Obľúbené zmrazovanie: Ako vplýva na potraviny a čo všetko o ňom treba vedieť?

Zmrazené ovocie

photl.com

Nespotrebované zvyšky, na ktoré už nemáte chuť, sa vám hromadia v chladničke až kým neskončia v koši? Vďaka zmrazovaniu môžete tejto situácii predísť. Po mesiaci či dvoch na danú potravinu možno opäť dostanete chuť – a zistenie, že na vás čaká v mrazničke vám padne vhod. Ušetriť vďaka zmrazovaniu môžete aj pri veľkých nákupoch za výhodné ceny. Ako však zmrazovanie ovplyvní kvalitu potravín a ako dlho ich uchovávať v mrazničke?

Chladom proti rozkladu

Každá potravina je istým spôsobom malým mikroskopickým svetom. Prirodzene podlieha kazeniu a postupnému rozkladu. V súčasnosti vieme, že mrazenie predlžuje životnosť potravín a spomaľuje enzýmy, ktoré spôsobujú rozklad potravín.

Prídete o živiny?

To je jedna z najčastejších otázok v súvislosti s mrazenými potravinami. Všeobecne platí, že mrazenie má len malý vplyv na úbytok živín. Nájdu sa však aj výnimky. Jednou z nich je ovocie a zelenina. Niektoré druhy treba pred zmrazením blanšírovať – na okamih ponoriť do vriacej vody. Touto predprípravou stratíte okolo 20% vitamínu C.

Okrem toho však mrazenie ovociu len prospieva. Ak by ste totiž nechali ovocie uskladnené pri izbovej teplote, každým dňom by ste stratili asi 15% vitamínu C. Mrazenie tomu zabraňuje. Pri mrazení mäsových výrobkov môžete byť úplne bez obáv, nakoľko vitamíny A, D či bielkoviny, sa vplyvom mrazenia nestrácajú.


Mohlo by vás zaujímať: Ovocie a zelenina v zime: Je zdravšie mrazené, sterilizované či dovážané čerstvé?


Čo radšej nezmrazovať?

Existujú však aj potraviny, ktoré by ste zmrazovať nemali. Ide hlavne o krehkú listovú zeleninu a ovocie či zeleninu s vysokým obsahom vody (citrusové plody, uhorky, melóny). Rovnako sa neodporúča ani mrazenie zemiakov, ktoré dostanú nasladlú chuť. Majonéza či jogurty tiež majú tendenciu sa zmrazovaním znehodnotiť – ich jednotlivé zložky sa môžu oddeliť a výsledok je dosť nevábny.

Ako dlho ich môžete nechať v mrazničke?

Podľa odborníkov sa potravinám nič nestane ani pri dlhšom zmrazení – ak však nechcete, aby utrpela ich chuť, najlepšie je ich skonzumovať približne v takýchto časoch:

  • Hovädzie mäso – 12 mesiacov
  • Bravčové mäso – 6-9 mesiacov
  • Dusená šunka – 2 mesiace
  • Kurča – 12 mesiacov
  • Tepelne upravené mäso – 2-3 mesiace
  • Slanina – 1 mesiac
  • Zelenina a ovocie – 10 mesiacov
  • Chlieb a pečivo – 1-2 mesiace
  • Maslo – 6 mesiacov

Mohlo by vás zaujímať: Potraviny vo vašej mrazničke: Čo zmrazovať, na koľko a čo radšej vôbec?


Čo robiť pred zmrazením?

V prvom rade si zistite, či je na dlhodobé uskladňovanie mrazených potravín stavaná aj vaša mraznička:

  • Najdôležitejším údajom je zmrazovacia kapacita. Určuje, koľko kilogramov potravín dokáže zmraziť v priebehu 24 hodín.
  • Ďalším ukazovateľom je odolnosť voči výpadku prúdu, teda čas, kedy mraznička dokáže mraziť aj bez elektriny.
  • Možno ste si na svojej mrazničke všimli hviezdičky a neviete, čo sú zač. 1 hviezdička znamená, že mraznička mrazí na teplotu -6 stupňov Celzia. S každou ďalšou hviezdičkou táto teplota klesá o ďalších 6 stupňov. Na dlhodobé zmrazovanie si preto vyberte mrazničku s aspoň 3 hviezdičkami. Pri teplotách, ktoré poskytujú jedno a dvoj hviezdičkové mrazničky uskladníte potraviny len niekoľko týždňov.

Na zmrazovanie myslite v predstihu:

  • Aspoň niekoľko hodín dopredu zvoľte na mrazničke požadovanú teplotu.
  • Potraviny, ktoré chcete zmraziť, by nemali mať vyššiu ako izbovú teplotu.
  • Pripravte si porcie vopred a zabaľte si suroviny v takých množstvách, ktoré spotrebujete akurát na jedno použitie (najmä mäso).
  • Nádoby, do ktorých budete mraziť neplňte doplna. Potraviny totiž čiastočne zväčšia svoj objem a tak potrebujú priestorovú rezervu.
  • Zmrazené potraviny označte – napíšte na krabičku alebo vrecko, čo v ňom je a dátum, kedy ste potravinu zmrazili.
  • Jednu potravinu nezmrazujte dvakrát.

Každoročným rituálom (v prípade, že nemáte funkciu samorozmrazovania) by pre vás malo byť odmrazenie mrazničky. Aspoň jedenkrát v roku mrazničku úplne vypnite a vyčistite.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa kupovať mrazničku? Poradíme vám, podľa akých kritérií sa rozhodovať


Z mrazničky priamo na tanier? Len pomaly!

Rýchle rozmrazovanie žiadnej z potravín neprospieva. Preto aj tu treba pamätať na dostatok času. Najideálnejším spôsobom rozmrazenia je dať potraviny na 24 – 48 hodín do chladničky. Ak nemáte dostatok času, tak je prípustné aj rozmrazovanie vlažnou vodou. Mrazené potraviny ponoríte do vlažnej vody a necháte istý čas odstáť. Rozmrazovanie v mikrovlnnej rúre je najmenej vhodné a pristúpte k nemu len v nevyhnutných prípadoch.

Mrazenia potravín sa brániť nemusíte. Ak nejaká potravina vydrží v chladničke povedzme 2-3 dni, v mrazničke to bude aj niekoľko týždňov či mesiacov. Úbytok živín je pritom naozaj zanedbateľný. Keď teda nabudúce narazíte na zaujímavú akciu, nebojte sa nakúpiť viac. Vaša mraznička to hravo zvládne.


Využívate zmrazovanie potravín? Ktoré potraviny zmrazujete najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, David
Odporúčame