Obhryzené nechty sa k dospelým ľuďom nehodia: Skoncujte konečne s týmto zlozvykom

Žena

freedigitalphotos.net

Obhrýzanie nechtov je psychologická diagnóza, ktorá má aj svoj názov – ide o onychofágiu. Tento, pre mnohých len zlozvyk, sa dokonca zaraďuje medzi formy chorobného sebapoškodzovania a prestať s ním je rovnako náročné ako napríklad skoncovať s fajčením.

Neustále obhrýzanie nechtov nie je iba estetickým problémom, obťažuje aj vaše okolie. Väčšina ľudí tento problém podceňuje a prirovnáva ho k zlozvykom, od ktorých sa dá pomocou vôle odvyknúť. To však môžu tvrdiť len tí, ktorí si nechty nikdy nehrýzli. Vôbec to totiž nie je ľahké!

Nie je to jednoduché

Odučenie sa od obhrýzania nechtov je podobne náročné ako odvykanie od fajčenia a vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a veľmi silnej vôle, ktorú nemá každý. Niektorí ľudia si dokážu silou vôle od obhrýzania odvyknúť, no väčšina je takých, ktorí to nedokážu. V čom sa skrýva príčina obhrýzania nechtov?


Mohlo by vás zaujať: Nechty prezradia veľa o vašej fyzickej forme: Ako ich mať krásne a zdravé?


Príčinou je stres aj nuda

Za obhrýzanie nechtov môžu zväčša „pocuchané“ nervy. Daná osoba môže pociťovať neprestajne vnútornú nervozitu, ktorú nevie ovládať, resp. si ju nemá kde vyventilovať. Môže zaň aj hnev, nevybúrená agresivita, stres, nevhodné životné podmienky, zložité životné situácie, vzhľadové nedostatky, nervozita, frustrácia, osamelosť, depresia, u niektorých nuda a niektorí to môžu napríklad len nevinne odkukať od druhých (najmä deti). Dôvodov, prečo si ľudia hryzú nechty, môže byť mnoho, vždy je však problém len v ich hlave a nestálej psychickej stránke osobnosti.

Ide o formu „sebapoškodzovania“

Keďže sa jedná o chorobný proces sebapoškodzovania, vedomie je v tej chvíli zmenené a preto si mnohí ani neuvedomujú, že si nechty obhrýzajú, až kým ich na to niekto neupozorní, alebo ich nezastaví bolesť. Obhrýzaním nechtov sa stres zmierni, uvoľnia sa endorfíny a človek pociťuje úľavu. O chvíľu však opäť nastúpia pôvodné negatívne pocity, ku ktorým sa pridá aj uvedomenie si výsledku svojho konania a to opäť raz škaredo ohryzených nechtov.


Mohlo by vás zaujať: Noha cez nohu či pukanie prstov: Ktoré zlozvyky nám škodia a ako?


Čo sa vyplatí vyskúšať?

Vyskúšať môžete tieto triky, ktoré mnohým pred vami zabrali:

  • uberte zo svojich nárokov
  • doprajte si pravidelne relaxáciu a naučte sa ako zvládať stres a záťaž
  • zmeňte negatívne prostredie
  • skúste nájsť príčinu vášho problému a odstráňte ju
  • dámy si môžu nechať nalepiť gélové nechty, tie pôvodné pod nimi pekne narastú a ak si ich neobhryziete, stačí si ich už len ďalej pestovať
  • snažte sa mať stále niečo v ruke, pomáha napríklad antistresová loptička, ktorú stláčajte namiesto obhrýzania nechtov
  • noste pri sebe manikúru, aby ste mohli akýkoľvek nedostatok hneď odstrániť pilníkom, nie zubami
  • starajte sa aj o nechtovú kožtičku, suché miesta na nej sú neraz dôvodom začiatku obhrýzania nechtov
  • zadovážiť si môžete lak proti obhrýzaniu nechtov, má horkú chuť a obhrýzanie vám sprotiví
  • natrite si nechty nechtíkovou masťou, má taktiež nepríjemnú chuť

Mohlo by vás zaujať: Tajomná hypnóza: Koniec fajčeniu či pomoc pri rakovine


Pomôže vám hypnóza?

Ak sa kolotoč opakuje stále dookola a domáce rady nepomáhajú, možno vyhľadať lekársku pomoc psychológa či psychiatra. Ten v prvom rade zistí príčinu tohto neduhu a následne sa ho pokúsi odstrániť vhodnou liečebnou metódou. Pri obhrýzaní nechtov sa okrem medikamentov osvedčila dokonca aj hypnóza.


Máte alebo mali ste problémy s obhrýzaním nechtov? Akými prostriedkami ste proti tomuto zlozvyku bojovali? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Oliver
Odporúčame