Obličky čistia litre vašej krvi denne: Ako sa o ne starať a predísť ich zlyhaniu?

Prevencia

photl.com

Zdravé obličky sú základom pre plnohodnotný život každého jedinca. Filtráciou krvi odstraňujú z tela odpadové produkty látkovej premeny a udržiavajú stabilitu vnútorného prostredia. Každý deň očistia 180 litrov krvi, ktoré obličkami pretečú. Inými slovami, očistia celý objem krvi až 50 krát za deň.

Žiaľ, ročne na akútne zlyhanie obličiek umrú na celom svete takmer 3 milióny pacientov a výskyt tohto ochorenia stále rastie. Postihuje 7% pacientov v nemocnici a takmer každého druhého pacienta na jednotkách intenzívnej starostlivosti. O význame prevencie a možnostiach liečby sme sa preto rozprávali s MUDr. Monikou Alaxinovou, krajskou nefrologičkou a členkou Lekárskej rady B. Braun Avitum.

Na odhalení problémov s obličkami sa podieľa predovšetkým preventívna prehliadka. ,,Často sa inak ako preventívnou prehliadkou ochorenie zistiť nedá, pretože prvé príznaky nebolia. Pacienti, žiaľ, často zistia, že sa niečo deje, neskoro, až keď je funkcia ich obličiek znížená o 75 percent. Potom dochádza k nechutenstvu, poklesu frekvencie a objemu močenia, opuchom nôh alebo sa objavuje krv v moči,“ vysvetľuje MUDr. Monika Alaxinová.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ako vyzerá preventívna prehliadka?

Preventívne vyšetrenie je rýchle, bezbolestné a predovšetkým úplne zadarmo. Vykonáva sa na základe odberu malého množstva krvi z prsta a malého množstva čerstvého moču. Vďaka moderným technológiám sa výsledok dozviete prakticky hneď. Prevenciu by nemali podceňovať najmä rizikové skupiny, akými sú:

  • ľudia s chronickým ochorením obličiek
  • pacienti s cukrovkou
  • ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom
  • obézni ľudia
  • pacienti liečiaci sa na zlyhanie srdca
  • ľudia so závažným ochorením pečene
  • fajčiari
  • ľudia s výskytom rôznych chronických ochorení v rodine

Mohlo by vás zaujať: Preventívne prehliadky vám môžu zachrániť život: Nezabúdajte na ne


Ani zdraví ľudia by nemali vyšetrenie obličiek zanedbávať

MUDr. Monika Alaxinová upozorňuje, že kontrole by sa ale nemali vyhýbať ani tí, čo žiadne príznaky nepociťujú. Ochorenie obličiek sa totiž navonok vôbec nemusí prejaviť a často udrie celkom nečakane. Význam prevencie potvrdzujú aj minuloročné výsledky. Z celkového počtu 645 ľudí, ktorí sa bezplatného vyšetrenia v rámci Svetového dňa obličiek v roku 2012 zúčastnili, bolo potrebné u 188 pacientov podstúpiť podrobné nefrologické vyšetrenie. Ak by prevenciu zanedbali, dodnes by o svojich začínajúcich alebo pokročilých problémoch s funkciou obličiek nevedeli. Hoci u niektorých išlo iba o banálne problémy, ktoré si vyžadovali len krátku liečbu, nemalé percento malo natoľko vážne problémy, že bolo potrebné okamžite začať s liečbou. Najviac chorých bolo zachytených vo Zvolene, kde bolo komplexné nefrologické vyšetrenie odporučené až 72 % preventívne vyšetrených.

Prevencia je najlepším liekom

Prevenciou pred ochorením obličiek by mal byť zdravý životný štýl. ,,Odporúča sa nefajčiť, nemať nadváhu, venovať sa pohybu, zdravo sa stravovať, vyhýbať sa umelým farbivám a konzervantom, dodržiavať pitný režim. Ďalej absolvovať preventívne lekárske vyšetrenia, neužívať zbytočne veľa liekov či predchádzať infekčným ochoreniam,“ konštatuje MUDr. Monika Alaxinová.

Akútne zlyhanie bez varovania

Akútne zlyhanie obličiek sa prejavuje ako náhla alebo rýchla strata funkcie obličiek. Prichádza pri plnom zdraví bez akéhokoľvek varovania. Pacient obvykle zbystrí pozornosť až vtedy, keď poškodené obličky už nie sú schopné plniť svoju funkciu v organizme a v tele sa hromadia odpadové a toxické produkty látkovej premeny.


Mohlo by vás zaujať: Citrón proti obličkovým kameňom: Vyskúšajte tento prírodný recept aj vy!


Čo býva najčastejšou príčinou akútneho poškodenia obličiek?

Medzi najčastejšie príčiny patria:

  • ťažké infekcie
  • dehydratácia
  • šokové stavy
  • veľké operačné výkony u rizikových pacientov
  • lieky, ktoré sú pre obličky toxické
  • nesprávna životospráva – drastické redukčné diéty s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov – tiež poškodzujú obličky

Je možné ochorenie rozpoznať?

Akútny pokles funkcie obličiek predstavuje tiché nebezpečenstvo. V počiatočných fázach nemá typické príznaky. Jedným z prvých prejavov môže byť pokles tvorby moču. Laik nedokáže posúdiť symptómy ochorenia obličiek. Je to však dôvod, aby zašiel za svojím ošetrujúcim lekárom a dal si odmerať tlak krvi a urobiť jednoduché laboratórne testy. Poškodenie obličiek je možné posúdiť len na základe vyšetrenia krvi a moču.

Aké sú dôsledky akútneho poškodenia obličiek?

Neliečené zlyhanie potom môže viesť až ku kongestívnemu zlyhaniu srdca, opuchu pľúc, poruchám srdcového rytmu, zmenám chovania, kŕčom či bezvedomiu. Ak toto ochorenie nie je včas rozpoznané a liečené, môže byť smrteľné. Každý desiaty pacient, ktorý prekoná ťažkú formu akútneho zlyhania obličiek, vyžaduje doživotnú liečbu umelou obličkou.


Mohlo by vás zaujať: Starajte sa o svoje obličky: Túto čističku organizmu budete potrebovať až do smrti


Kto je na akútne zlyhanie obličiek náchylnejší?

,,Vysoké riziko rozvoja akútneho zlyhania obličiek je u ľudí s chronickým ochorením obličiek, cukrovkou, vysokým krvným tlakom, srdcovým zlyhaním a závažným ochorením pečene,“ konštatuje MUDr. Monika Alaxinová. Uvedená skupina rizikových pacientov musí podľa nej v dobe akútnych ochorení (napr. infekcie, hnačky, zvracanie) dbať na dostatočný príjem tekutín a konzultovať s lekárom zoznam užívaných liekov a ďalší postup.

Možnosti liečby na Slovensku

,,Základom je liečba vyvolávajúcej príčiny. Rozhodujúce je včasné začatie neodkladných liečebných opatrení (napríklad rehydratačná liečba, vysadenie liekov, ktoré môžu obličky poškodiť). Pri včasnom diagnostikovaní choroby ju teda môžu lekári liečiť. Ťažké formy vyžadujú liečbu dialýzou, ktorú pacienti absolvujú trikrát do týždňa po päť hodín,“ vysvetľuje MUDr. Monika Alaxinová.

Pri chronickom zlyhaní obličiek je najvhodnejším spôsobom liečby transplantácia. Jej nevyhnutným predpokladom je odber zdravej obličky od darcu. Hoci je legislatíva odberom od mŕtvych darcov naklonená, vyskytuje sa niekoľko problémov od nedostatočnej osvety až po chýbajúcu finančnú motiváciu zdravotníckych zariadení. Ozajstným problémom je však nedostatok živých darcov – ukazuje na nedostatočnú informovanosť a osvetu. Jedna zdravá oblička pritom úplne nahradí funkciu chýbajúcej – darca môže viesť plnohodnotný život i s jednou obličkou. Darcovia dokonca žijú dlhšie. Môžu za to pravidelné vyšetrenia, ktoré často odhalia choroby už v ich zárodku.


Mohlo by vás zaujať: Odborníci varujú: Počet cukrovkárov na Slovensku stúpa!


Koľko ľudí sa lieči na Slovensku?

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií bolo na Slovensku do pravidelnej dialyzačnej liečby v roku 2011 zapojených 4 052 pacientov, z ktorých najväčší podiel tvorilo 2 480 pacientov vo veku nad 60 rokov. Počet osôb s náhlym zlyhaním obličiek bol 1 268, z ktorých 479 zomrelo. V roku 2011 bola vykonaná transplantácia obličiek u 117 pacientov. Na čakacej listine je v súčasnosti 478 pacientov. Alarmujúce ostáva, že asi jedna pätina dialyzovaných pacientov prichádza rovno z ulice.

Sú naše možnosti liečby porovnateľné so zahraničnými?

Možnosti liečby na Slovensku sú vysoko porovnateľné so zahraničím. Dialyzačné strediská sú modernými zariadeniami – v dialyzačných strediskách B. Braun Avitum majú pacienti k dispozícii maximálny komfort – klimatizované priestory, dennú tlač, TV, internetové pripojenie cez Wi-Fi, v neposlednom rade najmodernejšie prístroje a čo je najdôležitejšie špičkový odborný personál s citom pre potreby pacientov.


Mali ste už vy alebo vaši blízki problémy s obličkami? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viola
Odporúčame