Ochutnajte aspoň raz aj pravé šampanské: Tieto sekty by vás nemali sklamať

Fľaša šampanského

sxc.hu

Na Slovensku si mnoho ľudí pod pojmom šampanské predstaví skôr šumivý sekt. Pravým šampanským sa však môže nazývať len to, ktoré vzniklo v regióne Champagne. Zistite viac o trojici šampanských, ktoré sa do histórie tohto nápoja zapísali zlatými písmenami.

Moët et Chandon: Obľúbený prípitok Napoleona

Jedným z najznámejších a celosvetovo uznávaných vín tejto oblasti je Moët et Chandon. Tradičný spôsob výroby a prvotriedna chuť tohto moku ho preslávili po celom svete. O úspechu svedčí aj obrat spoločnosti, v roku 2011 bol väčší ako 1,2 miliardy eur.  Toto šampanské je prítomné takmer na každej slávnej udalosti, pri koncertoch najväčších hviezd, či na červenom koberci v Holywoode. Nie nadarmo prepožičal tomuto sektu tvár aj slávny tenista Roger Federer.

Podnik bol založený už v roku 1743 a má teda viac než dlhú tradíciu. Postupne sa z viacerých vinárskych produktov zamerala najväčšia pozornosť práve na šampanské. To sa dostalo do Paríža, no najväčšia sláva ho ešte len čakala. V roku 1804 sa riaditeľ spoločnosti Jean – Rémy osobne stretol so samotným Napoleonom, ktorý si šampanské mimoriadne obľúbil. Na Napoleonovu počesť bola uvedená dnes najpopulárnejšia kolekcia nesúca označenie Imperial. Tak začala strmá cesta tohto najpopulárnejšieho šampanského na úplný vrchol, na ktorom sa nachádza dodnes.

Ak by ste o tomto ušľachtilom nápoji chceli vedieť viac, môžete navštíviť aj ich preslávené pivnice. Keď budete na návšteve Paríža, odskočte si na výlet aj do Epernay, mestečka vzdialeného asi len 150 km. Dozviete sa aj veľa zaujímavostí, napríklad práca vinára bola skutočne rizikovým povolaním. Niekoľko z nich odišlo na druhý svet zásluhou korkovej zátky vystrelenej z fľaše. Fľašu z rady Imperial si môžete dopriať za približne 40 eur, nájdete však aj oveľa drahšie varianty.


Mohlo by vás zaujímať: Fľaša na silvestrovský prípitok: Pozor, nie je šampanské ako šampanské


Mumm: Tak, ako tí najrýchlejší muži sveta

Ak ste aspoň raz v živote videli preteky F1, určite vám v pamäti utkveli bujaré oslavy na stupňoch víťazov. Tí najrýchlejší muži sveta po sebe ako malé deti striekajú litre šampanského s charakteristickou bielo – červenou etiketou. Jeho názov je netradičný – Mumm. Vedzte, že nejde len o nejaké šampanské. Ide o jedno z najznámejších šampanských sveta. Zrodilo sa v roku 1827 a hoci nie je až také slávne ako jeho súper Moët et Chandon, možno práve preto si zasluhuje väčšiu pozornosť.

Aj v prípade spoločnosti Mumm budete mať možnosť nazrieť do zákulisia výroby pravého šampanského. Prezentačné centrum Mumm sa nachádza v meste Reims, asi 150 km od Paríža, len pár kilometrov od mesta Epernay. Okrem zaujímavého filmu a ukážok výroby terajšieho šampanského, zavítate aj do múzea starých nástrojov používaných pri výrobe. Samozrejme si budete môcť odniesť ako pamiatku fľašu jedného z najlepších šampanských sveta, môžete ho mať od 40 eur za fľašu.


Mohlo by vás zaujímať: Ľadové víno: Lahodná pochúťka, ktorá poteší aj vyberané jazýčky


Armand de Brignac: Miláčik rappera Jay-Z

Ak potrebujete na oslavu jednu 30 litrovú fľašu šampanského, potrebujete tú najväčšiu na svete. A takú vám ponúka práve Armand de Brignac Midas. Okrem tohto obra ponúka značka Armand de Brignac aj klasickejšie rozmery fliaš a v každej z nich sa nachádza šampanské jedinečnej chuti. Sekt je právom oceňovaný mnohými odborníkmi za najlepšie šampanské sveta. Zdeno Chára ho pil pri zisku Stanley Cupu priamo z cennej trofeje, rapper Jay-Z ju spopularizoval vo svojom videoklipe Show Me What You Got. Istý americký milionár dal na svojej párty za 30 litrovú fľašu 120 000 libier a šampanské vystriekal na prizerajúcich sa hostí.

30 hektárov tej najlepšej pôdy z celej oblasti Champagne vlastní rodina Cattierovcov už od roku 1763. Aj ich pivnice sú najhlbšie spomedzi konkurentov, šampanské sa uskladňuje 30 metrov pod zemou. V roku 2012 síce skončilo šampanské Armand de Brignac až na 11. mieste, no predchádzajúce roky sa umiestnilo podstatne vyššie – napríklad v roku 2010 suverénne zvíťazilo a dodnes je jedným z najobľúbenejších. Na jednu fľašu si však budete musieť prichystať viac, od 240 eur vyššie.


Mohlo by vás zaujímať: Vychutnajte si víno ako pravý pôžitkár: Tu sú tipy, ako ho degustovať!


Za veľa peňazí veľa muziky

Pravé šampanské je kvalitatívne úplne niekde inde ako tradičné sekty z našich obchodov. Na druhej strane treba povedať, že ak nie ste dobrý znalec vín, zrejme až taký veľký rozdiel nespoznáte. Ak chcete spraviť na návštevu dojem, alebo si urobiť radosť niečím netradičným a exkluzívnym, jedno z najlepších šampanských sveta sa rozhodne postará o príjemný večer.


Priplatili ste si už niekedy za pravé šampanské? Ako ste boli spokojní s jeho chuťou? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame