„Obyčajná“ voda z vodovodu je balzam pre telo: Nájdete v nej vápnik aj horčík

Voda

freedigitalphotos.net

Máte ju doma všetci, tečie z každého vodovodu a aj tak si ju nevážime. A možno práve preto, že je tak ľahko dostupná. No práve tá obyčajná pitná voda z vodovodu je najvhodnejšia a najzdravšia tekutina, akú si môžeme dopriať. Okrem toho, že je preferovaná ako najlepšia forma pitného režimu, má tiež vlastnosť detoxikovať organizmus a nezaťažuje životné prostredie ani vaše peňaženky.

Je to jednoduché – zdravý nápoj máte „pod nosom“

Prečo vlastne piť vodu z vodovodu? Pretože je zdravá a obsahuje prirodzené a vyvážené látky pre vaše zdravie. O jej bezchybnosť sa starajú vodárne, ktoré ročne vykonajú tisícky odberov a prísne kontrolujú jej kvalitu. Obyčajná pitná voda je navyše bez bubliniek a tak nezaťažuje vaše obličky, ako aj bez cukru a kalórií, čiže nespôsobuje obezitu. A na rozdiel od vysoko mineralizovaných minerálnych vôd, je vhodná na dlhodobé a neobmedzené pitie. Navyše Slovensko sa môže pochváliť jednou z najkvalitnejších pitných vôd v Európe.


Mohlo by vás zaujať: Minerálky patria aj na váš stôl: Ktorá je ideálna práve pre vás?


Obsahuje dôležité minerály

Pitná voda, ktorá prúdi do vášho vodovodu, obsahuje aj minerály, dôležité pre správne fungovanie tela. Nachádza sa v nej vápnik (min. 30 mg/l.) a tiež horčík (10 – 30 mg/l). Množstvo týchto minerálov sa označuje ako tvrdosť vody. Čím je ich vo vode viac, tým je voda tvrdšia. Poznáme 6 stupňov tvrdosti, od veľmi mäkkej až po veľmi tvrdú. Každá tvrdosť vody je pre človeka bezpečná, čiže fáma, že tvrdá voda je škodlivá, nie je pravdivá. To, akú vodu máte doma vy, si môžete zistiť buď u vášho dodávateľa vody, alebo podľa nasledujúcich javov.

Máte tvrdú vodu? Zistíte to podľa:

  • tvorby povlaku na hladine kávy, alebo čaju
  • vyššej spotrebe pracích práškov
  • slabého penenia saponátov a tiež ak sa slabo vymývajú
  • častej tvorbe vodného kameňa napríklad v rýchlovarnej kanvici, alebo iných ohrievačoch vody

Mohlo by vás zaujať: Prečistite svoj organizmus: Tu sú 4 jednoduché spôsoby, ako zbaviť telo toxínov


Ako si vodu zmäkčiť?

  • do vody na pitie pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy
  • do práčky nasypte zmäkčovač, alebo prilejte ocot
  • v ohrievačoch vody neprekračujte teplotu 60°C, vodný kameň sa bude tvoriť menej
  • na odstránenie vodného kameňa môžete použiť kyselinu citrónovú alebo ocot

Voda je pre telo nenahraditeľná

Podieľa sa na každom metabolickom procese v organizme, je nevyhnutná pre správnu funkciu celého organizmu a pri jej nedostatku telo trpí. To potvrdzuje aj fakt, že bez jedla človek môže vydržať až 2 mesiace, zatiaľ čo bez vody len 1 týždeň, maximálne 10 dní. V súčasnosti aj napriek tomu ešte stále až 8 z 10 ľudí podceňuje pitný režim a nevenuje mu dostatočnú pozornosť. Táto nepozornosť sa im však vypomstí v podobe podráždenosti, vyčerpanosti, malátnosti a celkovej slabosti.


Mohlo by vás zaujať: Čaj, voda alebo pivo? Zistite, aký je váš ideálny pitný režim!


Detoxikuje telo

Vo vašom tele sa za roky života nahromadilo množstvo toxických látok, ktoré práve čistá voda pomáha riediť a odstraňovať z tela. V dôsledku toho sa jej pripisujú aj detoxikačné vlastnosti. Podľa odborníkov pôsobí na telo očistne už dávka 6 – 7 pohárov pitnej vody denne. Na detoxikáciu teda nemusíte používať len drahé prípravky z lekárne, postačí na to aj obyčajná voda z vodovodu.

Aké sú teda výhody vody z vodovodu?

  • je zdravá a ako jediná tekutina vhodná pre dlhodobé pitie
  • je vždy čerstvá
  • je najlacnejšia
  • je vždy po ruke
  • je ekologická a šetrí životné prostredie – nie je balená v PET fľašiach

Používate na bežné pitie najmä vodu z vodovodu? Koľko litrov jej denne zhruba vypijete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Oliver
Odporúčame