Objavili liek na zlomené srdcia? Rozchody sa podľa vedcov dajú liečiť

Žena

thinkstockphotos.com

Bolestivý rozchod a jeho dôsledky výrazne vplývajú na ľudskú psychiku. Mnohí ľudia sa z neho nedokážu spamätať ešte dlhé roky. Aj preto je tento fenomén zaujímavý pre množstvo odborníkov. Jedna z aktuálnych štúdii ukazuje, že zlomené srdcia sa dajú liečiť. Zaujímavosťou je, že k tomuto faktu dospeli vlastne celkom náhodou.

Liečenie traumy

Ide v prípade sklamanej lásky či bolestivého rozchodu partnerov o posttraumatický stres? Doktorandka psychiatrie na McGillovej univerzite v Montreale Michelle Lonerganová v spolupráci s profesorom Alainom Brunetom sa od roku 2015 zaoberajú posttraumatickým stresom osôb, ktoré prežili atentáty v Paríži. Na výskume sa podieľa štyridsiatka ľudí, ktorí utrpeli psychickú ujmu. V prvej fáze dostávali liek určený na liečbu tráum propanolol, ktorý sa osvedčil u vojakov postihnutých posttraumatickým stresom. V druhej fáze sa začali rozhovory s psychológom. Celý proces trval šesť týždňov.

„Skutočne sa zrodila nová terapia. Liečili sme problémy týchto osôb tak, že sme ich považovali za emotívne poruchy, a ukázali sme, že početné druhy patológií, ako sú fóbie alebo smútok, môžu byť liečené tak, že sa znižuje emotívna sila spomienky,“ vysvetľuje Alain Brunet.


Mohlo by vás zaujímať: Rozchod po rokoch je ťažkou životnou skúškou: Vy ju však zvládnete


Potlačiť spomienky

Bolesti spôsobené rozchodom partnerov sa týkajú emotívnej pamäte. Preto je potrebné znížiť tlak spôsobený spomienkou, či už pozitívnou alebo negatívnou. „Posttraumatický stres môže byť dôsledkom rôznych problémov, ako je patologický smútok, aký sme mohli pozorovať pri obetiach atentátov, alebo bolestnej straty, ako je tomu vo vzťahu partnerov. Prirovnanie tohto problému k posttraumatickému stresu nie je ničím novým. Chceli sme rozšíriť terapiu a považovať milostné problémy za akúsi formu násilného prerušenia vzťahu.“ uvádza Alain Brunet.

Podľa psychoanalytičky Florence Lautrédouovej sa liečba ukazuje ako veľmi oprávnená, najmä pokiaľ ide o bolestný rozchod osôb alebo pretrvávajúci smútok. Všetko však závisí na tom, ako je dotyčná osoba citlivá a čo preźila v minulosti. „Dievčina, ktorá v mladosti prežila traumu, je viac vystavená riziku, že sa u nej rozvinie posttraumatický stres. Je dôležité poznať, o akú osobu ide, a podľa toho jej predpísať vhodnú liečbu,“ hovorí.


Mohlo by vás zaujímať: Kto trpí rozchodom viac: Muži alebo ženy?


Pomôžu odborníci

Podľa lekárov by mal byť propanolol podávaný v jednej dávke, čo je jeden miligram na kilogram telesnej hmotnosti. „Dôležité je nemiešať užívanie lieku s liečbou antidepresívami. Hlavné je spojenie práce s psychológom a užitím lieku. Je potrebné uvoľniť spomienku za pomoci odborníka, aby nastúpil účinok propranololu. Liečba konečne zastaví navrátenie spomienky na maximálnej emotívnej úrovni,“ zdôrazňuje Alain Brunet.

Psychoanalytička Florence Lautrédouová má výhrady k predpisovaniu liekov pôsobiacich na mozog. „Stačia iné, ľahšie techniky, ako hypnóza alebo terapeutická metóda EMDR,“ uvádza. EMDR je liečba traumy prostredníctvom znecitlivenia a prepracovania pomocou očných pohybov. „Čo sa stane, keď sa liečba zastaví? Niektoré príznaky sa môžu vrátiť, preto je nevyhnutné dobre skĺbiť dávky propranololu a prácu psychológa,“ hovorí.

Obaja kanadskí vedci dúfajú, že ich metóda dostane oficiálne povolenie. Alain Brunet už rok a pol cestuje medzi Francúzskom a Kanadou. „Vyškolených bolo už viac ako 160 nemocničných lekárov v dvadsiatich centrách,“ hovorí profesor. Tiež Florence Lautrédouová bude novú techniku používať, i keď dáva prednosť „ľahším metódam“.


Ako sa podarilo najlepšie vyrovnať s rozchodom vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Le Figaro
Odporúčame