Nový monitor k počítaču: Ktoré kritériá si všímať pri jeho výbere?

Monitor

sxc.hu

Kedysi boli klasické stolové počítače bežnou súčasťou domova a notebook bol len pre boháčov. Dnes sa situácia diametrálne zmenila. Notebooky sú čoraz populárnejšie a stolové PC nájdete čoraz menej aj napriek faktu, že za rovnakú cenu dostanete oproti notebooku podstatne vyšší výkon. A azda najopomínanejšou súčasťou PC je práve monitor.

Najdôležitejšie je určiť si, na čo budete monitor používať. Len na čítanie textu, kancelársku prácu a internet? Sledovanie videí, filmov a hranie najnovších hier? Alebo na úpravu fotografií, prípadne tvorbu grafiky? Tomu sa podriaďuje aj výber konkrétneho typu monitora.

LED, LCD, IPS

Najznámejšími sú LCD a LED monitory, hoci štandardná LCD technológia sa už dnes takmer nepoužíva.

LED technológia je novšia a najčastejšie sa kombinuje so staršou LCD. Vtedy sa na podsvietenie používajú LED svetlá, ktoré sú podstatne úspornejšie.

Spomenutá IPS technológia dokáže podať najvernejší obraz, najrealistickejšie farby, no má ešte jedno naj – je suverénne najdrahšia.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete si zaobstarať novú počítačovú myš? Zistite, ktorá je pre vás tá pravá


Veľkosť

Doby, kedy sme sa krčili pred maličkými monitormi počítačov, sú nenávratne preč. Dnes sú už najmenšími 17 a 19 palcové monitory (zoženiete ich od cca 70 eur). Tie sú najvhodnejšie na jednoduchú prácu s PC, či do kancelárií.

Pokiaľ si neodpustíte dobrý film, alebo najnovšiu počítačovú hru, oceníte monitor väčších rozmerov. Siahnuť môžete po rozmeroch 20-26 palcov. Budete mať pocit, že ide o malú televíziu.

Rozlíšenie

Na kvalitu zobrazovaného textu sa však v najväčšej miere podpisuje nie veľkosť, ale rozlíšenie monitora. Obecne platí, že čím viac, tým lepšie, tu to však celkom platiť nemusí. Ak hľadáte počítač na nenáročné používanie a častú prácu s textom, menšie rozlíšenie nebude na škodu. Pri monitore o uhlopriečke 17 palcov postačuje 1280×1024, alebo 1366×768 pixelov. V prípade hrania hier a sledovania filmov však siahnite po full HD rozlíšení 1920×1080.


O svete IT čítajte viac na www.pc.sk


Jas, kontrast a odozva

Nasledovné parametre, ktoré mnoho ľudí prehliada, dotvárajú výrazným dielom výslednú kvalitu obrazu:

  • Jas je istým spôsobom intenzita podsvetlenia. V mnohých prípadoch je dostatočná, v tmavých priestoroch si nastavte jas nižší, aby zbytočne netrpeli vaše oči.
  • Kontrast sa počíta v pomere svietivosti bielej ku čiernej farbe. Čím väčší kontrast, tým lepšie. Kvalitné monitory majú kontrast častokrát aj v pomere 1 000 000:1.
  • Odozva – čím menší je tento údaj, tým je panel kvalitnejší. Ide o rýchlosť, akou dokáže prejsť obrazový bod z úplne svetlého do úplne tmavého stavu. Svoju úlohu zohráva aj pozorovací uhol, ten je však v súčasnosti veľakrát dostatočný.

Mohlo by vás zaujímať: Aj váš počítač potrebuje starostlivosť: Nezabúdajte na tieto úkony!


Chcete niečo extra?

Bez ohľadu na cenu monitora, od tých najlacnejších až po tie za stovky eur, môžete naraziť na zaujímavé doplnkové funkcie. Azda najbežnejšími sú zabudované reproduktory. Obľúbená je aj zabudovaná webkamera. Mnohí možno ocenia funkciu pivot. Ak váš širokouhlý monitor nedokáže zobraziť na výšku celú stranu A4, môžete ho otočiť na výšku a problém je odstránený. Môžete vlastniť aj monitor s väčšou uhlopriečkou, ktorý obsahuje zabudovaný TV tuner. V tomto prípade dostanete v jednom zariadení dva spotrebiče – televízor aj monitor.

Chcete šetriť miestom za každú cenu? Zvoľte si počítač vstavaný v monitore. Všetky počítačové komponenty sú v monitore, vyzerá tak nielen efektne, ale je aj veľmi praktický. Takéto štýlové zariadenie nemusí byť nutne pridrahé, základné modely zoženiete už od 400 eur.

Nepatria do starého železa

Vývoj monitorov napreduje skryto, no napriek tomu veľmi výrazne. Monitory len tak nevymiznú a určite nám ešte pár rokov budú robiť spoločnosť. Pri výbere PC tak nepozerajte len na jeho funkčnú stránku, ale aj na čosi, čo je s vami v kontakte najviac a čo má vplyv aj na vaše zdravie. A tým je práve spomínaný monitor.


Aký monitor aktuálne používate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame