Obľúbená bylinka nielen do kuchyne: Mäta dá do poriadku trávenie aj zlý dych

Mäta pieporná

gettyimages

Poznáme vyše 25 rozličných druhov, z ktorých sa viaceré krížia a vznikajú hybridy. Mäta pieporná je toho dôkazom. Navyše, má množstvo skvelých benefitov.

Je spojením mäty vodnej a mäty klasnatej, hojne sa pestuje pre olej. Používa sa na ochucovanie rôznych pokrmov, ale aj do voňaviek a kozmetiky. Cenné vlastnosti tejto rastliny však môžeme využiť aj na ďalšie účely. Zistite, ktoré sú to.

Ako ju rozoznať?

Mentha piperita pochádza z Európy. Dnes sa táto trvalka pestuje v niekoľkých odrodách. Rozvetvená byľ dorastá do výšky 20 až 90 cm. Spoznáte ju ľahko, vďaka intenzívnej vôni, v listoch sú totiž obsiahnuté éterické oleje. Zdobia ju drobné fialové kvety v hustých súkvetiach. Kvitne od júla do septembra. Rastie divo na brehoch potokov, priekop a iných vlhkých miestach.

1001 priaznivých účinkov

Najdôležitejšou obsahovou látkou sú spomínané éterické oleje, zvlášť mentol. Ďalšie významné zložky sú triesloviny, flavonoidy, horčiny, B vitamíny, vitamín C a E. Ide o jednu z najvšestrannejších liečivých rastlín na vonkajšie i vnútorné použitie. Má protikŕčový, potopudný, analgetický, antiseptický a cholagolický účinok – stimuluje vylučovanie žlče. Navyše dezinfikuje črevá zvnútra a kožu zvonka. Vyvoláva na nej chladivý pocit.

Mohlo by vás zaujímať: Mäta skvele chutí, bojuje proti nádche a ľahko sa pestuje: Využite jej klady aj vy

Pomáha najmä pri:

  • Zápalových ochoreniach pečene a žlčníka – zvlášť pri kŕčovitých bolestiach, bráni tvorbe žlčníkových kameňov a piesku.
  • Kolikových bolestiach v oblasti žalúdka a čriev – pri začínajúcich žalúdočných vredoch, katare žalúdka a čriev.
  • Tráviacich ťažkostiach – pri nevoľnosti, nafukovaní aj hnačke.
  • Nervovej slabosti – únave, nespavosti aj bolestiach hlavy, stimuluje nervovú sústavu.
  • Nádche, zápale hrtana a priedušiek – uľahčuje dýchanie, pôsobí utišujúco.
  • Nepríjemnom dychu – žutie čerstvých lístkov neutralizuje zápach z úst.
  • Reumatizme a kožných vyrážkach

Čerstvá aj vo forme oleja

V kuchyni sa používa nespracovaná, najmä na prípravu studených a teplých nápojov, do šalátov, polievok, omáčok, plniek i pečiva. Vypestovať si ju zvládnete aj sami, prípadne si zakúpte čerstvé lístky v supermarkete. K dispozícii je aj vo forme roztokov, oleja, kvapiek, kapsúl či tinktúry. Skladované liečivá dôkladne uzavrite, mätový olej nepoužívajte pre deti mladšie ako 5 rokov. Ak užívate lieky alebo trpíte ťažkým zápalovým ochorením, poraďte sa o užívaní prípravkov najskôr so svojím lekárom.

Mohlo by vás zaujímať: Užitočná v kuchyni aj ako liek: Mäta by mala mať miesto aj na vašom balkóne

4 tipy na domáce prípravky

1. Zápar: 10 g čerstvej mäty dajte do 500 ml vriacej vody a nechajte 10 minút spariť. Užívajte 1 šálku najviac 2- až 3-krát denne. Čaj je vhodný na každodenné pitie. Pred jedlom podporuje chuť do jedla a po jedle potláča tráviace ťažkosti spojené s nafukovaním. Navyše zaženie únavu a upokojí nervy.

2. Parná inhalácia: Niekoľko čerstvých lístkov dajte do menšej nádoby s vriacou vodou. Inhalujte paru na uvoľnenie upchaného nosa.

3. Sirup: Budete potrebovať 500 g trstinového cukru, 0,5 l vody, 50 g čerstvých mätových lístkov. Z vody a cukru uvarte hustý sirup. Nasypte doň pokrájané lístky a nechajte prejsť varom. Odstavte a zakryté nechajte hodinu stáť. Sirup preceďte a naplňte fľaše. Užívajte 3-krát denne 1 PL pri nechutenstve, zlom trávení alebo nachladnutí. Zriedený s vodou ho oceníte ako osviežujúci letný nápoj.

4. Masážny prípravok: 30 kvapiek esenciálneho oleja pridajte do 120 ml rastlinného oleja. Masírujte ním boľavé svaly a kĺby alebo potierajte svrbiace kožné vyrážky. Ak ním naplníte fľašu s rozprašovačom, môžete ho používať ako sprej na nohy či repelent proti komárom.

Na čo všetko využívate mätu vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame