Obávaný piatok 13 je tu opäť: Bál sa ho aj Napoleon či Franklin Delano Roosevelt

Piatok

thinkstockphotos.com

Piatok trinásteho je už tradične spojený s rôznymi obavami. Nepodarená porada, chýbajúci tovar v obchode či obyčajné zakopnutie – to všetko je vinou tohto dňa! Rok 2015 nás v tomto ohľade veľmi nepoteší, čakajú nás hneď tri takéto dátumy. Rešpekt – priznaný či nepriznaný má pred ním množstvo ľudí na celom svete. Ako sa prejavuje?

Bojíte sa ho? Nie ste sami

Podľa Národného inštitútu mentálneho zdravia trpí v USA obsedantne kompulzívnou poruchou správania (OCD) jeden zo 100 ľudí, čo sú 2 až 3 milióny ľudí. Fóbia z piatka trinásteho (Paraskevidekatriafóbia), ktorá je jednou z najrozšírenejších fóbií, sa dotýka 17 až 21 miliónov Američanov. V roku 2004 centrum pre stresový manažment a fóbie (Stress Management Center and Phobia Institute v Asheville, Severná Karolína) odhadlo, že táto fóbia v deň piatka trinásteho americkú ekonomiku stojí 800 až 900 miliónov dolárov.

Chýbajúce poschodie a lacnejšie letenky

Aj keď pre niektorých môže byť trinástka šťastná, väčšina populácie je pri nej viac ako ostražitá. Strach z čísla trinásť (triskaidekafóbia) je vo svete až nadmieru rozšírený. Mnohé mrakodrapy v USA napríklad nemajú podlažie číslo 13, namiesto ktorého sa objavuje 12A, alebo je toto podlažie jednoducho vynechané. Podobne je to s izbami v nemocniciach, monoposte Formuly 1 či lietadlách (napr. Air France, KLM či United Airlines) – všade by ste 13 hľadali márne.


Mohlo by vás zaujať: Pondelok, streda či nedeľa: Čo o vás prezradí deň, v ktorom ste sa narodili?


Ekonomika sa neteší

Z ekonomického hľadiska stojí za piatkom trinásteho strata biznis aktivity spôsobenej strachom ľudí podnikať, ísť do práce, obchodovať či napríklad aj lietať. Ceny leteniek sú v tento deň už tradične podstatne lacnejšie ako po iné piatky. Správanie ľudí v piatok trinásteho je omnoho obozretnejšie aj na finančných trhoch. Tento deň prináša u investorov odchýlky v objemoch či spôsoboch obchodovania. Pri pohľade na index S&P 500 od roku 1928 až po rok 2013 počas 148 piatkov trinásteho priemerný výnos z tohto indexu tvorí 0,011 percenta. Síce ide o pozitívne číslo, no v normálny piatok priemerný zisk predstavoval podstatne viac, a to 0,02 percenta. 

Profitujú len predavači ochranných symbolov

Ak 5,4 až 6,6 percenta Američanov trpí strachom z piatka trinásteho, v západnom svete, kde je kultúra takmer totožná, tento strach môže postihovať až 70 miliónov ľudí a svetovú ekonomiku tento deň môže stáť vyše 2,5 miliardy dolárov. Svojím spôsobom jediní, ktorí profitujú z piatka trinásteho, sú tí, ktorí predávajú amulety, ružence, či rôzne doplnky pre šťastie.


Mohlo by vás zaujať: Piatok trinásteho: Ako to s ním vlastne je?


13tky sa bál aj Napoleon či Franklin D. Roosevelt

Strach z piatka trinásteho je moderným strachom, ktorý sa v 20. storočí „teší obľube“ vďaka populárnej kultúre. Napriek tomu zmienky o trinástke ako nešťastnom čísle a piatku ako nešťastnom dni v literatúre siahajú ku skladateľovi Gioachinovi Rossinimu, ktorý paradoxne zomrel 13. novembra 1868. Tento rok pripadá piatok trinásteho dokonca na deň, keď je spln mesiaca. To sa naposledy udialo 13. októbra 2000. Medzi tých, ktorí trpeli triskaidekafóbiou, patrili Napoleon, Franklin D. Roosevelt či Mark Twain.


Prihodilo sa vám už niekedy niečo zaujímavé či neobvyklé na piatok trinásteho? Napíšte o tom ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, SITA
Odporúčame