Objavili sa vám v kuchyni mušky či mole? Poradíme, ako sa ich zbavíte svojpomocne

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Hoci s hmyzom mávame problém najmä počas teplých dní, kedy sa k nám dostane z vonku, aj v chladnejších mesiacoch sa u nás vedia škodcovia objaviť. Preto sa treba mať na pozore.

Okrem malých vínnych mušiek nás môžu potrápiť potravinové mole, mravce, chrobáky múčiare či červotoče chlebové. Boj proti nim sa niekedy zdá nekonečný, no dá sa vyhrať. Ako na to?

Octom na vínne mušky

Vínne mušky sa v našich domovoch objavujú najmä počas letných mesiacov. Láka ich sladká chuť a príjemná vôňa prezretého ovocia. Zaujímavosťou však je, že ich nepriťahuje iba to: Veľmi dobre si totižto nažívajú aj v špinavom riade.

Najjednoduchší spôsob je používať odpudzujúce vône ako bazalku, levanduľu, eukalyptus alebo citrónovú trávu. Pre nás sú možno príjemné, no vínne mušky ich neznášajú.

Existujú aj rôzne druhy pascí:

1. Zmiešajte v miske mlieko s cukrom a mletým korením. Túto zmes umiestnite blízko najväčšieho výskytu mušiek. Keďže milujú sladké, zmesi neodolajú a následne sa v nej utopia.

2. Druhou možnosťou je octová pasca. Na tú budete potrebovať aj zaváraninový pohár, do ktorého dáte ocot, pár kvapiek saponátu a do tekutiny vložíte kúsok ovocia. Z papiera vytvorte lievik a vložte ho do nádoby. Mušky sa jednoducho do pohára dostanú, no von už nie.


Mohlo by vás zaujať: Ovládli váš domov otravné vínne mušky? Zbavte sa ich účinne aj bez chémie!


Potravinové mole z obchodu

Preferujú skôr suché potraviny, ako napríklad ryžu, múku, strúhanku alebo korenie. Rovnako ako vínne mušky, aj mole sa k nám dostanú cez okno alebo dvere, najčastejšie si ich však nesieme už z obchodu. V tom prípade sa voči nim dá chrániť len ťažko.

Hneď, ako v nejakom výrobku tohto škodcu nájdeme, je potrebné ho vyhodiť a celú policu či skrinku poriadne vydezinfikovať. Je veľká pravdepodobnosť, že hmyz už stihol naklásť vajíčka – a tých bývajú stovky. Dobrou prevenciou je, ak obaly poriadne uzatvoríte. Použiť môžete aj obyčajné gumičky.

Mravce neznesú čili

S drobnými potvorkami sa už zrejme stretol každý z nás. Mravce si vedia pochutiť snáď na všetkom, od sladkých potravín, až k tým slaným. Azda najväčšou nevýhodou je, že sa vedia dostať úplne všade, pretože sú naozaj dobrí lezci. Ak sa chceme mravcom vyhnúť, mali by sme si dávať pozor na bežné veci, ako je trúsenie na zem. Omrvinky sú pre nich hotový raj!

Najlepšie urobíte, ak im do cesty, ideálne ešte pred vojdením do vášho domu, položíte pasce. Tie by ich mali účinne zastaviť. Veľmi účinné sú napríklad sušené a rozdrvené chilli papričky, jedlá sóda alebo octová voda. Stačí, ak si vyberiete jednu z týchto ingrediencií a aplikujete ju okolo dverí a parapetov.


Mohlo by vás zaujať: Skvelý nielen v kuchyni: Saponátom proti burine, mravcom aj mastným škvrnám


Múčiare a červotoče milujú teplo

Múčiar obyčajný je celkom veľký chrobák, dorastá do veľkosti až 19 mm. Ako už z názvu vyplýva, živí sa múkou, no taktiež ryžou, pečivom alebo psími granulami. Červotoča chlebového nezastaví takmer nič. Vie sa dostať cez alobal alebo dokonca aj papier či knihy, a veci tak natrvalo znehodnotiť.

Oba tieto druhy hmyzu milujú teplo a dusno. Práve preto im ich nedajte. Potraviny skladujte pri nižších teplotách, pravidelne odstraňujte zvyšky jedál a čistite drez. Pamätajte aj na čisté poličky, kde skladujete potraviny.

Náš tip: Do čistých, vetraných a suchých domácností sa hmyz len tak nedostane. Nie je tam totižto nič, čo by ho priťahovalo. Pravidelné vetranie je zásadným predpokladom pre čistý domov bez škodcov.


Akými spôsobmi s muškami či moľami účinne bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Odporúčame