O krok bližšie k pochopeniu smrti: Sprevádza ju vysoká elektrická aktivita v mozgu

Smrť

freedigitalphotos.net

Intenzívne zážitky ľudí, ktorí sa ocitli na pokraji smrti, neraz berú ich poslucháčom dych a mnoho z nich si kladie otázku, čo sa vlastne v tomto momente v tele deje. Tím amerických vedcov sa touto otázkou zaoberal tiež a ich zistenia sú viac ako zaujímavé…

Intenzívny zážitok môže podľa nich spôsobiť silná elektrická aktivita prebiehajúca v posledných okamihoch života v mozgu. Objavili totiž výrazné elektromagnetické vlny v mozgu umierajúcich krýs. Ak by podobná aktivita prebiehala aj v ľudskom mozgu, mohla by podľa vedcov vysvetľovať „ostré svetlo“, o ktorom hovoria ľudia, ktorí prežili klinickú smrť.

Žije mozog aj po smrti?

Autori výskumu tvrdia, že ich práca môže spochybniť lekármi široko prijímanú teóriu o nečinnosti ľudského mozgu v stave klinickej smrti. „Mnoho ľudí si myslelo, že mozog je po klinickej smrti neaktívny alebo hypoaktívny, s nižšou aktivitou než v stave prebúdzania, a my sme ukázali, že to tak vôbec nie je,“ uviedla vedúca autorka štúdie Jimo Borjiginová z univerzity v Michigane.

Ľudia, ktorí sa dokázali zotaviť z takmer beznádejného stavu, často opisujú vnemy výrazného svetla či mimotelové zážitky, ktoré by podľa vedcov mohla elektrická aktivita mozgu vysvetliť.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomná klinická smrť: Obyčajné halucinácie alebo čosi viac?


Pri krysách je výsledok jasný, ale čo ľudia…

Svoj výskum vykonali na skupine deviatich krýs. Vedci v tridsaťsekundovom časovom úseku od chvíle, kedy srdce zvierat prestalo biť, namerali prudký nárast vysokofrekvenčných mozgových vĺn. Práve tieto takzvané gama oscilácie prispievajú k vysokej mozgovej aktivite u človeka. Oscilácie u potkanov v dobe po srdcovej zástave boli výrazne vyššie ako za ich života.

Podľa Borjiginové je pravdepodobné, že to tak bude aj u ľudí. K potvrdeniu týchto záverov je však potrebné vykonať výskum na ľuďoch, čo bude z etických dôvodov veľmi zložité.


Mohlo by vás zaujímať: Vševidiaci Nostradamus predpovedal smrť kráľa aj nástup Stalina: Čo nás ešte čaká?


Na vine je preťaženie mozgu

Experti sa však bez ohľadu na to zhodujú, že americký tím preukázal fakt, o ktorom sa vo vedeckých kruhoch hovorilo už dlhšiu dobu. ,,Toto je veľmi názorné predvedenie myšlienky, ktorá je ‚vo vzduchu‘ už dlho. Že za určitých nezvyčajných a mätúcich okolností – ako je blízkosť smrti – začne byť mozog prehnane stimulovaný a preťažený,“ povedal BBC Jason Braithwaite z univerzity v Birminghame.


Patríte k ľuďom, ktorí prežili klinickú smrť? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, ČTK, BBC
Odporúčame