Obávaný cholesterol a vaše telo: Udržte ho pod kontrolou

Cholesterol

thinkstockphotos.com

Pôsobením cholesterolu v ľudskom tele sa vedci začali zaoberať až v 20. storočí. Aj keď pre mnohých znamená cholesterol synonymum niečoho zlého, čo v organizme nemá čo hľadať, opak je pravdou. Cholesterol sa nachádza v každej bunke a bez jeho prítomnosti by sme neprežili. Ako to s ním teda je?

Komplikovaná molekula

Aj keď cholesterol bol objavený v žlči už v roku 1775, procesu skúmania začal podliehať až v minulom storočí. Ide pritom o pomerne komplikovanú molekulu. „Skladá sa z niekoľkých uhlíkových cyklov tukovej povahy, čo znamená že cholesterol je nerozpustný vo vode a telesných tekutinách. V organizme je viazaný v komplexe s inými tukmi a bielkovinami, ktoré nazývame lipoproteíny,“ vysvetľuje MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., zo Združenia pre zdravie a výživu v Bratislave.

Život bez neho neexistuje

Cholesterol plní v organizme viacero úloh. Nakoľko sa nachádza v každej bunke a je jedným z jej základných stavebných materiálov, stáva sa z neho pre človeka nenahraditeľná látka, bez ktorej nie je telo schopné fungovať a teda aj prežiť. Cholesterol sa nachádza v bunkách všetkých cicavcov. „Okrem tejto hlavnej štrukturálnej funkcie, je cholesterol prekurzorom steroidných hormónov tvorených v kôre nadobličiek, súčasťou žlčových kyselín nevyhnutných pre vstrebávanie tukov v čreve a tiež prekurzorom vitamínu D,“ objasňuje dôležitosť cholesterolu v tele MUDr. Béderová.


Mohlo by vás zaujať: Vinník vášho vysokého cholesterolu odhalený: A prekvapivo ním nie je masť


Za vznik problémov môže len 7% cholesterolu

Zvyšných 93% sa totiž nachádza v bunkových membránach a je potrebných pre chod organizmu. Len spomínané minimum z celkového množstva sa teda môže podieľať na vzniku zdravotných problémov, ktoré súvisia so zvýšeným cholesterolom. Sú to napríklad:

  • ateroskleróza,
  • ischemická choroba srdca a ciev,
  • vysoký tlak
  • cukrovka,
  • poruchy pečene,
  • poruchy obličiek,

Ktorý je dobrý a ktorý zlý cholesterol?

V krvi je podľa lekárky cholesterol viazaný a transportovaný v lipoproteínovom komplexe, ktorý vzniká v pečeni. „Pečeňová bunka je totiž jedinou bunkou ktorá syntetizuje cholesterol pre vlastnú potrebu a tiež v nadbytku, ktorý transportuje spolu s prebytočným tukom k ostatným bunkám.  Tento komplex sa odborne označuje VLDL. Po uvoľnení tukov do svalu na tvorbu energie, alebo po uložení do tukového rezervného tkaniva, sa VLDL kvalitatívne mení na komplex označovaný LDL, ktorý je hlavným transportérom cholesterolu do buniek tela,“ vysvetľuje lekárka MUDr. Alžbeta Béderová, ktorá zároveň dodáva, že ľudovo sa mu hovorí aj „zlý cholesterol“. Ďalší lipoproteínový komplex – HDL má zas podľa nej presne opačnú funkciu a odvádza prebytočný cholesterol z bunky do krvného riečišťa, pričom ľudovo sa nazýva „dobrý cholesterol“. 


Mohlo by vás zaujať: 10 vecí, ktoré musíte vedieť o cholesterole: Ako môže škodiť a čomu sa vyhýbať?


Čo pomáha udržaniu optimálnej hladiny cholesterolu?

Lekárka radí predovšetkým uvedomelo konzumovať a kombinovať v strave potraviny ktoré obsahujú nasýtené živočíšne tuky a cholesterol (mäso, údeniny, vnútornosti, maslo, mliečne výrobky) s potravinami obsahujúcimi zdraviu prospešné nenasýtené tuky z rady n9, n6, n3 (olivy, avokádo, orechy, oriešky, semená, rastlinné oleje, kvalitné rastlinné tukové nátierky, ryby) a tiež potraviny osahujúce biologicky aktívne, antioxidačne pôsobiace ochranné faktory – vlákninu, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky, enzýmy, flavonoidy (čiže ovocie, zeleninu, obiloviny, strukoviny). Pri tepelnej úprave jedál je dôležité preferovať varenie, dusenie či šetrné grilovanie pred smažením, pečením a fritovaním.

Chudí ľudia s vyšším cholesterolom, ako obézni? Môže byť

Je dokázané, že u ľudí existujú rozdiely v lipidovom metabolizme a vplýva naň množstvo individuálnych faktorov. Pokojne sa teda môže stať, že chudý človek bude mať vyššie hodnoty cholesterolu, ako obézny človek, u ktorého by ste to čakali. Jeho hladiny totiž podľa odborníčky ovplyvňujú napr. poruchy funkcie štítnej žľazy či iné hormonálne poruchy, ale aj funkčnosť pečene, stresové situácie a cholerické povahy. „Často pohodový obézny človek má hladinu cholesterolu v norme a chudý, vystresovaný cholerik má hodnoty vysoké. Psychická pohoda zohráva významnú úlohu,“ tvrdí odborníčka.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Najviac sa ho vytvára v tele, no prijímame ho aj stravou

Cholesterol, ktorý sa nachádza v našom tele pochádza z dvoch zdrojov. Môže byť prijatý z vonkajšieho prostredia, no telo si väčšinu vytvára samo – syntézou v pečeňových bunkách, pričom podiel toho prijatého cholesterolu je omnoho nižší, ako podiel vnútorného cholesterolu. „Rovnováha obsahu cholesterolu v tele je určovaná pomerom príjmu diétnou cestou a tvorbou v bunkách na jednej strane a odsunom z organizmu. Pečeňové bunky ako jediné v organizme majú schopnosť sa zbaviť nadbytočného cholesterolu formou žlče,“ objasňuje lekárka.

Aké sú jeho správne hladiny?

Hladina cholesterolu by sa mala udržiavať v optimálnom pásme. Odborníčka upozorňuje, že riziko nevyplýva, len zo zvýšenej hladiny cholesterolu, o ktorej je verejnosť prednostne informovaná, ale aj z jeho zníženej hladiny. „U dospelého je spodná hranica 3,0mmol/l. Rovnako nevyhnutné je udržovať si hornú hladinu cholesterolu. Hladiny do 5,0mmol sú bezpečné a nepredstavujú žiadne riziko, pri hladine medzi 5,0 – 6,0 mmol/l hovoríme o strednom riziku a nad 6,0mmol/l o zvýšenom riziku predčasného vzniku arteriosklerózy a ischemickej choroby srdca a ciev,“ udáva lekárka, MUDr. Alžbeta Béderová zo Združenia pre zdravie a výživu.


Mohlo by vás zaujať: Bez raňajok ani krok: Naštartujte žalúdok aj mozog – zdravo a vyvážene!


Cvičte a jedzte ryby

Pre riziko arteriosklerózy či iných problémov, pochádzajúcich zo zvýšenej hladiny cholesterolu, nie je podľa špecialistky podstatné len to aká je celková koncentrácia cholesterolu v krvi. Smerodatné je aj zastúpenie jeho jednotlivých foriem, čiže pomer LDL a HDL cholesterolu. „Dôležitá je práve dostatočná hladina HDL frakcie, ktorá sa dá dosiahnuť jednak konzumáciou rýb, pretože obsahujú ochranné omega 3 mastné kyseliny EPA a DHA a pohybovou aktivitou. Tak dosiahneme optimálny pomer „dobrého a zlého“  cholesterolu. Taktiež je významný účinok zníženia cholesterolu zaznamenaný konzumáciou rastlinných sterolov, napríklad vo forme pridania do rastlinnej tukovej nátierky,“ ujasňuje odborníčka na zdravie a výživu, MUDr. Béderová.

Rolu hrá aj genetika

Na výšku cholesterolu má značný vplyv aj genetická predispozícia. „Sú tzv. familiárne hyperlipoproteinémie, kedy už od detského veku musíme členov rodiny monitorovať a dispenzarizovať. Je to porucha lipidového metabolizmu ktorá okrem diétnych usmernení vyžaduje aj terapeutický zásah,“ uzatvára tému odborníčka zo Združenia pre zdravie a výživu, MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.


Máte problémy s hladinou cholesterolu? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com
Odporúčame