Obávaná paradentóza: Čo stojí za jej vznikom a ako účinne proti nej bojovať

Zubár

thinkstockphotos.com

Paradentóza je po zubnom kaze druhým najčastejším ochorením ústnej dutiny a tak je oprávneným strašiakom pre mnoho ľudí. Našťastie existujú spôsoby ako s týmto ochorením bojovať. Dôležité je podchytiť paradentózu čo najskôr a navštíviť zubára už pri spozorovaní prvých príznakov.

Príčiny a príznaky paradentózy 

Paradentózu spôsobuje zubný plak, ktorý sa usádza na zuboch a obsahuje baktérie. Baktérie poškodzujú zubnú sklovinu a spôsobujú zápal ďasien. Takýto neliečený a dlhotrvajúci zápal môže viesť až ku strate zubov. Aj keď čistenie zubov môže byť pri zápale ďasien nepríjemné a bolestivé, nedostatočná ústna hygiena paradentózu iba zhoršuje.

K príznakom paradentózy patrí:

  • krvácanie z ďasien (najmä pri čistení zubov)
  • napuchnutie ďasien a ich sfarbenie do červena alebo bordova
  • kývanie zubov, odokrytie krčkov zubov
  • zápach z úst
  • nepríjemná chuť v ústach

Ak spozorujete niektoré z uvedených príznakov je vhodné vyhľadať zubára.

Prevencia je základ

Aby ste nemuseli riešiť problémy spôsobené paradentózou, najlepšie je zabrániť jej prípadnému vzniku. Vhodnou prevenciou vzniku paradentózy je pravidelné čistenie zubov a teda odstraňovanie zubného povlaku, ktorý spôsobuje zápal. Zuby by sa mali čistiť minimálne dvakrát denne – ráno a večer. Netreba zabúdať ani na priestor medzi zubami, kde sa zachytávajú zvyšky jedla a sú skvelým miestom pre vznik zápalu. Pri čistení je teda vhodné použiť aj zubnú niť alebo špeciálnu kefku na medzizubné priestory.


Mohlo by vás zaujať: Postrach menom paradentóza: Chráňte svoje zuby, kým je čas


Dôležitý je aj výber zubnej kefky a pasty

V obchodoch dnes možno nájsť nespočetné množstvo zubných kefiek aj pást. Pri výbere zubnej kefky by ste mali siahať skôr po tých s mäkšími štetinami. Mäkká zubná kefka je totiž šetrnejšia k ďasnám aj k zubom. Vďaka správnej technike čistenia účinne odstránite zubný povlak.

Zubné pasty, ktoré sú určené na boj s paradentózou ako Parodontax, Lacalut a iné obsahujú menšie množstvo fluoridov ako bežné zubné pasty. Obsahujú ale o to viac potrebných bylinných zložiek, ktoré majú preukázateľne pozitívny účinok pri problémoch s paradentózou. Siahnuť po špeciálnej paste je teda určite správne rozhodnutie.

Myslite aj na vhodnú stravu

Súčasťou prevencie paradentózy je aj vhodná strava a samozrejme životný štýl. Negatívny dopad majú hlavne rafinované cukry a sladené nápoje. Na pitie je najvhodnejšia čistá voda, prípadne nesladené nápoje. Ako prevencia funguje aj žuvanie žuvačiek bez cukru, pretože pri žuvaní sa ďasná prekrvujú. Ak už trpíte  zápalom ďasien, mali by ste sa vyhýbať tvrdým potravinám. Do jedálnička by ste mali zaradiť surovú zeleninu, ovocie a celozrnné potraviny. Zubom a ďasnám určite neprospieva fajčenie ani alkohol.


Mohlo by vás zaujať: Udržte si zuby v ďasnách čo najdlhšie: Bojujte proti paradentóze, kým je čas!


Dentálna hygiena

Základom dentálnej hygieny je samozrejme pravidelné čistenie zubov vhodnou kefkou a zubnou pastou. Občas je ale vhodné navštíviť zubára a dopriať si dôkladnú dentálnu hygienu vykonanú odborníkom. Dentálna hygienička zbaví zuby povlaku a pomôže vám v boji nie len s paradentózou, ale aj zubným kazom a zápalom ďasien. Zároveň vás naučí ako si správne čistiť zuby doma. Aj keď sa o svoj chrup príkladne staráte, odporúča sa absolvovať dentálnu hygienu aspoň raz za rok.

Liečba paradentózy

Liečba paradentózy môže byť nechirurgická alebo chirurgická. Pri nechirurgickej je cieľom ochorenie stabilizovať a zmierniť zápal. Pozostáva z kompletného odstránenia zubného kameňa, povlaku, výplachu antiseptickým roztokom a prípadným nasadením antibiotík. V prípade, že to nefunguje  dostáva sa ku slovu liečba chirurgická. Podľa toho či pacient trpí stratou kosti vo vertikálnom alebo horizontálnom smere sa pristúpi buď ku kostnému štepu alebo plastike kosti. Zákroky sa vykonávajú v lokálnej anestézií. Po zákroku nasleduje rehabilitácia pacienta a hlavne jeho ďasien.


Aké skúsenosti s paradentózou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame