Obávaná kolonoskopia v praxi: Ako prebieha a na čo sa treba pripraviť?

Kolonoskopia

profimedia.sk

S pribúdajúcim vekom a zdravotnými problémami je potrebné absolvovať čoraz viac lekárskych vyšetrení, od klasických, až po tie nepríjemnejšie. Medzi tie nepopulárne sa dozaista radí aj obávaná kolonoskopia. Ako sa na ňu správne pripraviť a čo očakávať od tohto zákroku?

Kolonoskopia je metóda, pomocou ktorej sa hrubé črevo vyšetruje zvnútra. Lekár prenikne prístrojom zvaným kolonoskop (asi 1 cm hrubá ohybná hadička) cez konečník do hrubého čreva, pričom je možné vyšetriť ďalej aj časť tenkého čreva, podľa potreby. Názov kolonoskopia pochádza z latinčiny a znamená „prezeranie hrubého čreva“. Ak sa vyšetruje iba konečník, jedná sa o vyšetrenie s názvom rektoskopia.


Mohlo by vás zaujať: Hrubé črevo má veľký vplyv na stav celého tela: Udržte si ho v dobrej kondícii


Ako prebieha príprava na kolonoskopiu?

Dva dni pred kolonoskopiou sa odporúča jesť najmä kašovitú stravu. Tri dni pred vyšetrením by ste mali na minimum obmedziť stravu s jadierkami, kôstkami a šupkami. Každý pacient dostane pred kolonoskopiou špeciálne preháňadlo na vyčistenie čreva, ktoré užije deň pred vyšetrením. „Je dôležité, aby zároveň s preháňadlom, alebo tesne po ňom, začal pacient piť vodu, aspoň 3 litre. Piť treba dovtedy, kým si pacient nevšimne, že namiesto stolice už z konečníka vyteká len čistá voda (môže byť trocha nahnedlá, čo je spôsobené požitým preháňadlom),“ vysvetľuje gastroenterológ, MUDr. Jozef Klucho (www.gastroentolog.sk). V deň vyšetrenia by sa nemalo už nič jesť ani piť. V prípade veľkého smädu si môžete dať veľmi malé množstvo vody.

Na vyšetrenie si prineste uterák a toaletný papier

Niekedy sa môže stať, že preháňadlá nezaberú tak, ako majú a vy nebudete na vyšetrenie dostatočne vyčistený. V tomto prípade bude potrebné kolonoskopiu preložiť a opakovať nabudúce. „Po takejto skúsenosti s prípravou na vyšetrenie by mal pacient tri dni pred vyšetrením konzumovať len tekutú stravu. Dostane aj iné preháňadlo, ktoré mu individuálne určí lekár podľa celkového zdravotného stavu a funkčnosti dolného tráviaceho traktu, resp. hĺbky čreva, do akej plánuje vyšetrenie realizovať,“ ozrejmuje MUDr. Jozef Klucho z gastroenterologickej ambulancie v Nových Zámkoch.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Zákrok trvá od 20 do 60 minút

Závisí to od viacerých okolností. Ak ide všetko hladko a prechod prístrojom nie je sťažený ostrými ohybmi čreva, môže zákrok trvať iba 20 minút. V prípade, že je črevo problematickejšie priechodné, prípadne sa vykonávajú ďalšie úkony, môže vyšetrenie trvať pokojne aj hodinu. Samotné vyšetrenie celého hrubého čreva trvá najčastejšie asi 30-45 minút, v závislosti od skúseností vyšetrujúceho lekára, ale v neposlednom rade i od toho, ako má pacient hrubé črevo uložené a či v brušnej dutine alebo na hrubom čreve nebol v minulosti robený chirurgický zákrok,“ upresňuje odborník na gastroenterológiu. Počas kolonoskopie vám môže lekár vykonať biopsiu, teda odber tkaniva, alebo polypektómiu, teda odstránenie nebezpečných polypov.

Vyšetrenia sa nebojte, môžu vás uspať

Vyšetrenie sa vykonáva v ľahu na ľavom boku. Konečník musí byť obnažený, avšak s rešpektom ku vašej intimite je povolené, aby ste mali oblečené nohavice, resp. umelé nohavičky z lekárne, na ktorých si v oblasti konečníka doma vytvoríte otvor. „Okolie konečníka a koniec prístroja sa potrie gélom, aby jeho zavádzanie bolo hladké.  Pacientom zvykneme  podávať injekciu na upokojenie sa a proti bolesti, alebo sa na želanie pacient počas výkonu uspí. Anestéziu však poisťovne zatiaľ nehradia,“ vysvetľuje špecialista na túto problematiku.


Mohlo by vás zaujať: Strašiak menom rakovina hrubého čreva: Ako vzniká a aké má príznaky?


Bolesť spôsobuje najmä vzduch

Do čreva, ktoré je po preháňadle prázdne a niekedy môže byť aj o seba „prilepené“, sa musí vohnať vzduch, čo môže spôsobovať nepríjemné pocity, pre niekoho až kŕčovité. Brucho  pacienta býva pri vyšetrení nafúknuté, pretože musíme cez prístroj do čreva vháňať vzduch, aby sme získali čo najlepší obraz. To však môže vyvolávať tlak, niekedy až bolesť. Tú vyvoláva aj prechod prístroja cez určité úseky hrubého čreva, najmä cez esovitú kľučku (sigma), alebo iné úseky hrubého čreva, kedy dochádza k ťahu za okružie – blanu, ktorou je črevo prirastené k pobrušnici,“ podáva vysvetlenie gastroenterológ, MUDr. Jozef Klucho z Nových Zámkov.

Príďte radšej s doprovodom

V prípade, že išlo len o klasickú kolonoskopiu, bude vám po vyšetrení odporučené ísť na toaletu, kde by ste sa mali snažiť vypustiť do čreva vhnané plyny. „Po vyšetrení je vhodné pobudnúť asi 20-30 minút v čakárni alebo v sledovacej miestnosti zdravotníckeho zariadenia. Ak už pacient necíti výraznejší tlak v bruchu, môže odísť domov, prípadne sa nechať odviezť v doprovode blízkej osoby. Doprovod a odvoz sa v každom prípade odporúča, ak pacient absolvoval vyšetrenie v celkovej anestézií,“ uvádza MUDr. Klucho. Po kolonoskopii sa odporúča začať stravovať ľahko stráviteľnými jedlami a stravu pridávať postupne.


Máte vlastné skúsenosti s kolonoskopiou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Oliver
Odporúčame