Obľúbená vianočná ruža: Ako sa o ňu starať, aby vydržala roky?

vianočná ruža

plnielanu.sk

Jej tvar pripomína hviezdu, ktorá je symbolom vianočných sviatkov. A práve preň sa stala súčasťou vianočnej výzdoby aj v našich končinách. Vianočnú ružu, nazývanú tiež vianočná hviezda, určite dobre poznáte. Ako sa ku nám dostala a ako sa o ňu treba správne starať? Vydržať vám môže kľudne aj roky.

Rastlina, ktorá sa v posledných rokoch stáva aj na Slovensku symbolom vianočného času, sa vlastne vôbec nevolá vianočná ruža, ani vianočná hviezda. Jej pravý názov je Prýštec najkrajší. Mená, podľa ktorých ju však pozná väčšina ľudí, sú len udomácnené názvy, vyplývajúce z opisu jej zjavu a určenia.

Pochádza z Mexika

Jej domovom je Stredná Amerika, presnejšie najmä Mexiko. V minulosti sa jej listy využívali najmä ako výdatný zdroj červeného farbiva, ktoré sa používalo na zafarbenie látok. Okrem toho sa používala aj v liečiteľstve. Na manipuláciu s ňou však treba dať pozor, pretože pri jej poškodení môže vytekať šťava, ktorá má dráždivé účinky na sliznicu a pokožku a pôsobí jedovato. Pozor preto aj na domácich miláčikov a deti.


Mohlo by vás zaujať: Vianočný stromček je symbolom sviatkov: Aké sú trendy na tento rok?


Ako sa k nám dostala?

Táto rastlina sa v súvislosti s Vianocami začala pestovať len začiatkom 20. storočia. Svoje uplatnenie si najprv našla v Severnej Amerike, najmä v Hollywoode, kde sa tešila veľkej obľube. Odtiaľ sa už potom dostala aj do Európy, kde si získavala čoraz širšie zástupy prívržencov.

Farbu si môžete vybrať

Najtradičnejšia je síce červená farba, rozsiahlym šľachtením tejto rastlinky sa pestovateľom podarilo vytvoriť nové odrody, vyznačujúce sa rôznymi veľkosťami, no najmä novými farebnými variáciami tejto kvetiny. Vybrať si teda môžete nielen rastlinku, ktorá vám spestrí vianočnú výzdobu, ale ja jej farbu, ktorá vám ku nej bude dokonca aj ladiť. Z roka na rok sa preto z vianočnej ruže stáva čoraz populárnejší doplnok Vianoc.


Mohlo by vás zaujať: Originálna a lacná vianočná výzdoba? Šiškové dekorácie sú to pravé


Pozor na zimu

Aj keď ide o kvetinu, ktorý sa najviac kupuje pred Vianocami, teda v zimnom období, paradoxne je veľmi citlivá na chlad. Je to zapríčinené najskôr jej pôvodom, pretože pochádza z teplých krajín. Dôležité je preto dať si pozor pri jej prenose z obchodu domov. Dbajte na to, aby bola poriadne zabalená, najlepšie v dvoch baleniach papiera, aby ju mráz nepoškodil. Keď prídete domov, nerozbaľujte ju hneď, pretože by mohla dostať teplotný šok, ale nechajte ju zabalenú aspoň hodinu a z papiera ju vybaľte až potom.

Kde ju umiestniť?

Najvhodnejšie miesto pre vianočnú ružu by nemalo byť, najmä počas vykurovacej sezóny na parapete nad radiátorom. Neprospieva jej totiž sálavé teplo, no ani suchý vzduch. Je veľmi citlivá na chlad a preto nesmie byť v miestnosti, kde je teplota nižšia ako 15˚C. Vyhovuje jej bežná izbová teplota a potrebuje aj dostatok svetla. Kvitne od novembra do konca januára.


Mohlo by vás: Vianoce sú pre Slovákov finančne náročné: Oplatí sa pre ne aj zadĺžiť?


S hnojením a polievaním to nepreháňajte

Vianočnú ružu stačí polievať až keď substrát preschne. Vychádza to asi na jednu, až dve zálievky týždenne. Dávajte však pozor na to, aby ste ju nepreliali a aby v miske pod kvetináčom nezostala voda. Jej korienky môžu totiž ľahko začať hniť a rastlina by mohla vyhniť celá. Počas zimy, od októbra, až do konca februára jej doprajte každé dva týždne pri polievaní, aj hnojivo na kvitnúce kvety.

Čo robiť, aby kvitla práve na Vianoce?

Ak máte ružu z minulého roka, tento rok to už nestihnete. Na budúci rok však už budete vedieť, čo s ňou. Táto rastlinka má totiž jedno špecifikum, vďaka ktorému sa jej listy sfarbia. Vždy v októbri ju treba dať na tri až štyri týždne do skrine, alebo pod škatuľu, aby nemala nijaké svetlo. Vtedy sa jej listy sfarbia. Nezabudnite ju však polievať.

Pôvodne uverejnené 15.12. 2012, aktualizované 11.12.2013.


Ako sa staráte o svoju vianočnú ružu vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Nela
Odporúčame