Odborníčka radí: Ktoré bylinky sa hodia proti migréne či bolesti kĺbov?

Šalvia

sxc.hu

Bylinky sa oddávna používali v domácej liečbe a tradícia ich pestovania pretrváva aj v súčasnosti. Bylinkárka z Červeného Kláštora, Mária Danková, odporúča bylinky zbierať najmä vo voľnej prírode.

„Na Severnom Spiši a Pieninách je vraj najčistejší vzduch, takže toto prostredie je ideálne,“ povedala.

Podľa jej slov, ak si chce niekto pestovať bylinky doma, treba si zvoliť také, ktoré v prírode nazbierať nemožno. „Bylinky z domácej záhradky, napríklad šalvia, bazalka, tymián, sa využívajú nielen ako koreniny. Môžeme si z nich pripraviť aj príjemné a liečivé čajíky pri niektorých zdravotných ťažkostiach,“ povedala Danková. Takto odporúča pestovať napríklad aj nechtík, echinaceu, mätu, medovku, rumanček či šalviu.


Mohlo by vás zaujať: Čerstvé bylinky u vás doma: Skrášlia okno či balkón a dodajú skvelú chuť


Bylinky sa však nemusia používať len na prípravu liečivých čajov. Napríklad bolesti hlavy môžu mať rôzne príčiny ako nedostatok spánku, vyčerpanosť, depresie, môžu súvisieť s blokovaním krčnej chrbtice a podobne. „Spomedzi liečivých rastlín pri niektorých bolestiach účinne pomáha éterický olej z mäty piepornej a levandule, ktorými si jemne masírujeme čelo a spánky bez toho, aby sme zasiahli oblasť očí,“ priblížila Danková.

Pri bolesti kĺbov odporúča bylinkárka využiť mastičky alebo tinktúry, ktoré sa vtierajú do postihnutých miest. Vhodná je napríklad masť alebo tinktúra z arniky. Vnútorne sa môžu užívať aj čaje z pŕhľavy a vŕbovej kôry.


Mohlo by vás zaujať: Bylinky vám vrátia silu a odoženú choroby: Nazbierajte si ich aj vy


Pri migréne a pri bolestiach svalov a kĺbov môže pomôcť mätový olej, ktorý okrem toho uľahčuje dýchanie a môže sa pridať aj do osviežujúcich kúpeľov. Pri jeho príprave sa otrhané lístky mäty dajú do skleneného pohára, trochu sa natlačia a zalejú kvalitným slnečnicovým olejom. Pohár sa uzavrie a nechá štyri – päť dní v teple lúhovať. Potom sa olej scedí cez plátenko a lístky sa jemne vyžmýkajú.


Používate pri zdravotných problémoch niektoré bylinky? Ak áno, ktoré používate najčastejšie? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, TASR
Odporúčame