O zlom dni sa rozhoduje už ráno: Dôležité je i to, ktorou nohou vstaneme

Žena

gettyimages

Aj tí, ktorí poverám práve neveria, sa určite snažia každé ráno vstať tou pravou nohou. Človek totiž nikdy nevie… Ľudská psychika je čarovná a aj v takejto drobnosti sa s nami vie poriadne zahrať. Znamená to, že deň, ktorý nás čaká nie je skutočne zlý, no náš mozog si ho takým spôsobom, takpovediac, naplánuje.

Skutočný problém

Ak ráno vykročíme zlou nohou, skutočne to zničí celý deň. Keď si myslíme, že deň bude ťažký a stresujúci, znižuje to totiž naše kognitívne schopnosti a potom naozaj všetko nestojí za nič. Lepšie je začínať deň s optimizmom.

Keď sa sťažujeme na to, že sme vstali z postele zlou nohu a necítime sa vo svojej koži už od ôsmich hodín ráno, máme dôvody na obavy, aký bude celý deň. Ranná nepríjemnosť je akýmsi proroctvom, ktoré sa napĺňa: myslíme si, že deň nebude stáť za nič, a tak sa aj stane, pretože mozog v dôsledku toho skutočne zle funguje. A v nasledujúcich hodinách je pre nás všetko zložitejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Pre dlhší a úspešnejší deň: Naučte sa vstávať skôr a s dobrou náladou


Keď vieme, že deň bude zlý

K týmto záverom dospeli vedci z Pensylvánskej štátnej univerzity, ktorí vo svojej štúdii sledovali 240 dobrovoľníkov. Tí dva týždne odpovedali na otázky, ktoré dostávali pomocou inteligentného telefónu. Jedna otázka prichádzala ráno a sledované osoby mali odpovedať, či si myslia, že nadchádzajúci deň bude náročný a stresujúci. Neskôr dostali ďalšie otázky týkajúce sa skutočnej úrovne stresu v nasledujúcich hodinách. Okrem toho boli päťkrát denne testovaní, ako funguje ich pracovná pamäť, teda taká pamäť, ktorá nám umožňuje využívať užitočné informácie pre úlohy, ktoré postupne plníme.
 
„Používanie smartphonu nám umožnilo vyhodnocovať to, čo sa deje, s oveľa väčšou presnosťou a v reálnom živote, nie v laboratórnych podmienkach,“ uvádza Martin Sliwinski z Pensylvánskej štátnej univerzity. Výsledky ukazujú, že v prípade, že vstaneme a súdime, že pred sebou máme ťažký deň, pracovná pamäť sa v nasledujúcich hodinách zhoršuje a podlamuje kognitívne schopnosti.

 

O dobrom dni sa rozhodne ráno

„Keď ráno vykročíme zlou nohou, v tej chvíli rozhodujeme o tom, aký bude nadchádzajúci deň: ak si myslíme, že bude ťažký, cítime sa horšie, hoci nič skutočne stresujúceho sa nedeje, konštatuje Sliwinski.

Človek myslí a predvída to, čo sa stane, aby sa pripravil na každú možnosť. Táto schopnosť sa však môže obrátiť proti nám, keď zaujímame negatívny postoj. Ovplyvňuje to pracovnú pamäť, ktorá je kľúčová pre dobrý výkon. Keď napríklad pracovná pamäť kolíše, môžeme mať väčšie problémy so sústredením a ľahšie sa mýlime. To môže mať vážne následky,hovorí odborník.


Mohlo by vás zaujímať: Vykročte do nového dňa s elánom: Rozcvičte sa hneď ráno v posteli


Zabudnúť lieky, či zle šoférovať

Pomyslime si, čo sa môže stať so starším človekom, ktorý už beztak má znížené kognitívne funkcie. V takom prípade môže vykročenie do dňa zlou nohou viesť k tomu, že si zabudne vziať liek alebo že je nepozorný pri riadení vozidla a spôsobí dopravnú nehodu, uvádza Sliwinski.

Ak sme si vedomí toho, že obavy z problematického dňa môžu skutočne ovplyvniť to, čo budeme robiť, má to aj svoju užitočnú stránku. Keď si to uvedomujeme, môže nám to pomôcť zablokovať negatívne myšlienky: po prebudení, keď vykročíme zlou nohou, môže byť napríklad užitočné niekoľko minút vykonávať uvoľňovacie cviky.


Darí sa vám ráno vstávať pravou nohou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame