Obľúbené vône do vašej domácnosti: Urobte im miesto, pretože dokážu hotové divy!

Vonné sviečky

gettyimages

Atmosféru jesenných a zimných večerov si môžeme spríjemniť aj vôňou, napríklad prostredníctvom aromatickej sviečky. Tie majú úžasnú moc pôsobiť na naše zmysly a vďaka tomu ich upokojiť, alebo naopak povzbudiť.

Atmosféru jesenných a zimných večerov si môžeme spríjemniť aj vôňou, napríklad prostredníctvom aromatickej sviečky. Tie majú úžasnú moc pôsobiť na naše zmysly a vďaka tomu ich upokojiť, alebo naopak povzbudiť.

Hovorí sa, že každá domácnosť má svoju špecifickú vôňu. Často si ju vôbec neuvedomujeme, podobne ako tú našu vlastnú. Počas chladných dní však prahneme predovšetkým po teplých, sladkých tónoch, ktoré nás vracajú do detstva a evokujú v nás spomienky. Skvelou dekoráciou v tomto období sú vonné sviečky, ktoré by mali byť na prírodnej báze a bez konzervačných látok. Ide o rýchly a lacný prostriedok, ako prevoňať svoj domov tak, aby sme sa v ňom cítili čo najpríjemnejšie. Ktoré vône nám práve teraz vyčaria pohodu v byte aj na duši?

Santalové drevo

Jeho vôňa má v sebe prirodzenú schopnosť vytvárať príjemnú atmosféru. Je to vôňa čistoty a sviežosti. Dokáže povzbudiť naše zmysly a pôsobí tak rozveseľujúco aj počas pochmúrnych dní a večerov.

Vanilka

Nezameniteľná, exotická, sladká a jedinečná. Stimuluje mozog k produkcii hormónu šťastia a uvoľňuje napätie. V minulosti si túto vôňu mohli dopriať len členovia kráľovských rodín a najbohatšia šľachta, dnes je dostupná pre každého. Vanilka uvoľňuje a upokojuje, pomáha proti nespavosti a funguje aj ako účinné afrodiziakum. Veľmi príjemná je aj v spojení s kokosom či čokoládou.


Mohlo by vás zaujať: Vanilka, škorica, klinčeky: Ako nám prospievajú vianočné koreniny?


Škorica

Vôňa škorice sa nám zvyčajne spája s obdobím Vianoc, podobne ako vanilka. Samotná má na organizmus zahrievacie účinky, preto sa pridáva do grogov a iných nápojov, predávaných na trhoch. Podporuje funkciu mozgu, pôsobí proti zlej nálade a depresii. Okrem toho zlepšuje trávenie, má dezinfekčné a antibiotické účinky a ničí baktérie. Úžasná je napríklad aj v kombinácii s vôňou jabĺk.

Levanduľa

Skvelá aróma, ktorá je pravým balzamom pre nepokojnú dušu po vyčerpávajúcom dni. Levanduľa navodzuje pocit pohody a harmónie. Účinkuje ako antidepresívum a antiseptikum. Hodí sa aj ako účinné sedatívum, pretože zmierňuje strach a napätie, úzkosť aj nespavosť. Potláča tiež bolesti hlavy a priaznivo pôsobí aj pri menštruačných bolestiach. Je účinná pri svalovom napätí, na posilnenie imunitného systému, na dýchacie problémy, pri chrípke, astme a infekciách. Levanduľová vôňa je rovnako výborný repelent proti hmyzu a je osvedčená proti všiam aj moliam.


Mohlo by vás zaujať: Vonné sviečky vzbudia vášeň či zdvihnú náladu: Ktorá aróma je pre vás tá pravá?


Pomaranč a mandarínka

Svieže tóny olúpaných pomarančov majú harmonizačné a povzbudzujúce účinky. Doplnené klinčeky dokážu navodiť atmosféru sviatkov, detstva, šťastia a radosti. To však neznamená, že sa hodia len na vianočné sviatky. Prevoňajte si domov citrusmi už teraz. Ich vôňa určite zahreje vaše telo aj myseľ. Podobné účinky má aj aróma mandarínky. Uvoľní, rozveselí a osvieži, preto je vhodná aj do detskej izby či kancelárie. Ak potrebujete pozdvihnúť náladu a zharmonizovať psychiku, siahnite po nej a neoľutujete.

Gaštany

Pečené gaštany neodmysliteľne patria k jeseni. Ich jemná sladkastá vôňa vyvoláva spomienky na prechádzky pri pouličných stánkoch. V kombinácii s vôňou orechov, klinčekov, muškátového orieška a tónmi santalového dreva dokáže vyčariť originálnu atmosféru.

Eukalyptus

Prenikavá až omamná vôňa eukalyptu navodzuje príjemné pocity uvoľnenia. Okrem toho uľahčuje dýchanie, pôsobí proti bolesti, zmierňuje zápaly priedušiek, hrdla, nosových dutín, kašeľ aj nachladenie. Je ideálna do každej izby, pretože dokáže prečistiť vzduch a ničí škodlivé baktérie. Vôňa vás môže zbaviť migrény a je ideálna na chvíle relaxu.


Ktoré vône majú miesto vo vašej domácnosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame