Obozretnosti nie je nikdy dosť: Čo všetko na vás číha na kúpaliskách?

Kúpalisko

thinkstock.com

Letné dni plné horúčav nás priam nútia navštevovať kúpaliská či iné miesta s dostatkom vody na osvieženie sa. Okrem príjemného schladenia tam však na návštevníkov číhajú aj rôzne problémy. Preto buďte obozretní a nenechajte si znepríjemniť pohodový deň na kúpalisku.

Gynekologické problémy nepotešia

Nepríjemnosti v podobe plesní či gynekologických problémov sú jednou z najčastejších nevýhod návštevy verejných kúpalísk, a to bez ohľadu na to či ide o klasické alebo termálne kúpaliská. Sú totiž bohatým zdrojom baktérií a miesto rozširovania kožných ochorení. Obozretnosť však nesmie chýbať najmä ženám na termálnych kúpaliskách. Kúpať by sa v nich mali len ženy, ktoré sú zdravotne úplne fit. So zápalom a zhoršenou imunitou by do nich vstupovať nemali, pretože hrozí , že sa daný zápal ešte zhorší. Vyberte si vtedy radšej chladnejšiu vodu, v ktorej sa baktérie nemnožia tak rýchlo.

Plesne ako suvenír

Po areáli kúpaliska sa neoplatí chodiť naboso, aj keď je to príjemnejšie. Mykóza totiž číha na vaše nohy za každým rohom, nehovoriac o sprchách či toaletách. Nepríjemné svrbenie a pálenie často sprevádza popraskaná koža medzi prstami, ktorá sa zvykne odlupovať. Tu je jediným spôsobom prevencie nosiť obuv – napríklad gumené žabky, pretože ľudí, ktorí vošli do spŕch pred vami si nevyberiete.


Mohlo by vás zaujať: Nástrahy kúpalísk a jazier: Ako zistiť, či je kúpanie v tom vašom bezpečné?


Príliš chlóru oči nepoteší

Čistá voda v bazéne môže byť tiež nebezpečná. Stačí, ak do nej bolo pridané väčšie množstvo chlóru. Ten v nadmernom množstve môže spôsobiť zápal spojiviek rovnako ako slaná voda v mori. Nie príliš priateľská je aj kombinácia s ostrým slnkom. Pri tejto nepríjemnosti pomôžu očné kvapky a výplachy čistou vodou. Preventívne noste okuliare na kúpanie a vždy používajte len svoj uterák a nedeľte sa oň.

Zákaz vstupu do vody s otvorenými ranami

Ak sa chcete pohodlne kúpať s minimalizáciou rizika, dobre sa pozrite, či nemáte  hoci aj drobné rany. Tu nejde len o kúpaliská, ale všetky miesta na kúpanie – vlastný bazén či akýkoľvek vodný tok. Rana sa totiž môže kontaminovať  baktériami, ktoré sa vo vode nachádzajú, a spôsobiť tak vážne zdravotné problémy. Takisto môžete ohroziť ostatných kúpajúcich sa ľudí tým, že sa z vašej krvi nakazia. Aj keď voda v bazéne prechádza filtračným systémom, chlóru trvá dlhší čas, kým pozabíja všetky baktérie. Preto to netreba podceňovať, aj malá neopatrnosť  by mohla spôsobiť tráviace, kožné, respiračné ale aj neurologické infekcie.


Mohlo by vás zaujať: Hanbíte sa na kúpalisku za svoju postavu? Americkým riešením sú „cudné plavky“


Predchádzajte zbytočným úrazom

Aj úplná banalita dokáže pokaziť čas strávený vo vode. Niekedy nemusí ísť o veľké úrazy, no aj drobné poranenia môžu spôsobiť nepríjemnosti. Kúpaliská sú totiž miestom, kde sú pády častým úkazom a môžu sa skončiť aj reznými ranami. Podlaha totiž nie je vždy prispôsobená bazénovým radovánkam, takže opatrnosti nie je nikdy dosť. Ak zvyknete popri bazéne nosiť obuv, zamerajte sa na to, aby bola protišmyková.

Berte ohľad na žalúdok

Neodmysliteľnou súčasťou dovolenkových dní je jednoznačne aj strava zo stánkov rýchleho občerstvenia. Návštevníci kúpalísk sa tiež popri kúpaní dajú nalákať voňavými langošmi, vyprážanými hranolčekmi či lahodnou točenou zmrzlinou. Tí s lepším trávením si môžu pogratulovať, ich nadmerné požívanie týchto jedál  príliš nezaťaží. No ostatní by sa so svojím žalúdkom nemali zahrávať. Kombinácia nezdravého jedla, letných horúčav a vody by totiž nemusela skončiť najšťastnejšie. Nepokazte si pekný deň hnačkami a žalúdočnými ťažkosťami a presuňte s radšej tieto jedlá na iný deň.


Aké skúsenosti máte s kúpaliskami vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame