Ocitáte sa vo sne na skúške a nič neviete? Podvedomie vám môže niečo naznačovať

Muž

thinkstockphotos.com

Stojíte nahý pred pred maturitnou komisiou a tie správne odpovede stále neprichádzajú? Ruky sa trasú, po chrbte steká pot – a tu zrazu koniec! To všetko bol len sen. Možno ste niečo podobné počas spánku zažili už aj vy. Čo môže takáto predstava znamenať a komu sa zvykne snívať najčastejšie?

Skôr či neskôr musíme všetci zložiť nejakú skúšku, ale tie, ktorým musíme čeliť vo sne, najhrozivejšie. Či už ide o skúšku, ktorú sme v reálnom živote už dávno zložili, alebo o skúšku, na ktorú nie sme vôbec pripravení, to všetko sú typické sny vypovedajúce o úzkosti, ktoré sa opakujú mnohokrát za život. Nie je presne známe, odkiaľ tieto sny prichádzajú, psychológovia ich zatiaľ do hĺbky nevysvetlili.

Väčší strach ako v skutočnosti

Tieto podivné snové javy dokážu vyvolať taký strach, aký v bdelom stave nepoznáme. Skúšky, ktoré máme vo sne zložiť, sa väčšinou týkajú maturity alebo skúšok na vysokej škole, v zriedkavých prípadoch ide o neskoršie úseky života. Zdá sa, že je potrebná istá časová vzdialenosť medzi snom a skúškou, o ktorej sa nám sníva.

Pred všetkými ste zrazu nahý

Možnou komplikáciou takého sna o skúške je to, že nielen musíme znovu čeliť dôležitej životnej skúške, ale dokonca sa pred skúšobnou komisiou ocitneme úplne bez odevu. Tak sa zvyšujú rozpaky, strach, ale aj istá zvedavosť týkajúca sa toho, ako sme sa mohli v takejto paradoxnej situácii ocitnúť. V takom prípade sa zdá byť zrejmé, že tieto psychické javy majú čo do činenia s pocitom zraniteľnosti a s pocitom straty kontroly, ktorú podľa vlastného presvedčenia máme nad svojím životom. A tiež s tlakom vyplývajúcim z reálneho života, kedy čelíme úlohe, na ktorú nie sme pripravení.


Mohlo by vás zaujať: Počuli ste už o lucidných snoch? Môžete si v nich robiť, čo len chcete


Skúška čaká zväčša úspešných

,,Domnievam sa, že tieto typy snov mávajú ľudia, ktorí majú povolanie s vysokou zodpovednosťou a ktorí boli v škole úspešní, uvádza americká neurologička Judy Willisová. ,,Sú ľudia, ktorí na seba majú vysoké požiadavky. Opakovanie týchto snov súvisí s obdobiami stresu a tlaku, kedy majú čeliť nejakej náročnej úlohe.

Prečo takmer vždy ide o školu?

Prečo sa takmer vždy znovu objavujú skúšky v škole, a nie konkurzy alebo skúšky, ktoré sme robili neskôr ako dospelí? Podľa Willisovej sa to stáva z toho dôvodu, že keď mozog čelí stresu, vyhľadáva v noci v pamäti pôvodné udalosti, tie situácie, ktoré ako prvé poznačili život jedinca ako prototypy náročnej úlohy. Pod týmito situáciami sa skrýva typická neistota pred každou dôležitou skúškou a to, čo sme prežili, sa objaví vo sne. A tak skladáme skúšku, ale pritom si uvedomujeme, že sme mali predtým študovať a že nič nevieme, či dokonca že ani nevieme, kde sa nachádza miestnosť, kde na nás čaká skúšobná komisia, a každým okamihom sme nervóznejší a nepripravenejší.


Mohlo by vás zaujať: Pohlavie či poloha v ktorej spíme: Čo všetko ovplyvňuje naše sny?


Upokojenie aj výčitka v jednom

Úzkostnými snami sa zaoberal tiež Sigmund Freud vo svojej práci Výklad snov. Jeho skúsenosti potvrdzovali existenciu tohto javu, aj keď jeho interpretácia zostávala obtiažna, pretože pacient nedokázal psychoanalytikovi poskytnúť potrebné súvislosti mimo vlastného sna. Podľa Freuda tento typ snov predstavuje zároveň akúsi formu sebaukľudňovania aj výčitky. Sebaukľudňovanie spočíva v tom fakte, že si spáč ešte vo sne alebo hneď po prebudení s úľavou uvedomí, že túto skúšku už dávno a úspešne zložil. Výčitka potom tkvie v tom, že si človek kladie otázku, prečo vo svojom veku ešte stále robí veci, ktoré by robiť nemal. Táto otázka vo sne naberá typické formy výčitky, totiž že prichádzame na skúšku nepripravení. A je známe, že u Freuda malo vždy správanie hodné výhrad sexuálny kontext.


Aké sny sa zvyknú najčastejšie prisniť vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame