Nový druh kempovania: Spája v sebe pohodlie ako z hotela a krásu divokej prírody

Kempovanie

gettyimages

Možno ste aj vy patrili medzi priaznivcov stanovačiek. Veď komu by sa nepáčili romantické večery pri táboráku a gitare, varenie v kotlíku či zobúdzanie sa za spevu vtákov?

Čím viac však starneme, tým väčšie nároky máme. Túžba po pohodlí znamená, že noci pod hviezdami zostávajú už len v našich spomienkach. Pritom to tak ale vôbec nemusí byť. Na scénu totiž prichádza jedinečný spôsob kempovania – glamping. Zistite o tomto type dovolenky viac.

O čo vlastne ide?

Že ste o niečom takom ešte nepočuli? Slovo glamping vzniklo z anglických výrazov „glamour“ a „camping“, ide teda o spojenie luxusu a kempovania. Predstavuje trávenie voľných chvíľ v prírode, pričom sa však nevzdávate komfortu. Trend vznikol v USA a Kanade, kde má kempovanie veľkú tradíciu a stále sa teší obrovskej popularite. V posledných rokoch je však čoraz populárnejší aj v Európe, napríklad v južných štátoch či vo Veľkej Británii.

Mohlo by vás zaujímať: Zažite dobrodružstvá v lone prírody: Nezabudnite však vybrať ten správny stan

V stane ako v hoteli

Ak chcete byť v obklopení lesa a pritom si užívať pohodlie a výdobytky modernej doby, potom bude pre vás táto novinka určite to pravé orechové. Glamping je o nocovaní v stanoch, ibaže tieto sú priestranné, majú pohodlné postele, koberce, kuchyňu, jedálenský kút, toaletu so sprchou či vaňou a terasu. No a keďže fantázii (a požiadavkám hostí) sa medze nekladú, nájsť v nich môžete pokojne aj kozub. Bývajú postavené v atraktívnej prírodnej lokalite, na svoje si prídu aj milovníci dizajnu. Glampingové stany sú totiž konštruované s dôrazom na štýlovosť a funkčnosť s citlivou kombináciou prírodných a moderných materiálov.

Nebude to lacný špás

Spomenuli sme zatiaľ len samé pozitíva, luxusné stanovanie má však aj jeden háčik. Ak ste boli pri kempovaní zvyknutí na nižšie náklady, asi vás sklameme. Ceny sa pohybujú na úrovni bývania v hoteli a za noc pre dvoch tak podľa vybavenia a lokality zaplatíte od niekoľko desiatok až po tisícky eur za noc. Tento unikátny spôsob nocovania oslovil aj luxusné hotelové značky, ako je Four Seasons či Kempinski. Jeden z nich má luxusný kemp v pralesoch severného Thajska a druhý v národnom parku Masai Mara v Keni. Glampingové rezorty totiž vznikajú najčastejšie v exotických destináciách, nájdete ich napríklad aj v Tanzánii, Namíbii, Malajzii či na Bali.

Mohlo by vás zaujímať: Dajte svojim prechádzkam zmysel: Vyskúšajte modernú honbu za pokladom

Kam za glampingom v Európe?

Podľa portálu www.glamping.com nájdeme viacero „glampov“ (glampingových kempov) v Španielsku, Taliansku, Portugalsku či Francúzsku.V obľúbenom Chorvátsku sú priekopníkmi napríklad:

  • kemp Lanterna pri Poreči
  • Zaton pri Zadare
  • Čikat na ostrove Lošinj.

Samozrejme, nemusí ísť výlučne len o ubytovanie v stane. Používajú sa aj jurty, típí, obytné prívesy či dokonca obydlia v stromoch. Vždy však platí, že sú kompletne vybavené a hosťom poskytujú maximálny komfort.

Zážitok pre celú rodinu

Glamping sa v posledných 10 rokoch stal naozaj trendom. Ak ste zmierení s tým, že vás takáto dovolenka vyjde drahšie ako klasické kempovanie, potom sklamaní určite nebudete. Poskytne voľnosť aj komfort, navyše budete ubytovaní v krásnom prostredí, možno dokonca s výhľadom na lesnú zver, vodopády či iné krásy. Takýmto výletom určite ozvláštnite aj prázdniny svojim vnúčatám. Tie totiž dobrodružstvo milujú a kempovanie si s nadšením vychutnajú. Nahovoriť môžete aj svoje deti a vychutnať si tak zábavnú rodinnú dovolenku na ktorú nezabudnete.

Máte skúsenosti s glampingom? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame