Obyčajná alergia alebo koronavírus? Príznaky môžu byť podobné, takto ich rozoznáte

Foto: Gettyimages

Kritickým mesiacom pre alergikov je práve apríl. V tom čase sa zvyšuje v ovzduší koncentrácia peľov rôznych stromov a tráv. V súčasnosti svet zasiahol koronavírus a mnohí alergici sú z tejto situácie znepokojení. Prejavy môžu byť podobné. Ako ochorenie rozpoznať?

Aké sú príznaky alergie?

Alergická nádcha je podľa nej zápal nosovej sliznice vyvolaný alergénom. Nos, podnebie, hrdlo a oči začínajú svrbieť a následne sa objavujú prejavy ako kýchanie, vodnatý výtok z nosa a jeho upchatie.

K tomu sa často pridruží aj postihnutie očí, očné spojovky sa môžu zapáliť a opuchnúť. Vyskytujú sa aj mierne zvýšené teploty, pálenie a svrbenie pier a sliznice úst. Tie vznikajú po konzumácii určitých druhoch ovocia a zeleniny, napríklad u alergikov na brezovité stromy sa prejavuje po orechoch a jablkách.

Treba si dávať pozor aj na med, ktorý môže obsahovať peľový alergén. Ak sa tieto príznaky neliečia už v začiatkoch a reakcia sa podcení, stav sa môže pomaly zhoršovať. Môže sa dokonca vyvinúť bronchiálna astma, ktorou trpí až 30 percent pacientov s alergickou nádchou.

Koronavírus môže byť podobný

Vírusové ochorenia, akým je aj COVID-19 sa rýchlejšie šíria práve preto, že nedostatok slnečných lúčov, vitamínov a chlad oslabujú organizmus ľudí, takže nákaze skôr podľahnú. Typickými symptómami sú kašeľ, nádcha a zachrípnutie. Ochorenie môže podľa odborníkov skomplikovať dodatočná bakteriálna infekcia, ktorá musí byť spravidla liečená antibiotikami. Pri nedostatočnej regenerácii a opakovanej zníženej odolnosti jedinca sa môže rozvinúť porucha imunity a človek trpí častými infekciami horných dýchacích ciest.

Rozpoznajte rozdiel

Niektorí ľudia nakazení koronavírusom majú podobné symptómy ako alergici, teda kašeľ, zapchatý nos, nádchu a bolesť hrdla. Medzi vírusom a alergiami sú však kľúčové rozdiely, ktoré by mali zmierniť zbytočnú paniku.

  • Alergie, ktoré sú prehnanou reakciou imunitného systému na cudzie čiastočky, nespôsobujú zimnicu, bolesti tela či zvýšenú teplotu, čo sú typické príznaky nákazy vírusom, napríklad aj ochorenia COVID-19.
  • Pacienti nakazení novým koronavírusom síce môžu mať zapchatý nos, nie je to však typický príznak.
  • Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie iba 5 percent čínskych pacientov s novým koronavírusom malo upchatý nos a približne 14 percent malo bolesti hrdla.
Zdroj: TASR
Odporúčame