Očista organizmu po Vianociach: Ako spoznať, že ju skutočne potrebujete?

Rodina

gettyimages

Je možné rýchlo sa zotaviť po sviatočnom hodovaní a dať svoje trávenie do poriadku? Veľa cukru, alkoholu, mastných jedál, ale aj konzervantov zahltilo vaše črevá, zaťažili pečeň, obličky. Odolať slávnostne prestretému stolu, ktorý sa prehýba pod množstvom dobrôt je skutočne náročnou výzvou. Ak sa cítite ťažko, nafúknuto, unavene a vaše trávenie nespolupracuje, je na čase urobiť tie správne kroky pre očistenie organizmu. Navyše, lepšie tak naštartujete aj vašu snahu schudnúť vianočné kilá.

Jeden z hriechov

Vzťah medzi správnou výživou a dĺžkou života popísal už Hippokrates. Okem toho, že je dôležité si dobre vyberať to, čo jeme, mali by sme mať dohľad aj nad množstvom jedla. Pravdou však je, že do jedla sa pustíme aj vtedy, ak nemáme skutočný hlad. Jednoducho sa nám páči to, čo je naložené na tanieri a bez kontroly to zjeme. Nie nadarmo patrí obžerstvo k jedným z hlavných siedmich hriechov podľa katolíckej cirkvi.

Jesť pomaly

Pocit sýtosti sa dostavuje iba postupne, približne po 20 minútach od začiatku jedenia. Preto by ste každé jedlo mali jesť pomaly a bez rušenia, aby receptory v žalúdku dokázali vyslať signál do mozgu, že žalúdok je dostatočne naplnený. Ak tomu nedáte dostatok času, skonzumujete omnoho viac jedla, ako ste skutočne potrebovali.


Mohlo by vás zaujímať: Jarná očista postaví na nohy telo aj myseľ: Ktorých pravidiel sa treba držať?


Hrozia aj komplikácie

Stačí pár minút a začne vás trápiť tlak v nadbruší, kŕče, pocit kyseliny, grganie alebo aj nutkanie na zvracanie. Pri nadmernom zaťažovaní trávenia počas niekoľkých dní, však môžete vyviaznuť s viacerými vážnejšími komplikáciami – žlčníkové záchvaty, podráždenie podžalúdkovej žľazy, pri konzumácii alkoholu aj bolesti a kŕče podráždenej a preťaženej pečene.

Zmeňte lenivé sviatočné zvyky

Prinávraťte si stratenú pohodu a energiu. Aspoň na 5 dní si naordinujte jedálniček, ktorý vám pomôže znormalizovať trávenie, obnoviť narušenú črevnú mikroflóru a očistiť telo od nahromadených toxínov.

Vaše telo sa musí denne prirodzene očisťovať – od škodlivín z potravy a aj prostredia, v ktorom žijete. Ak tomu tak nie je, a niečo tento proces spomaľuje, potrápiť vás môže únava, bolesti hlavy, rýchlejšie sklony k prechladnutiu, infekcie kože a ranky, ktoré sa pomaly hoja či zhoršenie alergie. Takzvaná detoxikácia prebieha najmä za asistencie čriev, pečene, obličiek a najväčšieho orgánu – pokožky.

1. Vylúčte rizikové potraviny: Patrí sem mäso, vysmážané pokrmy, koláče, zákusky a kysnuté pečivo, ktoré obsahujú bielu múku a biely cukor. Tiež aj spracované potraviny a polotovary, ktoré obsahujú dochucovadlá a konzervanty.

2. Pite veľa čistej vody: Zvýšte príjem čistej príjem na viac ako 2 litre denne. Ideálne, ak každú hodinu vypijete jeden pohár a tiež aj pred každým jedlo. Hydratované bunky fungujú lepšie, rýchlejšie sa zbavujú toxínov a tie sú potom z tela vyplavované obličkami. Odľahčíte aj svoje trávenie a zmiernite zápchu a nafukovanie. Ak chcete, aby črevá fungovali spoľahlivo, začnite ráno pohárom vody s citrónom alebo lyžičkou jablčného octu.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte telo po zime opäť do formy: Nakopnete ho zdravým detoxom


3. Stavte na domáce šťavy z ovocia a zeleniny: Najlepšie, ak jedno denné jedlo nahradíte výdatnou šťavou (pozor, nie smoothie). Šťava v sebe môže kombinovať rozmanité druhy – podľa toho, čo vám chutí a je pre telo doslova vitamínovou bombou. Dodá extra dávku energie, obnoví rovnováhu v črevnej mikroflóre. Najlepšie v tomto období účinkujú citrusy, jablká, kapusta, zeler, uhorka. Ak by ste sa rozhodli pre jednoduchšiu prípravu – mixovať bez odšťavovania, v smoothie získate okrem vitamínov aj cennú vlákninu, ktorá má schopnosť naviazať do seba škodliviny v črevách. V takom prípade však pite dostatok vody, aby ste predišli zápche.

4. Očistite sa za pomoci bylinkových čajov: Pre odľahčené detoxikačné dni treba využiť silu čajov, ktoré podporujú trávenie a majú upokojujúce vlastnosti. Vhodné sú tieto čaje:

  • matcha čaj, ktorý podporuje detoxikáciu,
  • zelený čaj zlepšuje trávenie a má protizápalové účinky,
  • mätový čaj upokojuje podráždený žalúdok, pečeň aj žlčník,
  • žihľavový čaj výborne prečisťuje telo, čo spozorujete aj na krajšej pokožke.

Hoci pre jazýček rozmaznaný dobrotami nemusí ísť o lahodné chute, nedajte sa zlákať k sladeniu cukrom. Povolený je citrón a lyžička medu. Najlepšie, ak sa prekonáte a vypijete ich nedochutené.

5. Zelené je dobré: Aj keď sa v zime v našich záhradách neurodí nič, ešteže máme možnosť dopĺňať živiny takmer bez obmedzenia. Zelené potraviny obsahujú okrem vlákniny aj chlorofyl, ktorý je cenným antioxidantom a podporuje prečisťovanie. Keďže zásadité látky sú ideálnym bojovníkom proti prekyslenému organizmu. Oplatí sa vyskúšať listové šaláty, špenát, brokolicu, hrášok, špargľu, stonkový zeler, zelenú papriku. Pri príprave buďte šetrní k živinám – buď zvoľte formu smoothie alebo ich parte do mäkka, pomixujte, pridajte vodu, dochuťte bylinkami, koreninami a získate netradičnú “polievku”,


Doprajete si po vianočných sviatkoch očistu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame