Pokiaľ človek riadne vidí, málokedy sa zamýšľa nad tým, aké obmedzenia a nepríjemnosti spôsobujú refrakčné chyby alebo očné ochorenia. Takmer všetky vnemy z okolia vnímame prostredníctvom zraku. Starostlivosť o oči by preto mala byť v popredí záujmu každého človeka. Len tak sa dá zabrániť zbytočnému oslabeniu alebo strate zraku. Nesťažte si život a každodenné nevyhnutné úkony. Samozrejme, prirodzenému starnutiu organizmu a jednotlivých orgánov zabrániť nevieme, ale dokážeme ho spomaliť.

S vekom pribúdajú očné chyby a ochorenia

Skríningový oftalmologický projekt Klinika očnej prevencie, ktorý sa realizoval začiatkom tohto roku primárne u občanov vo veku nad 55 rokov, potvrdil, že najviac problémov s degeneratívnymi ochoreniami očí sa objavuje práve v tejto vekovej kategórii. Poruchy zraku  najčastejšie spôsobuje vekom podmienená degenerácia makuly či diabetická retinopatia. Podľa doterajších výsledkov z celkového počtu 3307 vyšetrených občanov, lekári zistili u 489 pacientov  väčšie alebo menšie poškodenie zraku. Z uvedeného počtu bola u  232 pacientov potvrdená vekom podmienená degenerácia makuly.  Závažnejšiu vlhkú formu vekom podmienenej degenerácie makuly malo 18 pacientov.


Mohlo by vás zaujať: Túžite po živote bez okuliarov? Pomôcť vám môže operácia laserom


Nie je dôvod na zúfalstvo

Pokiaľ sa niekomu zhoršuje zrak, nemal by problém nezanedbávať. „Aj v očnom lekárstve platí, že čím skôr pacient príde, tým ľahšie mu vieme pomôcť. Máme špičkové prístroje a všetky potrebné zariadenia. Naši kvalifikovaní lekári dokážu vyriešiť akýkoľvek oftalmologický problém. Je úplne jedno, či ide o mladého alebo vekovo staršieho pacienta,“ uviedol MUDr. Peter Košecký,  VIDON centrum s.r.o. Bánovce nad Bebravou.

Svetový unikát a ďalšie moderné technológie aj na Slovensku

Očné lekárstvo je odbor, ktorý v posledných rokoch zaznamenal veľký pokrok. V súčasnosti už možno diagnostikovať a liečiť očné ochorenia, ktoré sa v minulosti nedali. Chýbali buď klinicky podložené medicínske postupy, alebo nevyhnutné prístroje. Dnes je našťastie situácia iná. Viaceré špecializované očné kliniky a nemocnice už majú k dispozícii najmodernejšie očné prístroje, ktoré umožňujú kvalitnú diagnostiku očných ochorení a modernú operačnú liečbu.

Patrí k nim napríklad špičkový očný operačný mikroskop LuxOR (VIDON centrum s.r.o. Bánovce nad Bebravou). Jeho prednosťou je technológia ILLUMIn-i, ktorá umožňuje sledovanie operačného pola v oblasti 6x väčšej ako pri iných typoch prístrojov. Zabezpečuje dobrý prehľad  bez ohľadu na veľkosť zrenice, centráciu, skalenie šošovky a pohyby pacienta.

Unikátny prístroj YAG laser Ellex SuperQ pomáha riešiť sekundárne katarakty a niektoré glaukómy s úzkym uhlom.

Ďalšie užitočné prístroje spomedzi viacerých sú laser Pascal (Nemocnica s poliklinikou v Trebišove) – pomocou fotokoagulačnej metódy umožňuje ošetrovať závažné očné ochorenia, najmä zadného a predného segmentu oka, odchlípenie sietnice a pod.

Pomáha tiež mydiatická fundus kamera (Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice) – užitočná pri diagnostike ochorení očnej sietnice a očného nervu a laserový koagulátorový prístroj je neoceniteľný a nevyhnutný pri liečbe chorobných  prejavov na sietnici, hlavne u diabetikov. Dá sa povedať, že už takmer každá nemocnica či zariadenie disponuje nejakým unikátom uľahčujúcim šetrne prinavrátiť kvalitu zraku.


Mohlo by vás zaujať: Unikátna transplantácia rohovky už aj na Slovensku: Môže zachrániť zrak aj vám?


Unikátne liečebné metódy

Tak ako pribúdajú očné prístroje, rozširujú sa aj možnosti liečebných metód. Dajú sa liečiť očné ochorenia, ktoré v minulosti nebolo možné. Slovenskí oční lekári dokážu pracovať rovnako kvalitne ako ich zahraniční kolegovia. Najčastejšie používané metódy sú:

  • operačná metóda INTRACOR – koriguje zhoršené videnie na blízko bez operačnej rany (zákrok je vhodný pre pacientov s rozsahom +0,25 až +1,25 dioptrií do diaľky. Neprepláca ho žiadna zdravotná poisťovňa. Zákrok stojí 1090 eur.)
  • operácia sivého zákalu femtosekundovým laserom FEMTO KATARAKTA
  • refrakčná výmena šošovky FEMTO CLEE
  • korekcia refrakčných chýb FEMTO LASIK a pod.

Strach má veľké oči

Ak ste zaregistrovali, že horšie vidíte, neodkladne navštívte svojho očného lekára. Nie je žiadny dôvod na strach a obavy. Vyšetrenie aj operácia očí sú úplne bezbolestné. Vďaka špičkovej technike mnohé zákroky trvajú veľmi krátko a po celý čas je oko lokálne znecitlivené kvapkami.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Pred výberom zariadenia sa informujte

V závislosti od problému so zrakom a finančných možností si zvoľte zariadenie, kde zákrok podstúpite. V rámci Slovenska je zastúpená široká paleta očných kliník a zariadení a teda viac možností na výber. Na internete si presne viete zistiť, aké služby a výkony to-ktoré zariadenie poskytuje. Okrem iných informácií, seriózny poskytovateľ uvádza, či má uzatvorené zmluvy so zdravotnými poisťovňami, alebo nie. Samozrejmosťou serióznych poskytovateľov je aj cenník a  kontaktné údaje, ktoré potrebujete na získanie všetkých informácií ešte pred zákrokom.


Máte vlastné skúsenosti s operáciou očí? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii. 

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame