Obdobie suchého vzduchu v domácnostiach je tu: Ako si s ním poradiť?

Zvlhčovač vzduchu

humidification-air.com

Vykurovacia sezóna sa rozbehla a vás možno začínajú trápiť dýchacie problémy, či extrémne suchá sliznica ráno po prebudení. Môže za to suchý vzduch, ktorý má vo vašich domácnostiach na svedomí práve spomínané kúrenie. Nižšia vlhkosť vzduchu totiž nespôsobuje problémy len alergikom, ale aj zdravým ľuďom a navyše zvyšuje aj náchylnosť na sezónne ochorenia. Ako si teda doma udržať správnu vlhkosť vzduchu?

Možno tomuto problému neprikladáte veľký význam, no vedzte, že priveľké sucho v domácnosti, ktoré je problémom vykurovacej sezóny, váš organizmus značne oslabuje. Ak mávate ráno sucho v ústach, očiach či nose, znamená to, že vaša sliznica sa cez noc vysušila. Tým pádom je omnoho menej odolná aj voči baktériám a vírusom, ktoré na vás v tomto období číhajú na každom kroku.

Aká je správna vlhkosť vzduchu?

Podľa odborníkov by sa mala vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti pohybovať v rozmedzí medzi 40 – 60 %. Ak ste úplne zdraví stačí, keď je vlhkosť aj na spodnej odporúčanej úrovni. V prípade, že ste astmatici, alergici, alebo máte iné dýchacie problémy, mali by ste sa blížiť skôr ku hornej hranici. Najoptimálnejšia vlhkosť je udávaná ako 55 %. Každopádne by sa však mala pohybovať len v tomto rozmedzí. Nie je vhodná nižšia, ako ani vyššia vlhkosť vzduchu.


Mohlo by vás zaujímať: Suchý vzduch škodí zdraviu: Pripravte sa na prekúrené miestnosti už dnes


Možností je mnoho:

  • pravidelné vetranie priestoru – najmä počas vykurovania, teda v zimnom období, je dôležité pravidelné krátke vetranie predovšetkým priestoru, v ktorom spíte.
  • odparovače – keramické nádobky, ktoré sa umiestňujú na radiátory a nalieva sa do nich voda. Do vody môžete prisypať aj soľ, alebo levanduľovú či eukalyptovú arómu, bude sa vám potom lepšie zaspávať. Voda v nich vydrží niekoľko dní, treba však priebežne kontrolovať jej množstvo a dolievať ju.
  • mokrý uterák – niektorí používajú túto metódu, pretože je najlacnejšia a nepotrebujete k nej nič len uterák, alebo kus textilu a vodu. Funguje to celkom jednoducho – mokrá látka sa položí na radiátor a nechá sa na ňom do rána uschnúť. Nevýhodou je, že je to potrebné opakovať každý večer.
  • zvlhčovače vzduchu – elektrické prístroje, ktoré nielenže vzduch zvlhčujú, ale dokážu aj udržať jeho optimálnu vlhkosť. Ich nevýhodou je len ich obstarávacia cena. Investícia sa vám však vráti v podobe zdravého spánku.
  • rastliny – pestovanie kvetín v byte taktiež prispieva k zlepšovaniu vlhkosti vzduchu.
  • bytová fontánka – aj tá môže pri zvlhčovaní vzduchu vo vašej domácnosti výrazne pomôcť.

Suchý vzduch stojí viac

Áno, čítate správne. Ak budete šetriť na odparovaní, v podstate nič neušetríte. Ak je totiž v miestnosti príliš suchý vzduch, zdá sa vám aj celková teplota v miestnosti nižšia. Tým pádom viac kúrite a v konečnom dôsledku aj viac miniete. Zvlhčovanie vzduchu je vždy lacnejšie ako zvýšenie teploty kúrenia, aj keď len o jediný stupeň.


Mohlo by vás zaujímať: Predpoveď počasia aj trendy doplnok: Skúste to s vlastnou meteostanicou!


Bez vlhkomera to nejde

Prístroj, ktorý meria vlhkosť vzduchu, je dnes už zabudovaný v mnohých prístrojoch – moderných budíkoch či domácich meteostaniciach, ktoré máte doma určite aj vy. Dôležité je aj jeho správne umiestnenie. Mal by byť asi vo výške očí a najmä by nemal byť umiestnený v blízkosti dverí, či okien, kde je prúdenie vzduchu väčšie a namerané hodnoty by nemuseli zodpovedať realite.

Ako si vybrať správny zvlhčovač vzduchu?

Dbajte najmä na to, aký typ si zvolíte. Ultrazvukové zvlhčovače sú šetrné a tiché, no majú obmedzený výkon a môžu vo svojom bezprostrednom okolí zanechávať vodné stopy z odparenej pary. Parné majú lepší výkon, no aj vyššiu spotrebu energie. Pri výbere sa zamerajte na hlučnosť, výkon, množstvo odparenej vody za hodinu, veľkosť zásobníka na vodu, antibakteriálnu úpravu, automatickú reguláciu, či možnosť používania vody z vodovodu bez potrebnej filtrácie.


Aké možnosti zvlhčovania vzduchu vo vašej domácnosti uprednostňujete vy? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: humidification-air.com, humidification-air.com, Nela
Odporúčame