Očkovanie proti chrípke: Kto by ho mal využiť a kedy je najvhodnejšie obdobie?

Očkovanie

thinkstockphotos.com

Očkovanie proti chrípke je pomerne diskutovanou a kontroverznou témou. Sú odborníci a lekári, ktorí ho vrelo odporúčajú, ale sú aj takí, ktorí pred ním varujú. Ako je to s očkovaním? Pre koho je vhodné a kto by sa mu mal možno radšej vyhnúť?

Pre koho je očkovanie vhodné?

Očkovanie proti chrípke sa odporúča ľudom u ktorých je zvýšené riziko vzniku komplikácií, ale aj tým, u ktorých je vyššie riziko nákazy. Zvýšené riziko komplikácií je u osôb s chronickým ochorením, zníženou imunitou ako aj u ľudí nad 65 rokov. Očkovanie sa odporúča aj zdravotníckemu personálu, pretože sa dostáva do kontaktu s chorými osobami.

Zvýšené riziko nákazy je aj v kolektívnych zariadeniach a ohrozené sú teda osoby žijúce v domove dôchodcov, sociálnych ústavoch a podobne. Ďalej možno očkovať proti chrípke deti od 6 mesiacov do 3 rokov, pretože v tomto veku máva chrípka ťažší priebeh a vyskytujú sa rôzne komplikácie alebo dokonca úmrtia. Odporúča sa tiež tým, ktorí cestujú do zahraničia v čase chrípkovej sezóny a osobám, ktoré prichádzajú do kontaktu s veľkým množstvom ľudí – predavačky, zamestnanci pôšt, bánk, vodiči MHD a podobne.

Účinok vakcíny nie je zaručený

Či vakcína zaúčinkuje alebo nie, závisí od viacerých faktorov. Rozhoduje napríklad vek zaočkovanej osoby, stav imunity, čas, ktorý ubehne medzi vakcináciou a kontaktom s vírusom a aj to, nakoľko je vírus vo vakcíne podobný s tým, ktorý vás práve ohrozuje. Úspešnosť teda závisí od mnohých faktorov, ktoré sú individuálne pri každej jednej osobe. Nedá sa teda istotou povedať, akú úspešnosť bude mať očkovanie.

Mali by ste ale vedieť, že telo potrebuje po vakcinácii 10-14 dní na to, aby si vytvorilo potrebné protilátky. Pokiaľ ste teda prišli do kontaktu s vírusom v dobe očkovania alebo tesne po ňom, chrípke sa nevyhnete. V takýchto prípadoch sa ľudia zvyknú domnievať, že zdrojom nákazy je práve vakcína, prípadne že nebola účinná, ale tieto domnienky nie sú správne. Očkovanie proti chrípke uhrádza zdravotná poisťovňa v plnej výške. Ak sa preň rozhodnete, ideálne je obdobie od polovice septembra do novembra. Telo sa tak stihne vytvoriť dostatok protilátok pred chrípkovým obdobím.


Mohlo by vás zaujímať: Chrípka je tu opäť: Toto všetko o nej potrebujete vedieť


Kto by sa nemal očkovať?

Očkovať by sa nemali ľudia, ktorí majú kontraindikáciu uvádzanú v príbalovom letáku vakcíny. O jeho vhodnosti by ste sa mali poradiť so svojim praktickým lekárom. Pokiaľ trpíte vy alebo niekto vo vašom blízkom okolí horúčkovitým ochorením či infekciou, očkovanie treba odložiť. Na očkovanie by ste mali zabudnúť aj v prípade, že ste alergický na slepačie vajcia, neodporúča sa ani ženám v prvom trimestri tehotenstva a deťom do 6 mesiacov.

Vedľajšie účinky

Tak ako pri všetkých liečivách, aj pri vakcíne proti chrípke sa môžu vyskytnúť nežiadúce účinky. Väčšinou ide o nezávažné a zriedkavé vedľajšie účinky ako opuch, sčervenanie alebo bolesť v mieste vpichu. Sú ľudia, ktorí na očkovanie zareagujú bolesťou svalov, hlavy alebo pocitom únavy. Takéto príznaky by ale mali v priebehu 1-2 dní ustúpiť.


Mohlo by vás zaujímať: Máte problémy s dýchaním? Pozor, astma vás môže dostať v každom veku


Treba sa dať očkovať každý rok?

Obsah a zloženie vakcíny proti chrípke musí byť každý rok aktualizované, pretože sa mení aj chrípkový vírus. Chrípkové vírusy sa geneticky menia a očkovanie spred roka nemusí obsahovať látky účinné proti tohtoročnému vírusu. Okrem toho účinok vakcinácie postupne klesá. Hladina látok už po roku nemusí byť dostatočná a nedokáže vás ochrániť. Ak chcete mať istotu a v rámci prevencie sa dávate očkovať proti chrípke, mali by ste očkovanie absolvovať každý rok na jeseň, resp. v období od septembra do novembra.


Aké skúsenosti s očkovaním proti chrípke máte vy? Napíšte ostatným čiateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame