Objavte skvelé vlastnosti kurkumy: Bojuje proti rakovine aj alzheimerovi

Kurkuma

thinkstockphotos.com

Kurkumu poznáme predovšetkým z kuchyne, no jej pozitívne vlastnosti nie sú zviazané len s gastronómiou. Táto koreňová zelenina s charakteristickým sfarbením pochádza z južnej Ázie, no je obľúbená na celom svete. Či už čerstvá alebo v podobe žlto-oranžového prášku.

Jej pestovanie nie je vôbec jednoduché. Vyžaduje vysoké teploty a značné množstvo zrážok. Populárne korenie vzniká varením pakoreňa, sušením v horúcich peciach a následným zomletím. A v takej podobe sa najčastejšie dostáva aj do našich domácností.

Kurkumín a rakovina

Prírodná látka, inteligentná natoľko, že dokáže rozoznať rakovinovú bunku od tej zdravej? Volá sa kurkumín. Nájdeme ju v pakoreňoch kurkumy a v posledných rokoch sa jej venujú mnohé štúdie. Ukazuje sa, že v krajinách, kde ju konzumujú častejšie – napríklad v Indii a Pakistane – sa vyskytuje menej ľudí postihnutých touto zákernou chorobou, ako v iných častiach sveta.

Vedci kurkumín testovali napríklad aj na myšiach v roku 2007 v Spojených štátoch. Vtedy pomohol zastaviť šírenie rakovinových buniek do iných častí tela. Jeho účinky boli najúspešnejšie pri liečbe rakoviny prsníka, čriev, žalúdka a kože. Medzinárodná laboratórna štúdia v roku 2013 skúmala kombináciu tejto látky s chemoterapiou pri rakovine čriev. Zistilo sa, že je účinnejšia, ako chemoterapia sama osebe.


Mohlo by vás zaujímať: Kurkuma je viac ako korenie: „Indický šafran“ pôsobí proti rakovine aj žltým zubom


Liek na Alzheimerovu chorobu

Existuje len málo látok, ktoré sú schopné prejsť skrz krvnú bariéru mozgu. Kurkumín je vďaka tomu považovaný za nádejný liek neurologických porúch a dokonca aj Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Niektorí vedci sa tiež domnievajú, že by mohol pomôcť pri liečbe následkov mŕtvice. Prospieva však aj ako prevencia, pomáha udržiavať celkovú dobrú kondíciu mozgu. Taktiež ho chráni pred starnutím, podporuje pamäťové funkcie a imunitný systém.

Čistič krvi

Kurkuma je antioxidantom, telo obraňuje pred voľnými radikálmi a má výrazné protizápalové účinky. Zároveň dokáže prečisťovať krv. To má množstvo pozitívnych vlastností, vrátane výrazného efektu na vzhľad pleti. Vyživuje ju, zabraňuje prejavom starnutia a udržuje jej elasticitu, ktorú človek vekom stráca.


Mohlo by vás zaujímať: Drobné zranenia: Poraďte si s nimi rýchlo a účinne pomocou prírody


Kurkuma a zdravé srdce

Ochorenia srdca sú najčastejšou príčinou úmrtí na svete. Príčin, ktoré k nim vedú je obrovské množstvo. Kurkumín však prospieva zdraviu srdca, napríklad tým, že zlepšuje funkcie výstelky krvných ciel, takzvaného endotelu. Endotelová dysfunkcia je hlavným hnacím motorom ochorení srdca a spôsobuje neschopnosť tejto výstelky regulovať krvný tlak alebo zrážanie krvi.

Náš tip: Kurkuma je v kombinácii s medom prírodnou alternatívou k liekom. Dokáže vyliečiť prechladnutie, nádchu aj chrípku. Ničí baktérie, zlepšuje trávenie a podporuje obranyschopnosť organizmu. Túto zmes pokojne pridajte do čaju, avšak nie príliš horúceho, lebo med tak stratí svoje liečivé účinky. Odporúča sa 1 PL kurkumy na 100 g medu.


Na čo všetko používate kurkumu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame