Ruku na srdce, ktorý majiteľ domáceho zvieraťa nedá svojmu miláčikovi viac, ako by bolo treba? Svoje psy i mačky rozmaznávame, rozprávame sa s nimi ako s ľuďmi, venujeme im množstvo pozornosti. Dali by sme im to, čo im vidíme na očiach. A to je vo väčšine prípadov niečo pod zub.
To však môže viesť k zdravotným ťažkostiam, keďže veľké množstvo domácich zvierat trpí obezitou. No odborníci hovoria, že práve obezita psov môže napomôcť pri skúmaní ľudských problémov s váhou.
40 percent s nadváhou
V priemyselných krajinách strednej Európy trpí podľa odhadov nadváhou okolo 40 percent domácich zvierat. V Spojených štátoch označujú niektorí za obéznych až 56 percent psov a 60 percent mačiek. Obezita pritom zvieratám skracuje pravdepodobnú dĺžku dožitia. Rovnaký vplyv má aj na ľudí, zistila štúdia uverejnená v roku 2016 v odbornom časopise The Lancet.
Obézni psi sa vraj správajú podobne ako niektorí ľudia s nadváhou a mohli by preto slúžiť ako model výskumu obezity. Vyplýva to zo štúdie maďarských vedcov uverejnenej v odbornom časopise Royal Society Open Science.
Mohlo by vás zaujímať: Aký pán taký pes: Labrador prezrádza vašu zásadovosť, teriér nevyrovnanosť
Správajú sa inak
Zoológovia z Univerzity Loránda Eötvösa v Budapešti vykonali dva testy s 91 psami rôznych plemien. Zistili pritom, že tlstejšie psy sa správajú inak ako tie bez nadváhy. Obézni psi uprednostňovali výživu bohatú na tuky a cukor a pokúšali sa príjem potravy maximalizovať. Zároveň ale viac váhali, či vydať energiu na cestu k miske, o ktorej nevedeli, či obsahuje niečo na jedenie.
Psy by sa mohli stať modelom pre výskum obezity aj preto, že žijú s ľuďmi v úzkom kontakte a sú vystavení rovnakým vplyvom životného prostredia. Doteraz sa príčiny a dôsledky obezity študovali hlavne na hlodavcoch ako sú krysy.
Máte skúsenosti s obezitou u vašich domácich miláčikov? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.