Občasné vypadávanie vlasov môže končiť plešatením, týka sa aj žien: Ako ho spomaliť?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Mať ich zdravé a hebké chce určite každý, mnohí by však boli vďační už len za to, keby im aspoň nevypadávali. Zdravá žena stráca približne 150 až 200 vlasov denne, u mužov je to o niečo menej. Aj keď sa môže toto číslo zdať desivé, ide o prirodzený počet. Problém nastáva, keď je vypadávanie nadmerné, a na hlave sa začínajú objavovať holé miesta.

Mužov môže trápiť už od puberty

Niekedy sú na vine pohlavné bunky, inokedy stres, ochorenie imunitného systému či užívanie niektorých liekov. Strate vlasov sa odborne hovorí alopécia a trápi obe pohlavia. Viac sa však týka mužov, ktorí ju zvyčajne zdedia. Existuje viacero druhov plešatenia, za najčastejší sa považuje androgenetická alopécia – teda mužský typ. Dochádza pri ňom k zmenšovaniu folikulov vo vlasatej časti hlavy, ktoré postupne produkujú tenšie a tenšie vlasy, až nakoniec zaniknú. Mužský typ sa môže začať u chlapcov už v období puberty. Najskôr sa plešatenie objaví v oblasti kútov čela, a postupne sa hranica posúva smerom dozadu, so zachovaním vlasov na bokoch, nad ušami a v záhlaví.


Mohlo by vás zaujať: Prečo mužom vypadávajú vlasy? Na plešatosť stále neexistuje účinný liek


Ženy s ňou bojujú po menopauze

Mužský typ plešatenia môže postihnúť aj ženy, okrem menopauzy k tomu často dochádza aj po odstránení vaječníkov, keď sa stráca ochranný účinok estrogénu. K úplnej strate vlasov spravidla nedochádza, zachované zostávajú v oblasti čela, na temene sa preriedia, čiže sú tenšie, kratšie a bez pigmentu. U žien so zvýšenou aktivitou mužských hormónov býva prítomné aj nadmerné ochlpenie, hrubší hlas, akné a obezita.

Ak sa androgenetická alopécia objaví u žien už pred menopauzou, je dôležité vyšetriť pohlavné hormóny, kde zvyčajne lekári nachádzajú zvýšené hladiny mužských hormónov. Gynekologickým vyšetrením bývajú diagnostikované polycystické vaječníky či poruchy menštruačného cyklu. Kým pred menopauzou sa vyskytuje len u 10 % žien, s pribúdajúcim vekom jej výskyt stúpa a vo veku nad 65 rokov ňou trpí viac než 50 % žien.

Testosterón ako kameň úrazu

Na androgenetickej plešatosti sa podieľa pohlavný hormón testosterón. U nežnejšieho pohlavia sa jeho pôsobenie prejavuje zvyčajne až po menopauze, keď výrazne poklesne hladina ženských pohlavných hormónov. Mnohí muži sa utešujú tým, že hoci hlavu majú holú, v oblasti sexuálneho života sú na tom lepšie ako vlasáči, pretože majú oveľa vyššiu hladinu testosterónu. Tak to však nie je. Za plešatenie nemôže výška jeho hladiny v krvi, ale miera citlivosti vlasových cibuliek na tento hormón. Znamená to, že muž, ktorého trápi plešatenie, môže mať úplne nízku hladinu testosterónu, geneticky je naň však vysoko citlivý a to je dôvod, prečo prichádza o vlasy.


Mohlo by vás zaujať: Postrach menom plešina: Pripôsobte jej svoj účes správne


Liečba patrí do rúk kožného lekára

Problém s plešatením treba riešiť v okamihu, keď si človek všimne, že mu vlasy začínajú rednúť. Pomoc však nehľadajte u kaderníčky, ale u kožného lekára.

– V liečbe alopécie sa využívajú roztoky minoxidilu a aminexilu, ktoré sa vtierajú do vlasovej pokožky. Ich účinok spočíva v predĺžení rastovej fázy vlasov.
– U žien je možné nasadiť liečbu hormonálnou antikoncepciou s antiandrogénnym účinkom.
– U mužov sa zasa môžu použiť inhibítory 5-alfa reduktázy, ktoré spomaľujú vypadávanie vlasov.
– K modernejším metódam liečby patrí mezoterapia, pri ktorej sa injekčne do pokožky hlavy vpravuje špeciálny roztok bielkovín, vitamínov, minerálov a iných revitalizačných látok, stimulujúcich rastovú fázu vlasu.

Treba si však uvedomiť, že vypadávanie vlasov je výsledkom pôsobenia pohlavných hormónov, dedičnosti a veku – dá sa len spomaliť, na určitý čas stabilizovať, nie však úplne zastaviť. Žiaden prípravok nedokáže obnoviť vlasový porast, ak došlo k zániku vačkov, z ktorých vyrastá. Ak sa teda s ním nedokážete zmieriť, zostáva vám už len možnosť využiť transplantáciu vlasov či kmeňových buniek. Nevýhodou týchto nových metód je však finančná náročnosť procedúr.


Aké skúsenosti s vypadávaním vlasov máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame